Šíriaci sa koronavírus ovplyvnil každodenný život ľudí v mnohých krajinách. Štáty začali prijímať prísne opatrenia, aby sa zamedzilo nekontrolovanému šíreniu nákazy. Ľudia sa však kvôli obavám začali zásobovať potravinami a liekmi, ale aj dezinfekčnými prostriedkami a ochrannými pomôckami. Mnohí „podnikatelia“ sa pritom rozhodli nakúpiť omnoho viac než sami potrebujú a obratom predať nedostatkový tovar s vysokým ziskom aj cez najväčšiu sociálnu sieť sveta. Facebook chcel zakázať obsah súvisiaci s ochrannými rúškami a respirátormi. Nevyšlo. Súťaže a inzeráty sa na sieti objavujú naďalej.

Podnikavci využívajú aktuálnu situáciu s nedostatkom dezinfekčných prostriedkov a ochranných rúšok, ktoré sú aj v slovenských obchodoch a lekárňach vo väčšine prípadov vypredané. Ľudia si ako alternatívnu prevenciu začali šiť aj vlastné domáce rúška. Na Facebooku sa však po vypuknutí „paniky“ a potvrdení prvých pozitívnych prípadov na koronavírus začali množiť ponuky na spomínané zdravotnícke prostriedky.

Zobraziť celú galériu (4)
Pixabay (Úprava redakcie)

Facebook nedokázal uplatniť vlastné pravidlá. Znova.

Sociálna sieť sa preto rozhodla, že zastaví takéto obohacovanie sa a šírenie tohto obsahu. Pred niekoľkými dňami vyhlásil Rob Leathern z Facebooku, že spoločnosť bude monitorovať inzeráty na medicínske pomôcky ako sú ochranné rúška a respirátory.

Toto rozhodnutie malo zabrániť zneužívaniu situácie s koronavírusom vo svete. Ako to však pri Facebooku býva, ani táto zmena mu nevyšla. Na tejto platforme sa tak naďalej objavujú inzeráty a dokonca súťaže o ochranné rúška aj na Slovensku.

Používatelia majú možnosť takýto obsah nahlásiť, avšak miesto toho sa mnohí do takýchto súťaží zapájajú a zdieľajú ich ďalej. Na podvodné konanie niektorých jednotlivcov, ktorí chcú na predaji predražených rúšok zarobiť, upozorňuje aj polícia Slovenskej republiky, ktorá v príspevku pred pár dňami taktiež varovala: „Pokiaľ by bola naplnená skutková podstata trestného činu, tak polícia bude konať„. Doteraz sa však nič nezmenilo. Slováci sa snažia na ochranných pomôckach pri šírení koronavírusu zarábať naďalej a Facebook to zdá sa toleruje.

Šírenie paniky môže mať vážne následky

Spoločnosť taktiež prisľúbila, že „zatočí“ so skupinami a stránkami orientovanými na koronavírus, informoval The Verge. Opäť jej to nevyšlo. Aj dnes môžeme na Facebooku nájsť množstvo inzerátov, súťaží a skupín, ktoré majú koronavírus už vo svojom názve.

Bohužiaľ sa okrem takýchto stránok a príspevkov na tejto sieti šíria aj mnohé dezinformácie a hoaxy, ktoré môžu v mnohých ľuďoch vyvolávať strach. Ako počas včerajšieho oznámenia nových prípadov nakazených ľudí na Slovensku potvrdil premiér Peter Pellegrini, takéto konanie a šírenie poplašnej správy má vážne následky.

Momentálne sa môžeš na Facebooku stretnúť okrem klamlivých statusov aj so zvukovými nahrávkami, ktoré šíria falošné informácie v súvislosti s koronavírusom.

Jedná sa o nahrávky s mužským a ženským hlasom, ktoré hovoria o karanténe hlavného mesta. Na nahrávky upozorňuje aj polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Vážne tvrdenia môžu vyvolať paniku, no ako upozornil Pellegrini, takéto nahrávky sú šírením poplašnej správy a ich autori budú za takéto konanie trestne stíhaní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú