Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Situácia okolo dronov je veľmi zaujímavá. Ich príchod bol vo veľkom štýle a rýchlo sa dokázali rozšíriť aj medzi bežných ľudí. Prišli však rôzne regulácie a nariadenia, ktoré takéto lietanie poriadne sťažili a mnoho ľudí zrazu nevedelo, či vôbec môžu so svojimi strojmi lietať alebo nie.

V prípade lietania pre súkromné účely zákon hovorí jasne. Nie sú potrebné žiadne registrácie, licencie či pilotné preukazy. Podmienkou je hmotnosť nepresahujúca 20 kg. Dokonca je možné takéto zariadenie využívať na zaznamenávanie a uchovávanie snímok a videí, avšak len v miestach, ktoré sú najmenej 50 m od osôb a budov, mimo ochranných pásiem, národných parkov a podobne. Znamená to teda, že ak vybehneš kdesi za dom na lúku, môžeš si z tohto letu vytvoriť audiovizuálny záznam.

podmienky komerčného lietania s dronom
UAVONIC

Zmena je však v prípade lietania na komerčné účely. Majiteľ musí dron zaregistrovať na dopravnom úrade, absolvovať teoretické a praktické preskúšanie, získanie licenciu (prvýkrát 600 €, následne každý rok po 360 €), musí viesť pomerne obsiahly záznam o lete, musí získať povolenie na vyhotovenie audiovizuálneho materiálu od Ministerstva obrany Slovenskej republiky, následne ich predložiť na kontrolu a až tak ich môže použiť. Ani tu to však nekončí. Podmienkou tiež bolo vykonanie bezpečnostnej previerky Národných bezpečnostným úradom (NBÚ), kde sa taktiež platil správny poplatok. Minimálne v poslednej veci však dochádza k miernej úprave, ktorú vydal samotný NBÚ.

Letecké práce a súkromné účely už nebudú vyžadovať bezpečnostnú previerku

Ako sa píše na v stanovisku NBÚ: ‚‚Vzhľadom na nesprávne informácie, ktoré boli sprostredkované verejnosti ohľadom podmienok používania dronov na súkromné účely a chybnej interpretácie pojmu letecké snímkovanie, vydáva Národný bezpečnostný úrad stanovisko pre objasnenie situácie a legislatívnych predpisov.’’  Vykonávatelia tzv. leteckých prác sa už nebudú musieť podrobiť bezpečnostnej previerke, ktorá bola hlúposťou už od začiatku a bežným ľuďom bola skôr na obtiaž. Do leteckých prác (aj za odplatu) sa zaraďuje:

  • letecké činnosti v poľnohospodárstve,
  • lesnom a vodnom hospodárstve,
  • na reklamu,
  • fotografovanie,
  • prieskum,
  • vyhliadkové lety a podobne.

Netreba však zabúdať, že v prípade komerčnej prevádzky drona, za ktorého používania, prípadne za vytvorený materiál sa platí nejaká odplata, musí splniť všetky náležitosti uvedené na začiatku článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú