Známa hackerská skupina StrongPity si pre Slovákov prichystala nebezpečnú nástrahu. Ak používaš Android a aplikáciu Telegram, tak by si mal okamžite spozornieť. Do obehu sa totiž dostala skompromitovaná verzia Telegramu, ktorú môže StrongPity zneužiť na špionáž. Na tému upozornil ESET prostredníctvom tlačovej správy.

Podľa dostupných informácií útočníci zneužívajú napodobeninu webu videochatovacej platformy Shagle, cez ktorú sa snažia šíriť „infikovanú“ verziu aplikácie do telefónov nič netušiacich ľudí.

Špehujú každý tvoj krok

Ako uvádza ESET v tlačovej správe, backdoor z dielne skupiny disponuje viacerými špionážnymi schopnosťami, medzi ktoré sa radí 11 dynamicky spustiteľných modulov. Dokáže nahrávať telefonické hovory či zbierať SMS správy, zoznamy hovorov a kontaktov. ESET zároveň upozorňuje, že ide o čerstvú hrozbu, ktorú sa len teraz podarilo prvýkrát verejne zdokumentovať.

Ak obeť udelí škodlivej aplikácii prístup k notifikáciám a službám dostupnosti, malvér získa prístup k prichádzajúcim notifikáciám zo 17 aplikácií ako napríklad Viber, Skype, Gmail, Messenger či Tinder a dokáže tiež kradnúť chatovú komunikáciu z ostatných aplikácií,“ varuje ESET.

Zároveň však hovoria, že „telemetria spoločnosti ESET doposiaľ nezaznamenala žiadne obete.“ To podľa nich naznačuje predovšetkým veľmi úzke cielenie tejto špionážnej kybernetickej kampane.

Freepik (úprava redakcie)

Slováci môžu útočníkov prekuknúť

Podľa ESETu existuje hneď niekoľko varovných signálov, ktoré môžu potenciálne obete zachrániť. Za veľmi dôležitý považujú povahu samotnej napodobeniny webovej stránky Shagle. Oficiálny web stiahnutie mobilnej aplikácie vôbec neponúka.

Výskumníci zároveň upokojujú, že skompromitovanú verziu Telegramu nenašli v oficiálnom obchode Google Play. Naopak si všimli, že „škodlivý kód, jeho funkcionality, názvy tried a certifikát použitý na podpis APK súboru sú totožné s predošlou kampaňou.“ Na základe toho s vysokou mierou istoty predpokladajú, že útočníkom je práve skupina StrongPity.

V porovnaní s prvým malvérom skupiny StrongPity pre mobilné telefóny, má tento backdoor rozšírené špionážne schopnosti. Dokáže sledovať prichádzajúce notifikácie a kradnúť chatovú komunikáciu, ak obeť povolí aplikácii prístup k notifikáciám a službám dostupnosti,“ píše ESET.

Tiež upozorňujú, že backdoor je modulárny, čo znamená, že si ho útočníci vedia podľa potreby upravovať. Predstavuje to riziko, že moduly budú za krátky čas adaptované na inú aplikáciu alebo účel a špionážnu kampaň skupina zopakuje.

„Počas našej analýzy už nebol malvér dostupný z falošnej stránky aktívny a už sa nedalo úspešne nainštalovať a spustiť jeho backdoorovú funkcionalitu. Je to preto, že skupina StrongPity nezískala svoje vlastné API ID pre jej skompromitovanú Telegram aplikáciu. No to sa môže hocikedy zmeniť, ak sa útočníci rozhodnú aktualizovať škodlivú aplikáciu,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, výskumník spoločnosti ESET, ktorý analyzoval skompromitovanú aplikáciu Telegram.

Aktívni používatelia sú chránení

Ako upozorňuje ESET, názov balíka skompromitovaného Telegramu a legitímnej aplikácie Telegram je identický. Názov balíka na Androide by mal pritom byť pri každej aplikácii unikátny, čo jednoznačne definuje, že útok bol cielený predovšetkým na nových používateľov a ľudí, ktorí si chcú Telegram len vyskúšať. Ak totiž už legitímny Telegram máš stiahnutý, backdoor sa ti nemá ako dostať do telefónu.

@Gizchina/Twitter

Podľa Štefanka sa to dá vysvetliť dvoma spôsobmi: „Buď útočník najprv komunikuje s potenciálnou obeťou a tlačí ju do odinštalovania aplikácie Telegram z jej zariadenia, ak ju už má nainštalovanú. Druhou možnosťou je, že sa kampaň zameriava na krajiny, kde je Telegram používaný na komunikáciu len zriedka.“

Mrazivé však je, že aplikácia skupiny StrongPity by mala fungovať tak isto ako oficiálna verzia a využívať standardné API, ktoré sú podrobne zaznamenané na stránke Telegramu. Podľa výskumníkov však už falošná aplikácia nefunguje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú