Európska komisia priniesla v závere septembra návrh, ktorý má v členských štátoch ustanoviť jednotný štandard USB-C pri nabíjaní malej elektroniky a smartfónov.

To, čo sa spočiatku zdalo ako prísna legislatívna zmena, môže mať v budúcnosti ešte mierne odlišnú podobu. Do hry totiž môže vstúpiť aj lepší nabíjací štandard alebo výlučne bezdrôtové nabíjanie, informuje Europa.eu.

EÚ chce jednotný štandard pre (takmer) všetky zariadenia

Nový legislatívny návrh z dielne EK priniesol predstavu o jednotnom nabíjacom štandarde pre vybrané druhy elektroniky, medzi ktoré by patrili smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a konzoly.

Zavedenie tejto zmeny plánuje EK už dlhé roky, no doteraz sa nedarilo presadiť návrh, ktorý by definitívne zaviedol pre výrobcov povinnosť využívať jeden spoločný štandard pri nabíjaní. USB-C sa tak zdá ako najlepšie riešenie pre všetkých.

NEPREHLIADNI
Apple porazený. EÚ zavedie tvrdé pravidlo, USB-C bude aj v iPhonoch

Koniec koncov, dnes ho využíva už drvivá väčšina Android smartfónov, ale aj ďalšie elektronické zariadenia. Z radu však stále vytŕča Apple, ktorý pri svojich iPhonoch nie a nie upustiť od proprietárneho Lightning konektora, aj keď už USB-C využíva vo svojich tabletoch a počítačoch.

Pred presadením nového návrhu stojí ešte dlhá cesta schvaľovania. Návrh totiž musí prejsť Európskym parlamentom a Európskou radou. Následne budú mať výrobcovia ešte 2-ročné prechodné obdobie, aby podmienky budúcej legislatívy splnili. Avšak, USB-C nemusí byť jedinou cestou a nahradiť ho môže nejaký lepší štandard.

Vládnuť nemusí len USB-C, na stole je aj alternatívne riešenie

Vo svojom vyjadrení to uviedla Anna Cavazzini, predsedníčka parlamentného výboru pre ochranu spotrebiteľa, ktorá dúfa, že EP dokončí prípravu návrhu a dosiahne súhlas s radou ministrov už koncom roka 2022.

Niektorí členovia Európskeho parlamentu však volajú po tom, aby boli do legislatívy zahrnuté všetky elektronické zariadenia, medzi ktorými chýba napríklad elektronická čítačka kníh. Ďalší zasa na návrh útočia tvrdeniami, že by táto zmena „brzdila inovácie“, čo však podľa Cavazzini nie je pravdou a zároveň tvrdí, že návrh môže počítať aj s lepším nabíjacím štandardom.

Návrh uvádza, že ak sa objaví nový štandard, ktorý je lepší ako USB-C, môžeme pravidlá prispôsobiť,“ uviedla Cavazzini.

Wikipédia

Je teda možné, že EÚ bude v budúcnosti otvorená aj alternatívnym štandardom, ktoré by teoreticky mohli v návrhu nahradiť doterajšie USB-C. Avšak, je len veľmi málo pravdepodobné, aby sa do doby, pokým bude schválený návrh v terajšej podobe, objavil iný štandard, ktorý by svojimi možnosťami prekonal USB-C a bol rovnako populárny medzi výrobcami. Napriek tomu, že Cavazzini hovorí o alternatíve, je vysoko nepravdepodobné, aby sa napríklad do smartfónov dostal za ten čas „lepší“ štandard ako je dnes USB-C.

Treba však podotknúť, že zavedenie jednotného USB-C štandardu, alebo lepšej alternatívy, sa v návrhu EK týka prioritne zariadení, ktoré sú nabíjané iba pomocou kábla. V praxi by to znamenalo, že prechod na USB-C by boli povinní dodržať výrobcovia, ktorí vo svojich elektronických zariadeniach neponúkajú iný ako káblový spôsob nabíjania.

Situáciu by mohli využiť výrobcovia, ktorí ponúkajú aj bezdrôtové nabíjanie. Tento spôsob je čoraz populárnejší u mnohých modelov drobnej elektroniky, prevažne v smartfónoch a bezdrôtových slúchadlách.

Ako sa ukázalo krátko po predstavení navrhovanej legislatívy, pokiaľ zariadenie využíva iba bezdrôtové nabíjanie, nové pravidlá by preňho neplatili a výrobca by ho nemusel vybaviť USB-C štandardom, informoval The Verge.

Apple sa môže na USB-C „vykašľať“. Čaká nás kompletne bezdrôtový iPhone?

Opäť sa tak dostávame k myšlienke úplne bezdrôtového iPhonu, o ktorom sa hovorilo už v uplynulých rokoch. Apple si silou-mocou doteraz pretláča vlastný Lightning, no ten môže podľa vyššie spomenutého v budúcnosti nahradiť iba MagSafe nabíjaním alebo inou podobou bezdrôtového nabíjania v iPhonoch. Koncept takéhoto iPhonu nie je vôbec nový.

Ešte v roku 2018 to načrtol známy analytik Ming-Chi Kuo, ktorý v tom čase predpokladal, že úplne bezportové iPhony uvidíme už v tomto roku. Ako sa ale ukázalo, aj nová séria iPhonov 13 stále disponuje Lightning portom. Apple však vlani prišiel s prieskumom, v ktorom sa zákazníkov pýtal, či vôbec používajú priložený Lightning kábel v balení.

Screenshot / YouTube / MKBHD

Hoci nie je jasné, čo presne tým spoločnosť sledovala, do budúcna nie je vylúčené, že z balenia niektorého z nových modelov iPhonov zmizne po nabíjačke aj samotný kábel a používatelia budú nútení nabíjať nové modely už len bezdrôtovo. Týmto spôsobom by sa tak Apple hravo vyhol návrhu legislatívy z dielne EÚ.

V každom prípade sa ale zavedenia navrhovanej legislatívy nedočkáme v praxi skôr ako v roku 2024. Prinajlepšom tak o 3 roky budú výrobcovia zariadení vybavených iba káblovým nabíjaním povinní využiť USB-C štandard a výrobcovia zariadení nabíjaných iba bezdrôtovo budú môcť podľa doterajších informácií túto zmenu „preskočiť“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú