Cyberpunk 2077 je jedným z najsledovanejších titulov tohto roka. Po viacerých odkladoch pevne veríme, že si v CD Project Red konečne vstúpia do svedomia a urobia hráčom predčasné Vianoce už 10. decembra. Práve na tento deň je totiž po sérii odkladov naplánované vydanie hernej novinky, ktorá nás prenesie do temného sveta osvetleného neónovými svetlami.

Neo, pardón, Keanu je späť

IGN prinášajú piatu a zároveň poslednú časť seriálu Night City Wire, kde sa hráčom prihovára predstaviteľ Johnyho Silverhanda, hviezdny Keanu Reeves. Ten by podľa slov samotných tvorcov nemal byť len obyčajným spoločníkom, ktorý bude hráča ako hlavnú postavu sprevádzať, prípadne zadávať úlohy. Johny bude hráčovou súčasťou a musíme uznať, že alter ego v podaní hlavného predstaviteľa legendárneho Matrixu je ozaj lákavé.

Presná Johnyho rola nie je známa. Príbeh je držaný v tajnosti, dokonca ani redaktori z IGN, ktorí mali možnosť vyskúšať hrateľnú ukážku na Xbox One X sa po 16 hodinách dostali na koniec prvej kapitoly. Ak ich reakcie na hru nie sú prehnané, tak môžeme očakávať dlhý a neuveriteľne prepracovaný príbeh plný zvratov. Smerovanie určuje hráč svojimi rozhodnutiami.

Aj napriek tomu, že Cyberpunk 2077 vyzerá ako akčná hra, opak je pravdou. Samozrejme, na akciu sa nezabudlo a prestrelky vyzerajú neskutočne prepracovane, všetky hráčove činy sú ovplyvnené štatistikami hlavného hrdinu. Toho si na začiatku budeš môcť vytvoriť vo veľmi detailnom editore. Pojem detailnosť sa v súhrnnom videu z hrania objavuje veľmi často.

Vráťme sa ale na chvíľu k už spomínanému Johnymu. Podľa vyjadrení Borisa Pugacz-Muraczkiewicza zastávajúceho rolu dohľadu nad anglickou adaptáciou titulu, je táto postava stelesnením jeho reálnej predlohy. Keanu Reeves je pre prácu neuveriteľne zapálený a do každého stvárneného charakteru vkladá maximum. Zúročil tu svoje dlhoročné skúsenosti a na výsledku to vraj bude skutočne poznať.

Výzor a zvuky sveta v roku 2077

Svet v pripravovanej novinke vyzerá úžasne. Ak sme ale pri doterajších záberoch  slintali z grafického spracovania, to čo vo svojom poslednom videu prezentovali grafickí mágovia z CD Project Red, nám doslova vyrazilo dych. V poskytnutej ukážke boli totiž predstavené ray-tracing efekty, ktoré posúvajú vizuál do doposiaľ nevídanej úrovne.

Grafickému spracovaniu zdatne sekunduje hudobná stránka. Tej bola podľa slov hudobného dizajnéra Marcina Przybylowicza rovnaká pozornosť a pri hraní sa vraj budeme cítiť ako v prvotriednom sci-fi filme. Tvrdí, že pomocou hudby je možné vyvolať emócie a podľa zatiaľ dostupných materiálov nemáme najmenší dôvod o jeho slovách pochybovať.

Jedinečnú atmosféru sa podarilo docieliť skĺbením cyberpunkových hudobných motívov z 80. rokov a pretransformovať ich do hudby 90. rokov. Znie to šialene, ale výsledný efekt bude prispôsobený potrebám príbehu. Odvážnym krokom pri tvorbe hudby je spôsob jej vytvárania. Takmer 100 % zvukového obsahu je čisto elektronických.

Cyberpunk 2020

Vzhľadom na niekoľko odkladov vydania sa medzi hráčmi rozšírili posmešné vyjadrenia adresované názvu titulu. Ten vraj naznačuje rok, kedy uzrie táto novinka svetlo sveta. CD Project Red sa vyjadrili, že na hre takéhoto rozsahu je potrebné isté dolaďovanie a v žiadnom prípade nechcú do sveta vypustiť nedokončený produkt.

Tento prístup autorom kvitujeme a plne s ním súhlasíme. Na druhej strane, je potrebné uvedomiť si, aký tlak je vyvíjaný na tvorcov trilógie o Bielom vlkovi z Rivie. Do karát im nezahralo ani nedávne vydanie nových herných zariadení, čo spôsobilo posledný odklad. Momentálne prebiehajú práce na optimalizácii a vylepšovaní verzií pre PlayStation 5 a Xbox Series X.

Ukážka hry z Xbox Series X

Poznáme aj minimálnu konfiguráciu

Tvorcovia samozrejme nezabudli ani na PC hráčov, ktorých určite zaujíma, akú zostavu si hra na spustenie pýta. Oficiálne požiadavky síce už nejaký týždeň poznáme, najnovšie však boli obohatené o ďalšie rozlíšenia a do úvahy autori vzali aj raytracing.

V tomto smere hra pravdepodobne príliš nepoteší majiteľov grafík od AMD, na ktorých hra pobeží bez raytracingu. Všetky detaily sú zobrazené v sumáre nižšie. Ak by si chcel pripravovanú sci-fi akciu rozbehať na najvyšších možných detailoch, budeš potrebovať stroj aspoň za 1 700 €.

Zobraziť celú galériu (8)
Cyberpunk 2077 PC požiadavky (CD Projekt Red)

Držíme autorom palce. Veríme, že si prácou povinní hráči nechali na koniec roka dostatok dovolenky. Ak sa totiž nestane niečo neočakávané a stanovený termín 10. decembra sa ocitne hra na pultoch predajní, budeme všetci pociťovať akútny nedostatok času. Na obzore sa totiž črtá kandidát na hru roka 2020.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP