Prvý test rakety Spectrum od nemeckej spoločnosti Isar Aerospace skončil neúspechom, keď stratila kontrolu krátko po štarte a zrútila sa. Napriek tomu vývojári hodnotia let ako úspech, pretože poskytol kľúčové údaje pre ďalšie vylepšenia. Spectrum tak predstavuje ďalší krok k budovaniu európskych kapacít v oblasti malých orbitálnych nosičov, upozorňuje portál SpaceNews.

Ďaleko od vesmíru

Raketa Spectrum je dvojstupňový nosič schopný vyniesť až 1 000 kg nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme a 700 kg na slnečno-synchrónnu dráhu. Prvý stupeň využíva deväť motorov Aquila spaľujúcich kvapalný kyslík a kvapalný propán, zatiaľ čo druhý stupeň je poháňaný jedným vákuovo optimalizovaným motorom Aquila.

Počas prvého testovacieho letu, ktorý sa odohral 30. marca na nórskom kozmodróme Andøya, sa raketa krátko po štarte dostala do rotácie a stratila stabilitu. Bezpečnostný systém automaticky vypol motory a raketa dopadla do plánovanej oblasti v blízkosti rampy. Prvé analýzy naznačujú, že mohlo ísť o poruchu v systéme riadenia letu.

Hoci cieľom nebolo dosiahnuť obežnú dráhu, let priniesol obrovské množstvo telemetrických údajov, ktoré pomôžu pri optimalizácii budúcich letov. Vývojári sa zameriavajú na úpravy stabilizačných mechanizmov a zlepšenie algoritmov riadenia.

„Neočakávali sme, že pri prvom teste dosiahneme orbitu. Hlavným cieľom bolo zozbierať čo najviac dát a to sa podarilo,“ uviedol Daniel Metzler, generálny riaditeľ Isar Aerospace.

Dobrý základ pre ďalší vývoj

Európa čelí rastúcej konkurencii v oblasti komerčných malých nosných rakiet. Kým americké firmy ako Rocket Lab už pravidelne operujú na trhu, v Európe zatiaľ žiadny súkromný startup nedosiahol orbitálny úspech. Isar Aerospace spolu s ďalšími spoločnosťami, ako Rocket Factory Augsburg, pracujú na vývoji raketových systémov, ktoré by mohli túto situáciu zmeniť.

Európska vesmírna agentúra (ESA) nedávno spustila iniciatívu European Launcher Challenge, ktorá má podporiť nové nosné systémy. Získanie samostatného prístupu k orbitálnym letom je pre Európu strategicky dôležité nielen z ekonomického, ale aj z bezpečnostného hľadiska.

„Štartovať raketu je extrémne náročné, ale nikdy sa nevzdávame. Tento test nás posunul vpred,“ komentoval Metzler. Druhý exemplár rakety Spectrum je už vo výrobe a tím v Isar Aerospace sa sústreďuje na implementáciu potrebných úprav. Ak pôjde všetko podľa plánu, ďalší pokus o orbitálny let by mohol nasledovať v blízkej budúcnosti.

Európa zaostáva

Snaha nemeckej spoločnosti Isar Aerospace je pre starý kontinent nesmierne dôležitá, keďže EÚ v tejto oblasti výrazne zaostáva a nie je jasné, kedy sa podarí dobehnúť napríklad Spojené štáty. Tie majú k dispozícii rakety s možnosťou opakovaného použitia a zároveň s obrovskou nosnosťou. Raketa Spectrum môže byť prvým krokom k takýmto moderným strojom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP