Aktualizované 1. mája – Raketa Falcon Heavy dnes v noci úspešne vyniesla na geostacionárnu obežnú dráhu Zeme dve družice po tom, čo niekoľko dní bojovala s počasím. Kvôli vysokej obežnej dráhe vypustil druhý stupeň Falcon Heavy obe družice až takmer 5 hodín po štarte.

SpaceX si na svoje konto pripísal ďalší dôležitý rekord, keďže touto misiou dosiahli už 100 opakovaných použití aerodynamických krytov nákladu, ktoré firma takisto zachraňuje.

Tie sa SpaceX pôvodne snažila chytať do obrovských sietí na lodiach, čoho sa však nakoniec vzdala. Inžinieri totiž prišli na to, že je možné ich jednoducho vyloviť bez vážneho poškodenia z vody.

Kadencia štartov rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy je neuveriteľná a už o tri dni odštartuje ďalší Falcon 9 s družicami Starlink. Približne v polovici mája má zase štartovať misia Axiom 2, v rámci ktorej dopraví kozmická loď Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu súkromnú posádku astronautov.

Aktualizované 30. apríla – Ako informuje prostredníctvom sociálnej siete Twitter americká spoločnosť SpaceX, jej najsilnejšia funkčná raketa, Falcon Heavy, je pripravená na misiu ViaSat-3 Americas. Tentoraz vyhovuje aj počasie, ktoré spôsobilo odloženie misie už niekoľkokrát.

Štart je naplánovaný na 01:30 nášho času a živý prenos bude možné sledovať na YouTube.

Aktualizované 29. apríla – Štart rakety Falcon Heavy sa opäť nepodaril a bolo nutné ho odložiť. Misia je momentálne naplánovaná na 1. mája po 01:00 ráno. Problémom ostáva aj naďalej počasie, ktoré znemožnilo štart už niekoľkokrát.

Pôvodný článok:

Americká spoločnosť SpaceX sa už dnes v noci pokúsi o štart rakety Falcon Heavy, ktorej cieľom je vyniesť na obežnú dráhu hneď dva satelity, z ktorých jeden váži až vyše 6 ton.

Na rozdiel od mnohých iných misií firmy SpaceX sa však táto líši v jednom zásadnom detaile, vysvetľuje Everyday Astronaut.

Nepristane ani jeden nosič

Štart je naplánovaný na sobotu 01:29 nášho času a jedná sa o náhradný termín. Tieto satelity totiž mali štartovať včera, podľa pôvodných plánov dokonca ešte koncom minulého roka.

Väčší satelit, ktorý sa na palube rakety nachádza, nesie názov ViaSat-3 Americas a jeho vlastníkom je, ako napovedá názov, spoločnosť ViaSat, pričom samotnú družicu konštruoval Boeing.

Jedná sa o prvý satelit z trojdielnej konštelácie, ktorá poskytne internetové pripojenie s oveľa vyššou rýchlosťou, než doterajšie satelity ViaSat, ktorých služba je nesmierne drahá a neporovnateľná so Starlinkom. Ten ovládol takmer celý trh. Hmotnosť tejto družice dosahuje až približne 6 400 kg a mieri na geostacionárnu obežnú dráhu, kvôli čomu je nutné použiť tak veľkú raketu.

Centrálny stupeň a prídavné nosiče Falcon Heavy pristávať nebudú a všetky tri skončia v oceáne, pretože  na vynesenie tak ťažkého satelitu na vysokú obežnú dráhu bude potrebný maximálny výkon. Táto misia zároveň drží rekord pre najdlhšie nepoužitý centrálny stupeň rakety Falcon Heavy, ktorý už v minulosti pristál. Ten totiž čakal na svoju ďalšiu misiu až vyše 1 400 dní.

Nabitý program

Okrem dnešnej misie môže Falcon Heavy len v tomto roku poletieť ešte trikrát. Je však vysoko pravdepodobné, že budú niektoré misie odložené a posunú sa do roku 2024.

Na 2024 a 2025 má Falcon Heavy naplánovaných už približne 10 letov, ktorých termíny sa môžu takisto posúvať a niektoré z nich súvisia aj s programom Artemis, v rámci ktorého majú pristáť ľudia opäť na Mesiaci.

Poriadne výkonný Arcturus

Spolu s tažkým satelitom ViaSat sa na palube Falcon Heavy dostane do kozmu aj satelit Arcturus, ktorý síce váži len 300 kg, avšak dokáže poskytnúť internetové pripojenie pre Aljašku. Celkovo poskytne kapacitu 7,5 Gbps, čo po prerozdelení medzi viacerých zákazníkov nie je práve rýchle, avšak pre firmu Astranis Space Technologies ide o nesmierne dôležitý krok vpred.

SpaceX/Flickr

Falcon Heavy ostáva najvýkonnejšou raketou, ktorú má SpaceX v prevádzke po tom, čo Starship nezvládla svoj prvý test. Firma napriek tomu zhromaždila obrovské množstvo dát a skúseností, ktoré pomôžu v ďalšom vývoji Starship a zvýšia šance na úspech ďalšieho pokusu o dosiahnutie vesmíru a návrat na Zem.

Podľa Muska má tento ďalší test prísť už o jeden až dva mesiace. Takýto termín je ale absolútne nereálny a podľa iných informácií budeme čakať na ďalší let Starship 4 až 6 mesiacov. Je nutné nielen analyzovať dáta, ale vykonať potrebné úpravy a opraviť odpaľovaciu rampu, ktorú Starship vážne poškodila.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú