Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po dlhých mesiacoch napätia a očakávaní je to oficiálne tu. Rozhodnutie parlamentu neovplyvnilo ani niekoľko protestov či petície, v ktorých ľudia vyjadrili svoj nesúhlas s návrhom zákona, ktorý bol nakoniec schválený, informoval Engadget. Európska únia pracovala na legislatíve o autorských právach v posledných 2 rokoch a dnes, 26. marca, hlasovalo za zmeny až 348 zo 658 europoslancov. 

Internet dnes zažíva veľké zmeny. Nie sú to však tie, ktoré by verejnosť a tvorcovia obsahu na sociálnych sieťach uvítali. Jedná sa totiž o úpravy zákona o autorských právach, ktoré budú na internete vymáhané omnoho agresívnejšie ako tomu bolo doteraz. Nová „Smernica o autorských právach“, ako sa novinky z dielne EÚ nazývajú, výrazným spôsobom zasiahne tiež veľké technologické spoločnosti, ktoré budú musieť zmeniť spôsob svojho fungovania.

Nastávajú „temné časy“ pre internet v Európe

Poprvýkrát sa o návrhu debatovalo ešte v roku 2016, odkedy nastalo niekoľko zmien. Nakoniec sa však smernica obsahujúca aj kontroverzný Článok 13 predsa len stala realitou a podľa kritikov môže dať moc do rúk technologických gigantov, pričom vo výsledku „zabije“ aj tzv. „meme“ obrázky, informoval The Verge. Po novom tak budú za obsah na webe zodpovedné stránky, kde bol nahraný.

Nenechaj si ujsť
Najhorší návrh z dielne EÚ môže na internete narobiť obrovské problémy. Takto znie finálna podoba

V praxi to bude znamenať, že Google, Facebook, YouTube či Instagram budú musieť nasadiť agresívne filtre, ktoré budú kontrolovať všetko, čo používatelia nahrajú, aby to nebolo v rozpore s novou smernicou. Napriek tomu zástancovia zmien tvrdia, že smernica priamo nikomu nenariaďuje, aby využil pri kontrole obsahu filtre, prezradil portál Ars Technica. Reakcie na schválenie týchto úprav zákona o autorských právach boli zmiešané.

Státisíce ľudí ešte prednedávnom proti Článku 13 prostestovali, pričom sa k nim pridávali aj mnohé známe médiá. Medzi nimi nechýbala Wikipedia, Reddit či dokonca Pornhub. Zástupcovia hudobného, filmového priemyslu a producenti majú zo schválenia radosť, pretože už nebude podľa nich dochádzať ku krádeži obsahu na internete, informoval The Verge. Skutočne ťažké časy na internet ale ešte len čakajú. Malé startupy a spoločnosti nebudú môcť kvôli týmto zmenám konkurovať Facebooku a ďalším veľkým gigantom.

Existuje malá nádej na zmenu

Pre všetkých však stále ešte ostáva chvíľa času, nakoľko si štáty v rámci EÚ majú adoptovať smernicu s Článkom 13 do 2 rokov od jeho schválenia, informuje Gizmodo. Zmena môže ešte nastať po tlaku verejnosti, ktorá má šancu ovplyvniť vlády v členských štátoch, aby udržali internet „nažive“. Pokým sa teda definitívne rozhodne o jeho osude, uplynie ešte pár napätých rokov, ktoré budú pre online svet a obsah v ňom rozhodujúcimi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú