Očakávaný veľkofilm Duna síce v kinách štartuje až v druhej polovici októbra, snímka už je však dávno hotová a vybraní kritici už mali možnosť novinku aj vidieť.

Do sveta sa preto aktuálne dostali prvé recenzie, ktoré sú pomerne rozporuplné. Čo na film teda odborná verejnosť hovorí? Všeobecný konsenzus je, že režisér Denis Villeneuve dostál svojmu slovu a doručuje jeden z najlepších sci-fi posledných rokov, ak nie vôbec.

Cinema Blend Duna označuje za splnený sen všetkých fanúšikov knižnej predlohy, ktorá sa po dekádach čakania konečne dočkala spracovania, aké si už dávno zaslúžila.

www.themoviedb.org

Režisér musel oproti knihe síce urobiť viaceré kompromisy, duch diela spisovateľa Franka Herberta však zostal nedotknutý a v tomto smere Villeneuve odviedol prvotriednu prácu. Film si však podľa prvých ohlasov plnohodnotne užijú aj diváci, ktorí sa s knihou doposiaľ nestretli.

Určite nezmeškaj
Prichádza najväčšie sci-fi našej doby. Duna bude veľkolepá – toto je všetko, čo o filme musíš vedieť

Vizuálna stránka má patriť k tomu najlepšiemu, čo sme vo filmoch doposiaľ mohli vidieť, zážitku výrazne napomáha aj hudobný sprievod Hansa Zimmera. Viackrát sa spomína aj herec Timothée Chalamet, ktorý má podávať doposiaľ najlepší výkon v kariére.

Opakovane sa tiež spomína, že Duna nesie potenciál, aby sa z nej stal nový sci-fi kult, podobne ako napríklad z Kubrickovej Vesmírnej odysey.

Kritik Joshua Rothkopf celkovo uviedol, že z kina odchádzal absolútne ohromený a fanúšikom odkázal, že nech už čakajú akýkoľvek prvotriedny zážitok, majú ho vynásobiť desiatimi.

Druhá strana mince

Aj keď sa doposiaľ zdá, že Duna je bezchybným filmom, nie je tomu tak. Častá kritika smeruje predovšetkým k príbehu, ktorý má byť najväčšou slabinou sci-fi novinky. Dej ako taký je síce zaujímavý, chýba mu však náboj.

Variety napríklad v recenzii píše, že kým Duna si zaslúži päť hviezdičiek za budovanie sveta, za príbeh môže dostať maximálne dva a pol. Príbeh je podľa recenzenta bez silnejšej identity, chýba mu emočná iskra a postavy, ktorým by divák mohol fandiť.

Ešte horšie ohlasy si dejová linka odniesla od recenzenta Hollywood Reporter, ktorý filmu vyčíta, že popri všetkej svojej grandióznosti kriticky zlyháva vo vykresľovaní detailov a predovšetkým stráca víziu knižnej predlohy. Film tak označuje za nudnú ochutnávku pred šťavnatým pokračovaním.

Absurdné výčitky

V záplave hodnotení sa nájdu aj negatíva, ktoré si kritici pravdepodobne mohli odpustiť. Recenzia IGN, ktorá sa na sociálnych sieťach stala terčom kritiky i posmechu zo strany používateľov, napríklad filmu vyčíta rozdelenie na dve časti.

Recenzentovi sa nepáčilo, že prvý diel končí v tom najlepšom a rozdelenie príbehu na dve polovice filmu neprospieva.

Empire

Ešte úsmevnejšia je kritika Gamespot, kde si Duna v hodnotení síce odniesla plné skóre 10/10, filmu sa však vyčíta príliš veľa „silných bielych postáv.“

Recenzentovi v tomto prípade vadí, že režisér sa v 60-rokov starom príbehu neposunul a sú to opäť bieli hrdinovia, ktorí musia zachraňovať svet. Riešením by bolo do titulnej role namiesto Chalameta obsadiť umelca inej farby pleti, aj keď výkon herca v konečnom dôsledku chváli.

Duna v kinách na Slovensku štartuje 21. októbra a ak sa kritici zhodujú ešte na niečom, ide o film, ktorý si doslova pýta pozretie na veľkom plátne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú