Astronauti z celého sveta využívajú od roku 2011, kedy NASA prestala do vesmíru vypúšťať rakety, služby ruskej vesmírnej spoločnosti Roscosmos. Rakety Sojuz dlhé roky posielali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu aj amerických astronautov, no tomu môže byť čoskoro koniec. Po úspešnom pripojení modulu Crew Dragon k ISS môže SpaceX posielať v nasledujúcich mesiacoch americkú posádku na túto stanicu aj bez pomoci Ruska. 

Pred pár dňami sa vesmírny program spoločnosti SpaceX dočkal ďalšieho významného úspechu, keď raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu Zeme modul pre ľudskú posádku. Crew Dragon sa následne úspešne pripojil k stanici ISS, vďaka čomu sa agentúre NASA otvorili nové možnosti. Americký vesmírny program môže opäť naštartovať tento projekt od SpaceX, ktorý však aj podľa ruského experta ohrozil doteraz využívané rakety Sojuz, informoval Futurism.

Americkí astronauti budú čoskoro odlietať už len z pobrežia Floridy

Rusko bolo dlhé roky centrom pre vesmírne cesty astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kam ich posielali rakety Sojuz. Tie sa však zásadne nezmenili od 60-tých rokov minulého storočia. Program ruskej spoločnosti Roscosmos teraz mohol predčiť modul Crew Dragon, ktorý môže pomôcť americkej agentúre NASA a jej astronautom. Vadim Lukaševič, ruský expert pre vesmírne programy, prezradil v rozhovore pre televíziu Moscow 24, že „s týmto štartom, hoci si ho objednala NASA, môže súkromná spoločnosť SpaceX spraviť Roscosmos nepotrebným“. „Spoločnosti Roscosmos ukázali, kto je kto,“ dodal Lukaševič.

SpaceX

Nenechaj si ujsť
Rusko si myslí, že Elon Musk má „zastaralé“ rakety. Vymysleli vraj oveľa lepšie riešenie

Ruský vesmírny program doteraz čerpal výhody práve kvôli tomu, že sa mnohé agentúry spoliehali na jeho rakety Sojuz. Teraz však prišlo veľké prekvapenie. Ruské rakety budú zatiaľ naďalej lietať k ISS, no SpaceX môže prvú ľudskú posádku posadiť do modulu Crew Dragon už v júli tohto roka, informoval portál Ars Technica.

Pokiaľ sa aj táto cesta ukáže byť úspešnou, NASA už nebude závislá na ruských raketách. K tomu všetkému sa však pridáva aj spoločnosť Boeing, ktorá sa podľa portálu Space pripravuje na testovanie svojej kozmickej lode Starliner. Budúcnosť letov spoločnosti Roscosmos je teda poriadne neistá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom