Z chorvátskej automobilky Rimac sa pomaly stáva etalón športových elektromobilov. Nedávno zverejnili video svojej novinky Rimac Concept_Two, ktorý má podľa papierových údajov v zrýchlení prekonať aj Teslu Roadster. Ako informuje portál Electrek, Chorvátom sa podarilo prekonať aj vlastné očakávania, štvrť míle zvládne nové hyperauto už pod 9 sekúnd.

Mate Rimac, zakladateľ a CEO rovnomennej automobilky, si právom zaslúži prezývku „európsky Elon Musk“. Minimálne čo sa automobilového priemyslu týka, spoločnosť Rimac je absolútne konkurencieschopná už veľmi dobre známej Tesle.

Rimac sa však nevenuje vývoju obyčajných „ľudových“ elektromobilov, ale tvorbe hyperšportov, ktoré dosahujú extrémne zrýchlenie, vyzerajú luxusne a samozrejme aj stoja poriadny balík peňazí.

NEPREHLIADNI
„Elon Musk z Európy“: V Chorvátsku vyrába Mate Rimac najrýchlejšie elektromobily sveta, jeho firma je fenoménom

Novinka Rimac Concept_Two sa konečne postavila na trať, aby všetkým ukázala, že aj „malá“ chorvátska firma dokáže zhotoviť luxusný elektrický superšport, ktorý je mimochodom najrýchlejším elektromobilom na svete.

Papierové špecifikácie pre Concept_Two naznačovali zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 1,85 sekundy a štvrť míle (0,4 km) malo toto monštruózne elektrické auto dosiahnuť už za 9,1 sekundy. Reálny test, v ktorom sa okrem iného Rimac postavil aj proti Porsche Taycan, ukázal, že Concept_Two zvládne štvrť míle za 8,9 sekundy, čo je rýchlejšie, ako v prípade Tesly Roadster. „Stovku“ sa mu však za udávaných 1,85 sekundy nepodarilo dosiahnuť.

Rimac Concept_Two je vybavený dvomi elektromotormi s dvojstupňovou prevodovkou na zadnej náprave, zatiaľ čo prednú nápravu poháňajú ďalšie dva elektromotory, avšak už iba s jednostupňovou prevodovkou. Na napájanie sa používa masívna 120 kWh batéria.

Do Rimacu investuje aj Porsche

Porsche vidí v chorvátskej automobilke zameranej na výrobu superšportových elektromobilov obrovský potenciál a na dôkaz toho do nej vkladá ďalšie desiatky miliónov eur. Firma zo Štuttgartu zvýšila v Rimacu svoj podiel pri tretej investícii takmer na štvrtinu. Po novom tak vlastní už 24 % spoločnosti, informoval TechCrunch.

Táto ďalšia investícia v priebehu pár rokov reprezentuje posilnenie strategického partnerstva medzi dlhoročnou legendou vo svete automobilizmu a relatívne mladým nováčikom, ktorý vznikol len pred 12 rokmi.

Rimac C Two / Zdroj: Rimac

Okrem Porsche doteraz do Rimacu investoval napríklad aj Hyundai a KIA, ktorí doň spolu vložili 80 miliónov eur. Napriek mladému veku sa však dokázal Rimac so svojimi elektrickými superšportmi predrať na výslnie. Len prednedávnom pritom automobilka taktiež ohlásila expanziu na ázijské trhy, kde bude svoje elektromobily ponúkať prostredníctvom partnerskej skupiny Kingsway Group.

Z garáže na výslnie

Radosť z obrovského úspechu značky má najmä zakladateľ Mate Rimac, ktorý má len vo svojich 33 rokoch na svojom konte už viacero významných úspechov. Jeho spoločnosť sa totižto nezaoberá len výrobou elektromobilov, ale i vývojom rôznych komponentov, ktoré úspešne dodáva firmám pôsobiacich v automobilovom priemysle, ako napríklad Aston Martin, Renault, Koenigsegg, Jaguar či Brembo.

Pozoruhodný však nie je len aktuálny stav Rimac Automobilli, ale i celý príbeh okolo tejto už prestížnej značky. Spoločnosť za pár rokov svojej existencie stihla vypracovať z malej skromnej firmy, ktorá sa doslova začala budovať v garáži, na giganta, ktorý má záujem o kúpu luxusnej značky Bugatti od koncernu Volkswagen. Podrobný príbeh, ako sa z 20-ročného mladíka prerábajúceho spaľovák na elektromobil, stal „európsky Elon Musk“ nájdeš na tomto odkaze.

Porsche Newsroom

Najnovšie sa spoločnosť bude môcť pochváliť úplne novým sídlom za 200 miliónov eur, ktoré by malo byť hotové a pripravené na otvorenie už v roku 2023. Nový areál na okraji chorvátskeho Záhrebu zaberá vyše 200-tisíc m2, pričom zastavaná plocha činí 100-tisíc m2, čo rozšíri kapacitu zamestnancov zo súčasných 1000 na 2500.

Nový komplex bude predstavovať medzinárodnú základňu pre výskum, vývoj a výrobu, ale tiež umožní spoločnosti postupovať od prototypov až po veľkokapacitnú výrobu vysoko výkonných elektrických pohonných sústav a batériových systémov pre mnoho svetových automobiliek, píše sa v tlačovej správe.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú