Európsky satelitný systém Galileo je už od piatka 12. júla mimo prevádzky kvôli technickej poruche. Chyba ovplyvnila všetkých 22 satelitov, ktoré sú podľa európskej agentúry GSA nepoužiteľné kvôli problému súvisiacemu z ich pozemnou infraštruktúrou, informuje The Verge. Technický problém satelitov v systéme Galileo odstavil smartfóny od aktuálnych informácií o čase a polohe, ktoré teraz prijímajú z amerického GPS systému.

Smartfóny a ďalšie zariadenia používané v Európe sa počas bežnej prevádzky spoliehajú na dáta o čase a lokalizácii zo systému satelitov Galileo, ktoré však už niekoľko dní nefungujú. Tento systém pritom podporujú a využívajú desiatky modelov smartfónov, ktoré tak teraz prišli o dôležité dáta. Postihnuté zariadenia sa ale dokážu automaticky prepnúť na režim prijímania informácií z amerických satelitov, a tak si mnohí používatelia nemuseli výpadok všimnúť.

Európsky satelitný systém Galileo trápi dlhodobý výpadok

V závislosti od čipov sa môžu niektoré postihnuté zariadenia a smartfóny pripájať aj k ruskému satelitnému systému Glonass a čínskemu Beidou, informuje BBC. Prvé informácie o zlom signále zo satelitov systému Galileo prišli ešte v štvrtok večer, kedy vydala európska agentúra GSA varovanie pred nestabilným signálom. Podľa vyjadrení agentúry už experti pracujú na odstránení problémov.

Nenechaj si ujsť
Astronómovia bijú na poplach, internetové satelity od Elona Muska môžu spôsobiť katastrofu

Našťastie by nemal výpadok systému Galileo ovplyvniť záchranné a vyhľadávacie služby, keďže je stále vo svojej pilotnej prevádzke a nevyužíva sa pri dôležitých aplikáciách. Podľa portálu Inside GNSS má byť príčinou výpadku satelitov zariadenie pre precízne časovanie umiestnené v Taliansku. Práve tento systém má poskytovať referenčné časové dáta, podľa ktorých sa koriguje a kalibruje čas v systéme satelitov Galileo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom