Len prednedávnom sme hovorili o tom, že ochrana súkromných údajov sa stáva čoraz diskutovanejšou celosvetovou témou. Za posledné mesiace Facebook čelil hneď viacerým obvineniam, ktoré súviseli práve so slabou ochranou či kradnutím údajov a preto sa Zuckerberg rozhodol zmeniť stratégiu spoločnosti, ktorej bezpečnosť má byť na prvom.

Najnovšie údaje, ktoré priniesol portál Bloomberg však poukazujú na to, že Facebook momentálne čelí ďalšiemu obrovskému škandálu. Na cloudových serveroch spoločnosti Amazon sa totiž objavilo rozsiahle množstvo osobných údajov používateľov Facebooku.

Zas a znova

Na problém poukázali výskumní pracovníci spoločnosti UpGuard, ktorá sa venuje predovšetkým kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť včera uviedla, že na cloudovej službe Amazonu bolo k dispozícii viac než 540 miliónov záznamov osobných údajov používateľov Facebooku, v ktorých sa nachádzali napríklad identifikačné čísla, komentáre a názvy účtov. V ďalšej databáze s názvom At the Pool uniknuté informácie obsahovali už aj konkrétne mená, heslá či mailové adresy takmer 22 000 používateľov.

Podľa výskumného riaditeľa UpGuard ide o ďalší škandál, ktorý súvisí s hromadným zberom údajov a hlavnou príčinou je s najväčšou pravdepodobnosťou integrácia tretích strán s Facebookom. Tie majú vďaka Facebooku možnosť prepojiť aplikácie či internetové stránky pomocou prihlásenia s vlastnou platformou a s dátami mimo Facebooku si vývojari môžu robiť čo sa im zachce.

Prečítajte si tiež!
WhatsApp konečne vylepší dôležitú časť súkromia, ktorá doteraz otravovaľa ľudí

K celej situácii už podal vyhlásenie aj hovorca Facebooku, podľa ktorého spoločnosť zakazuje ukladať informácie do verejnej databázy. Spolu s Amazonom pracujú na stiahnutí databáz a sú otvorení aj spolupráci s vývojármi, ktorí zabezpečia lepšiu ochranu osobných údajov. Zdá sa, že Facebook sa zo škandálov, ktoré súvisia s tretími stranami, zasa nepoučil.

Len v minulom roku sa centrom pozornosti stala firma Cambridge Analytics, ktorá sa neoprávneným spôsobom dostala k desiatkam miliónom dát používateľov Facebooku. Tie mala následne využívať pre podporu volebnej kampane súčasného prezidenta Donalda Trumpa v jeho kampani v roku 2016.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom