SpaceX dokázal 100-krát to, o čo sa konkurenti nepokúsili. Falcon Heavy vyletel do vesmíru
Aktualizované 1. mája – Raketa Falcon Heavy dnes v noci úspešne vyniesla na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme dve družice po tom, čo niekoľko dní bojovala s počasím. Kvôli vysokej obežnej dráhe vypustil druhý stupeň Falcon Heavy obe družice až takmer 5 hodín po štarte.
Fairings deployed. This marks the 100th reuse of flight-proven fairings
— SpaceX (@SpaceX) May 1, 2023
SpaceX si na svoje konto pripísal ďalší dôležitý rekord, keďže touto misiou dosiahli už 100 opakovaných použití aerodynamických krytov nákladu, ktoré firma takisto zachraňuje.
Tie sa SpaceX pôvodne snažila chytať do obrovských sietí na lodiach, čoho sa však nakoniec vzdala. Inžinieri totiž prišli na to, že je možné ich jednoducho vyloviť bez vážneho poškodenia z vody.
Training together! The #Ax2 crew conducted #SpaceX training @NASAKennedy in #Florida. While on site the crew toured SpaceX facilities including the service tower and support buildings at Launch Complex 39A and a Falcon 9 landing drone ship at the Cape Canaveral harbor. pic.twitter.com/XaH9kGv6tQ
— Axiom Space (@Axiom_Space) April 24, 2023
Kadencia štartov rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy je neuveriteľná a už o tri dni odštartuje ďalší Falcon 9 s družicami Starlink. Približne v polovici mája má zase štartovať misia Axiom 2, v rámci ktorej dopraví kozmická loď Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu súkromnú posádku astronautov.
Aktualizované 30. apríla – Ako informuje prostredníctvom sociálnej siete Twitter americká spoločnosť SpaceX, jej najsilnejšia funkčná raketa, Falcon Heavy, je pripravená na misiu ViaSat-3 Americas. Tentoraz vyhovuje aj počasie, ktoré spôsobilo odloženie misie už niekoľkokrát.
All systems and weather are looking good for tonight's Falcon Heavy launch of @ViasatInc's ViaSat-3 Americas mission → https://t.co/ulZth3yuU5 pic.twitter.com/7QxxecydXo
— SpaceX (@SpaceX) April 30, 2023
Štart je naplánovaný na 01:30 nášho času a živý prenos bude možné sledovať na YouTube.
Aktualizované 29. apríla – Štart rakety Falcon Heavy sa opäť nepodaril a bolo nutné ho odložiť. Misia je momentálne naplánovaná na 1. mája po 01:00 ráno. Problémom ostáva aj naďalej počasie, ktoré znemožnilo štart už niekoľkokrát.
Severe weather conditions are forecast again during Saturday’s launch opportunity; team is now working towards Sunday, April 30 for Falcon Heavy’s launch of @ViasatInc's ViaSat-3 Americas mission https://t.co/ulZth3yuU5
— SpaceX (@SpaceX) April 29, 2023
Pôvodný článok:
Americká spoločnosť SpaceX sa už dnes v noci pokúsi o štart rakety Falcon Heavy, ktorej cieľom je vyniesť na obežnú dráhu hneď dva satelity, z ktorých jeden váži až vyše 6 ton.
Na rozdiel od mnohých iných misií firmy SpaceX sa však táto líši v jednom zásadnom detaile, vysvetľuje Everyday Astronaut.
Nepristane ani jeden nosič
Štart je naplánovaný na sobotu 01:29 nášho času a jedná sa o náhradný termín. Tieto satelity totiž mali štartovať včera, podľa pôvodných plánov dokonca ešte koncom minulého roka.
Väčší satelit, ktorý sa na palube rakety nachádza, nesie názov ViaSat-3 Americas a jeho vlastníkom je, ako napovedá názov, spoločnosť ViaSat, pričom samotnú družicu konštruoval Boeing.
Jedná sa o prvý satelit z trojdielnej konštelácie, ktorá poskytne internetové pripojenie s oveľa vyššou rýchlosťou, než doterajšie satelity ViaSat, ktorých služba je nesmierne drahá a neporovnateľná so Starlinkom. Ten ovládol takmer celý trh. Hmotnosť tejto družice dosahuje až približne 6 400 kg a mieri na geostacionárnu obežnú dráhu, kvôli čomu je nutné použiť tak veľkú raketu.
A launch delay won't dampen our spirits – we're just as excited to launch #ViaSat3Americas into orbit! Who's ready for tomorrow?! 🙌🚀🛰 pic.twitter.com/5G0ATX5AYX
— Viasat Inc. (@ViasatInc) April 26, 2023
Centrálny stupeň a prídavné nosiče Falcon Heavy pristávať nebudú a všetky tri skončia v oceáne, pretože na vynesenie tak ťažkého satelitu na vysokú obežnú dráhu bude potrebný maximálny výkon. Táto misia zároveň drží rekord pre najdlhšie nepoužitý centrálny stupeň rakety Falcon Heavy, ktorý už v minulosti pristál. Ten totiž čakal na svoju ďalšiu misiu až vyše 1 400 dní.
Nabitý program
Okrem dnešnej misie môže Falcon Heavy len v tomto roku poletieť ešte trikrát. Je však vysoko pravdepodobné, že budú niektoré misie odložené a posunú sa do roku 2024.
Na 2024 a 2025 má Falcon Heavy naplánovaných už približne 10 letov, ktorých termíny sa môžu takisto posúvať a niektoré z nich súvisia aj s programom Artemis, v rámci ktorého majú pristáť ľudia opäť na Mesiaci.
Poriadne výkonný Arcturus
Spolu s tažkým satelitom ViaSat sa na palube Falcon Heavy dostane do kozmu aj satelit Arcturus, ktorý síce váži len 300 kg, avšak dokáže poskytnúť internetové pripojenie pre Aljašku. Celkovo poskytne kapacitu 7,5 Gbps, čo po prerozdelení medzi viacerých zákazníkov nie je práve rýchle, avšak pre firmu Astranis Space Technologies ide o nesmierne dôležitý krok vpred.
Falcon Heavy ostáva najvýkonnejšou raketou, ktorú má SpaceX v prevádzke po tom, čo Starship nezvládla svoj prvý test. Firma napriek tomu zhromaždila obrovské množstvo dát a skúseností, ktoré pomôžu v ďalšom vývoji Starship a zvýšia šance na úspech ďalšieho pokusu o dosiahnutie vesmíru a návrat na Zem.
Podľa Muska má tento ďalší test prísť už o jeden až dva mesiace. Takýto termín je ale absolútne nereálny a podľa iných informácií budeme čakať na ďalší let Starship 4 až 6 mesiacov. Je nutné nielen analyzovať dáta, ale vykonať potrebné úpravy a opraviť odpaľovaciu rampu, ktorú Starship vážne poškodila.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bol dvakrát vo vesmíre a loboval za neho aj Elon Musk. Toto je nový šéf NASA a jeho mimozemské plány
Potrebuje len slnko a vodu. Vedci vyvinuli reaktor, ktorý vyrába vodíkové palivo úplne bez emisií
Slnko rozpútalo najsilnejšie erupcie. Búrka triedy X sa rúti vesmírom a zasiahne aj Zem
Nikto nevie, čo za to môže. Teleskop Jamesa Webba potvrdil najhoršie obavy o expanzii vesmíru
Fosílne palivá zosadia z trónu. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to však háčik
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
AKTUÁLNE: Facebook aj Instagram majú masívny výpadok. Ľuďom nefungujú kľúčové funkcie
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené