Vesmír vôkol nás je tvorený miliardami a miliardami hviezd, pričom mnohé sú od našej galaxie na milióny svetelných rokov ďaleko. Ľudstvo je v skúmaní tohto nekonečného priestoru ešte len na začiatku. Astronómovia teraz vďaka najmodernejším technológiám dokázali vytvoriť detailnú mapu galaxií, ktoré tvoria dokonalý systém nazvaný Laniakea. 

Naša planéta Zem sa nachádza v ideálnej pozícii od svojej hviezdy, Slnka, aby na nej mohol existovať život. Ten sa za stovky miliónov rokov vyvinul natoľko, až vznikli prvé inteligentné bytosti, ľudia, ktorí si svojim zmýšľaním a získavaním nových znalostí dokázali pretvoriť svet podľa seba. Všetky moderné technológie a zariadenia sú toho dôkazom. Nejde však len o ich využitie pre uľahčenie nášho života. Od nepamäti sa ľudstvo zaujíma aj o vesmír, ktorý nás obklopuje. Naša Zem sa nachádza v galaxii známej ako Mliečna dráha a tá je zasa súčasťou omnoho komplexnejšieho systému. Vďaka najmodernejším technológiám dokázali astronómovia odhaliť detailnú mapu systému, ktorého súčasťou sme aj my a ďalších viac ako 8000 galaxií okolo nás.

Galaxiazdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Ľudstvo čaká revolúcia v objavovaní vesmíru. Nový teleskop umožní doteraz nepredstaviteľné počiny

Dokonca poznáme aj ich presnú polohu a pohyb vo vesmírnom priestore, no pri tom to ani zďaleka nekončí. Poprvýkrát v histórii bol odhalený ohromujúci systém galaxií, tzv. „Supercluster“, ktorý nesie názov Laniakea. Naša Mliečna dráha sa však nachádza až na okraji tejto splete hviezd, planét a ďalších vesmírnych telies. Celý tento nekonečný priestor môžeme chápať ako prepojenú sieť galaxií. Nie každý priestor je však vyplnený, niektoré miesta sú takmer „mŕtve“ a iné zasa galaxiami prekvitajú. Superclustery sú najväčšími známymi systémami vo vesmíre. Pre preskúmanie nášho domovského priestoru s miliardami galaxii skúmali ich pohyb a umiestnenie astronómovia z Havajskej univerzity pod vedením R. Brenta Tullyho.

zdroj fotografie: Screenshot/Nature Video/YouTube

Ako je známe, celý vesmírny priestor expanduje pomerne veľkou rýchlosťou, pričom proti nej pôsobí gravitácia. Vďaka tomu bolo možné vytvoriť mapu galaxií, ktoré sa budú v budúcnosti od nás vzďaľovať a naopak, ktoré sa k nám priblížia. Výsledkom tohto skúmania je vesmírna mapa, ktorá zobrazuje, kam sa jednotlivé galaxie v priebehu nasledujúcich niekoľkých miliárd rokov budú pohybovať. Väčšina z nich „spadne“ do centra nazvaného „The Great Attractor“. Medzi našou galaxiou a týmto priestorom sa nachádza relatívne prázdny vesmírny priestor, vedľa ktorého je Virgo.

Ide o systém s jasnými galaxiami, ktoré boli po mnohé roky skúmané z našej Zeme. Až teraz boli astronómovia schopní odhaliť, že ako Virgo, tak aj Mliečna dráha a ďalšie časti nám známeho vesmíru sú súčasťou masívneho systému Laniakea, systému na okraji ktorého sa nachádzame my na našej malej, modrej planéte. Pohľad na túto ohromujúcu mapu galaxii je skutočne pozoruhodný a dokazuje, aký malý, ba bezvýznamný priestor zaberá naša Zem v celom vesmíre. Viac detailov ti však už prinesie priložené video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú