Očakávaný trailer na hviezdami nabitý sci-fi epos je konečne tu a trpezlivosť sa, zdá sa, skutočne vyplatila. Prvá ukážka odhaľuje hlavné postavy, príbehovú zápletku, aj zasadenie filmu a robí tak vo veľkolepom štýle.

Duna pritom podľa mnohých patrí k nesfilmovateľným príbehom. O prenesenie legendárnej knihy spisovateľa Franka Herberta na filmové plátno sa v roku 1984 pokúsil slávny režisér David Lynch, nedopadlo to však podľa predstáv a film bol prijatý mimoriadne vlažne.

Námet sa v roku 2000 dočkal aj seriálového spracovania na stanici Syfy, doplácal však na nízky rozpočet a podobne ako Lynchov film nedokázal dostáť kvalitám knižnej predlohy. O pár rokov neskôr šťastie s námetom skúsilo hollywoodske štúdiou Paramount Pictures, po trojročnom trápení však snahu o sfilmovanie vzdalo.

Empire

O pripravovanú snímku sa najnovšie postará jeden z najlepších režisérov súčasnosti, Denis Villeneuve, ktorý má na konte hity ako Sicario, Arrival, či Prisoners. Villeneuve sa rovnako zaslúžil o pokračovanie úspešne prijatej kultovej sci-fi snímky Blade Runner, Duna sa teda nemohla ocitnúť v lepších rukách.

To potvrdzuje aj vôbec prvá upútavka filmu, ktorá predstavuje príbehové zasadenie a približuje hlavné postavy. V centre príbehu sa ocitne vychádzajúca hollywoodska hviezda Timothée Chalamet, ktorému budú asistovať nemenej hviezdne mená ako Josh Brolin, Jason Momoa, Dave Bautista, Rebecca Ferguson alebo Oscar Isaac.

Príbeh pripravovaného sci-fi eposu sa odohráva v ďalekej budúcnosti, v ktorej ľudstvo úspešne kolonizovalo značnú časť vesmíru a moc v rukách drží niekoľko vybraných rodov.

V centre diania sa ocitá nehostinná púštna planéta Arrakis, na ktorej sa vyskytuje špeciálne korenie schopné predĺžiť ľudský život. Správy nad Arrakisom sa ujme mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), záujem nad kontrolou planéty však majú aj ďalšie rody, ktoré sa v boji o vzácnu drogu neboja rozpútať vojnu.

Z traileru je jasne cítiť aj rukopis 11-násobného nominanta na Oscara Hansa Zimmera, ktorý sa postaral o hudobný sprievod k filmu. Zimmer v rozhovoroch Dune viackrát označil ako svoj vysnívaný projekt, čo dokazuje aj skutočnosť, že dal Dune prednosť pred svojim dvorným režisérom Christopherom Nolanom a jeho snímkou Tenet.

Empire

Kvôli komplexnosti príbehu je film Denisa Villeneuvea rozdelený na dve časti. Prvý diel pokryje zhruba prvú polovicu knihy a premiéru má naplánovanú na 18. decembra, príbeh neskôr uzavrie pokračovanie, ktoré však aktuálne nemá stanovený žiadny dátum vydania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom