Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Meta opravila vážnu chybu mobilnej aplikácie pre sociálnu sieť Facebook, ktorá spôsobovala vrásky na tvárach jej používateľov. Ako totiž spomína portál wccftech, pri bežnom používaní dochádzalo k automatickému odosielaniu žiadostí o priateľstvo, čo zásadne narušovalo anonymitu a súkromie používateľov, ktorí kvôli chybe zúrili. K problému sa vyjadrila aj samotná Meta.

Nočná mora stalkerov

K automatickému odosielaniu žiadostí o priateľstvo v niektorých prípadoch dochádzalo, keď si používateľ prezrel niekoho profil. Tejto osobe bola následne odoslaná žiadosť o priateľstvo a mohlo tak byť vyzradené, že sa používateľ na daný profil díval. Aj keď sa jedná o jednu z najčudnejších a zároveň najhorších chýb, na aké aplikácia narazila, podarilo sa ju pomerne rýchlo odstrániť.

O probléme sa začalo vo veľkom hovoriť na Twitteri a dobrou správou je, že je možné takúto žiadosť o priateľstvo stiahnuť späť, ako to bolo možné vždy. Horšie je to však pre tých, ktorí si tento problém nevšimli, alebo pre stalkerov, ktorí takýmto spôsobom sledujú rôznych ľudí a prezradia sa.

Existenciu problému potvrdil aj Oliver Cragg z portálu Android Authority, nenarazili naň však všetci. Čo tento problém spôsobovalo známe nie je, avšak Meta, ktorá za sociálnou sieťou Facebook stojí, sa už za spôsobené nepríjemnosti ospravedlnila a zdá sa, že sa podarilo „glitch“ odstrániť.

Podľa Muska odpočúva používateľov

Meta stojí nielen za Facebookom či Instagramom, ale tiež za komunikačnou aplikáciou WhatsApp, ktorú si zobral na mušku Musk. Táto platforma podľa neho odpočúva svojich používateľov a zašifrované správy majú prísť aj na Twitter, čím chce Musk čiastočne konkurovať WhatsAppu.

Zdržal sa len krátko

Rôzne chyby nie sú ničím nezvyčajným a to obzvlášť pri tak rozsiahlych systémoch, ktoré musia fungovať na rôznych platformách a pravidelne prechádzajú zmenami. Oveľa častejšie však používatelia narazia na výpadky, ktoré niekedy trvajú len pár minút, inokedy však celé hodiny.

Azda najhorší výpadok si Meta pamätá z roku 2008, kedy jej sieť nefungovala až 24 hodín. V tom čase ale mala iba zlomok používateľov a dnes, keď sa počet používateľov Facebooku pohybuje na úrovni približne troch miliárd aktívnych používateľov, majú takéto výpadky oveľa väčší a nepríjemnejší dopad – a to nielen na používateľov, ale predovšetkým na spoločnosť samotnú.

Meta v marci oznámila, že pracuje na vytvorení novej sociálnej platformy, ktorá má byť určená primárne na zdieľanie textov. Môže sa tak jednať o konkurenciu pre Twitter, ktorý v minulom roku odkúpil Elon Musk a začal ho poriadne meniť. Podľa medializovaných informácií by mala nová aplikácia od Mety fungovať na rovnakom protokole ako open-sourcová sieť Mastodon.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú