Tím výskumníkov sa bližšie pozrel na schopnosti jazykových modelov GPT-3,5 a GPT-4, ktoré porovnávali so staručkým systémom ELIZA, píše portál LiveScience. V rámci čerstvej štúdie tím oslovil 500 dobrovoľníkov, ktorí komunikovali celkovo so štyrmi rôznymi respondentmi – tri z nich boli systémy AI, štvrtým skutočný človek. Výsledky prekvapili a zdá sa, že AI po prvý raz prešla Turingovým testom.

Na nerozoznanie od človeka

Až v 54 % prípadov si ľudia mysleli, že GPT-4 bol človekom, pričom v prípade staručkého systému ELIZA to bolo len v 22 % prípadov. Človeka uhádlo 67 % účastníkov štúdie a podľa odborníkov stoja za úspechom AI v tomto teste vlastnosti podobné tým, ktoré majú aj samotní ľudia. Jazykové modely GPT sú čoraz lepšie, napríklad v schopnosti klamať rôznymi spôsobmi, ale zároveň je možné ich zmanipulovať.

Ako podotýkajú experti zodpovední za túto štúdiu, takéto schopnosti umelej inteligencie môžu mať vážny vplyv na sociálne a ekonomické oblasti našej civilizácie, pričom aj laik si dokáže predstaviť nepríjemné možnosti zneužitia v online priestore. Prakticky akýkoľvek nástroj v nesprávnych rukách sa môže stať zbraňou, a to platí aj pre AI, ktorá je čoraz dostupnejšia a dôveryhodnejšia.

Online Piratstvo
ChatGPT

Kriminálne živly môžu v budúcnosti takéto systémy vo veľkom využiť v rámci rôznych podvodov, pričom už dnes niektoré podobné systémy prechádzajú zneužívaním, napríklad pri tvorbe škodlivého softvéru podvodníkmi, ktorí by inak vlastný softvér takéhoto typu nedokázali naprogramovať.

Energetické riziko

Akoby rôzne bezpečnostné riziká a neblahé vplyvy na spoločnosť nestačili, systémy AI sú zároveň obrovskými spotrebiteľmi elektrickej energie, pričom tento problém intenzívne narastá. Alex de Vries z Vrije Universiteit Amsterdam na základe dostupných údajov o spotrebne energie a AI odhaduje, že ak by Google používal AI na zhruba 9 miliárd vyhľadávaní denne, potreboval by každý rok 29,2 TWh energie, čo je viac než ročná spotreba elektriny celého Slovenska.

Je príliš jednoduchý

Tím vedcov v štúdii zároveň argumentuje tým, že Turingov test je na dnešné pomery príliš jednoduchý. Nejde podľa nich len o hľadanie samotnej inteligencie, ale tiež o ďalšie dôležité vlastnosti, ako je schopnosť prečítať situáciu, rozoznávať schopnosti iných či prejaviť empatiu, čo je aj naďalej problémom takýchto jazykových modelov, ktoré sú len obmedzenými systémami AI.

Ako podotýkajú vedci v štúdii spred pár mesiacov, AI predbieha ľudí v čoraz viacerých oblastiach. V roku 2015 nás prekonala v kategorizácii obrázkov, o dva roky neskôr v základnom čítaní s porozumením, v roku 2020 nás tromfla vo vizuálnom myslení, a to je len minimum tých najvýznamnejších príkladov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP