Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom z čínskej Shandong University v spolupráci s  Johns Hopkins University, ale i ďalšími významnými svetovými univerzitami, sa definitívne podarilo potvrdiť existenciu vesmírnych hurikánov.

Ako píše ShandongUniversity na svojom webe, existenciu tohto unikátneho vesmírneho javu sa podarilo tímu odborníkov potvrdiť prostredníctvom komplexných pozorovaní ionosféry a magnetosfér, ako aj 3D modelovaním zemskej magnetosféry. Všetky zistenia a detaily výskumu boli publikované v žurnále Nature Communications.

Vo všeobecnosti sa všetky hurikány vyznačujú určitými charakteristickými prvkami. Medzi ne bezpochyby patrí silné prúdenie vzduchu, špirálovitý tvar, ale i nízkotlakový stred nazývaný oko hurikánu. Hurikány sa okrem našej planéty vyskytujú aj na Marse, Saturne či Jupiteri a podľa dostupných informácií sú pomerne dobre zdokumentované.

Neznámym pre nás nie je ani výskyt podobných úkazov hlboko v atmosfére Slnka. Pre zaujímavosť, Jupiter je domovom neobyčajných elektrických výbojov, ktoré nazývame „plytké blesky“. Tie svojou silou dokážu vyhodiť kryštály vodného ľadu až do výšky 25 kilometrov nad viditeľné mraky, kde je teplota okolia približne -88°C.

K búrkovým vírom dochádza aj na planéte Neptún. Tie sú však svojim správaním dosť špecifické. Búrky na Neptúne pretrvávajú niekoľko rokov, až kým sa nedostanú do „zóny smrti“. Jedna z najväčších búrok bola objavená v roku 2018 a jej rozloha presahuje šírku Atlantického oceánu. Viac informácií o „temnom víre“ nájdeš na tomto odkaze.

V hornej atmosfére planét, vrátene tej našej, však žiadne hurikány neboli nikdy detegované. Prvý takýto hurikán sa podarilo objaviť až teraz v ionosfére (vrstva zemskej atmosféry nachádzajúce sa vo výške 60 až 500 km) nad severným pólom. K vzniku týchto vesmírnych hurikánov má dochádzať podľa vedcov rýchlym prenosom energie slnečného vetra a nabitých častíc do horných vrstiev atmosféry našej planéty.

Z hurikánu pršia namiesto vody elektróny

Zaujímavosťou je, že tento vesmírny hurikán vykazuje podobné správanie ako „klasické“ hurikány. Satelitné údaje totiž ukázali, že pozorovaný hurikán sa otáča proti smeru hodinových ručičiek, jeho centrujm je pokojné a taktiež má viac špirálových ramien, upozorňuje web Nature.

Schéma vesmírneho hurikánu a jeho formačného mechanizmu. Zhang Qinghe

Na rozdiel od hurikánov nachádzajúcich sa nízko v atmosfére však v tomto necirkuluje vzduch ale plazma, teda vysoko ionizovaný plyn, zložený z iónov, elektrónov. Keďže sa plazma nachádza v priestore medzi hviezdami a je z nej zložený aj slnečný vietor môžeme ju nájsť na rozličných miestach vo vesmíre, ale i slnečnej sústave vrátene horných vrstiev atmosféry našej planéty.

Aj z tohto dôvodu sa autori štúdie domnievajú, že takéto vesmírneho hurikány môžu byť univerzálnym javom na planétach a mesiacoch s magnetickým poľom a plazmou.

„Plazma a magnetické polia v atmosfére planét existujú všade naprieč celým vesmírom, takže objavy naznačujú, že vesmírne hurikány by mali byť rozšíreným javom,“ vysvetľuje vedec Mike Lockwood. Výsledky štúdie tiež ukázali, že pozorovaný vesmírny hurikán bol sprevádzaný pršaním elektrónov a trval približne 8 hodín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú