Na televízne obrazovky mieri epické sci-fi Nadácia (Foundation) podľa rovnomennej knižnej predlohy spisovateľa Isaaca Asimova. Podľa portálu IGN bude mať premiéru ešte tento rok na streamovacej službe Apple TV+ a pôjde o desaťdielnu sériu. Navnadiť na svet budúcnosti sa ale môžeš už teraz skvelým a pútavým trailerom.

Na čom si všetky filmy vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Niekoľkodielna knižná sága, ktorá mimochodom v roku 1966 vyhrala cenu Hugo Award pre najlepšiu sériu všetkých dôb, je svojou komplexnosťou a rozsiahlosťou pre filmové aj seriálové spracovanie obrovským sústom. Aj preto sme doteraz nevideli žiadne podobné prevedenie, čo sa ale zmení už čoskoro.

Galaxia má problém a skvelý matematik čiastočné riešenie

Celý svet Nadácie je zasadený do budúcnosti vzdialenej viac ako 20 tisíc rokov, kedy sa ľudstvo rozprestiera po celej Galaxii. Obrovská Ríša zjednocuje všetkých ľudí, no skoro idylický stav sa zmení po tom, čo revolučný matematik Hari Seldon príde s predpoveďou o jej zániku.

Svoje tvrdenie zakladá na vede zvanej psychohistória, ktorá pomocou matematiky odhaľuje budúcnosť veľkej masy ľudí a dokáže predpovedať jej správanie. Práve táto veda je používaná na predpovedanie vývoja samotnej Ríše a zistenie, že svet budúcnosti smeruje k zániku a tridsiatim tisícom rokom chaosu, ktoré po uplynutí vystrieda nová, schopnejšia ríša.

YouTube (screenshot)

Psychohistória ale zároveň ponúka aj riešenie, ako obdobie chaosu skrátiť na tisíc rokov a tu nastupuje na scénu Nadácia. Seldon sa spolu so skupinkou vedcov rozhodnú na samom okraji Galaxie vytvoriť útočisko – Nadáciu –, ktorá bude pre druhú Ríšu slúžiť ako odrazoví mostík s uchovanými znalosťami.

Kto stojí za projektom?

Čitatelia už dávno vedia o prepracovanosti jednotlivých kníh, a tak by bolo aktuálne naivné čo i len pomyslieť na filmové spracovanie. Doba ale praje seriálom, ktoré dokážu pokryť oveľa viac z príbehu, čo využili aj tvorcovia na čele so showrunnerom a výkonným producentom Davidom S. Goyerom (Batman Begins, Man of Steel), jeho pravou rukou Joshom Friedmanom a radom ďalších producentov.

Apple TV+

V hlavných úlohách sa predstavia Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell a Leah Harvey. Réžiu si vezme na starosť Rupert Sanders (Ghost in the Shell, Snehulienka a lovec) a jeho prevedenie uvidíme už na začiatku jesene 24. septembra.

Tvorcovia pri vydávaní častí spravili kompromis, kedy hneď počas dátumu premiéry vyjdú 3 časti naraz a zvyšných 7 častí bude prichádzať postupne v pravidelných týždenných intervaloch. Fanúšikovia sci-fi sa v tom istom období môžu tešiť aj na dlho očakávané moderné spracovanie knižnej Duny, ktorá vyjde 22. októbra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom