Požiare elektrických vozidiel si vždy získavajú veľkú pozornosť, no v priemere sú oveľa menej bežné ako v prípade vozidiel so spaľovacím motorom. Príčinou požiaru môže byť naozaj čokoľvek, no najčastejšie sa spájajú so zlyhaním batérie. Najnovšie zhorel elektrický superšport Porsche Taycan. O téme píše Electrek.com.

Športový elektromobil od nemeckej automobilky Porsche má patriť medzi najrýchlejšie vozidlá poháňané elektromotorom. Porsche Taycan je dostupné v dvoch verziách, pričom okrem veľkého výkonu zaujme aj krásnym dizajnom, ktorý získal viacero ocenení. Automobilka si navyše dala záležať aj na aerodynamike, vďaka čomu odpor vzduchu predstavuje hodnotu len 0,22.

O zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod 3 sekundy sa postará obrovský krútiaci moment, ktorý predstavuje až 1050 Nm. Maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote 260 km/h a vďaka batérii s kapacitou 93,4 kWh môžeš vodič očakávať dojazd približne 450 kilometrov. Taycan Turbo disponuje silou 670 koní a silnejšia verzia Taycan Turbo S dokonca až 750.

Koncom roka 2019 začala automobilka Porsche dodávať vôbec prvé kusy tohto prémiového vozidla, pričom pár z nich sa dostalo aj do Spojených štátov amerických. Podľa informácií portálu Electrek sa však jedno vozidlo vznietilo a začalo horieť. Taycan nakoniec zhorel úplne celý, pričom spálil aj časť garáže na južnej Floride.

Miestni obyvatelia, ktorí celú situáciu videli, tvrdia, že vozidlo explodovalo vo vnútri garáže. V súčasnosti sa však presná príčina požiaru nevie, nakoľko prebiehajú vyšetrovania. Portál Electrek oslovil aj automobilku Porsche, ktorá sa vyjadrila, že o celom incidente vie a nikto nebol zranený. Zároveň však dodala, že je predčasné špekulovať o príčine a je potrebné si počkať na výsledky vyšetrovania.

Z nedávnej minulosti vieme, že požiare elektrických vozidiel boli spájané predovšetkým so značkou Tesla. Prípad horenia Porsche Taycan je však prvý aj vďaka tomu, že ich je na cestách zatiaľ len veľmi málo. Ako však uviedla samotná automobilka, špekulovanie v tejto chvíli nepomôže a bolo by aj absolútne zbytočné. Je potrebné si počkať na závery vyšetrovania, nakoľko požiar nakoniec vôbec nemusel súvisieť s poruchou vozidla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP