Pred pár dňami sa objavili informácie o nebezpečnom emoji, ktoré dokáže odstaviť aplikácie v systéme Android, prípadne celé zariadenie „zmraziť“. Celý problém však postihuje aj zariadenia s operačným systémom od Apple, ktoré sú na tento „bug“ ešte citlivejšie. Samotné prijatie správy s týmto emoji nie je škodné a neublíži ani zariadeniam s iOS, no všetko sa začína až po kliknutí na čiernu bodku, ktorá spôsobí preťaženie procesora.  

Emoji, ktoré pôvodne vzniklo ako „prank“, ukázal vo svojom videu youtuber z kanálu EverythingApplePro. K odstaveniu zariadenia s iOS, alebo tiež hodiniek Apple Watch, či Apple TV pritom stačí iba málo. Jadrom celého problému ale nie je iba samotná čierna bodka v podobe emoji. Je to totiž v nej ukrytý text, ktorý obsahuje desiatky tisíc Unicode znakov. Práve to dokáže procesor smartfónu či tabletu od Apple vyťažiť na 100 %.

„Nevinná“ čierna bodka dokáže narobiť poriadne problémy

Po prijatí správy s týmto nebezpečným emoji sa zariadeniu nestane nič, no po kliknutí na spomínanú čiernu bodku dôjde k zmrazeniu aplikácie, pretože sa procesor v pozadí snaží rozlúštiť ukrytý text. V tejto situácii už ale nepomôže ani nútené vypnutie aplikácie iMessage, ani reštart samotného zariadenia s iOS. Problém bude pretrvávať aj po jeho opätovnom zapnutí a procesor sa bude naďalej preťažovať.

Zobraziť celú galériu (1)
EverythingApplePro/YouTube

Nenechaj si ujsť
Na prvý pohľad neškodné, no v realite ti spôsobí vrásky: Emoji, ktoré na Androidoch zaviňuje pád aplikácií

S touto vážnou chybou systému sa môžu stretnúť používatelia iPhonov, ale aj iPadov s verziou iOS 10, iOS 11.2, iOS 11.3 a beta veriou iOS 11.4. Čím je však zariadenie, ktoré nebezpečné emoji v správe prijalo, staršie, tým môže byť dopad celého problému horší. Počas preťaženia procesora sa teplota zariadenia značne zvýši, no našťastie sa našlo riešenie aj na túto chybu. K oficiálnej náprave problému by malo dôjsť už vo finálnej verzii iOS 11.4, no dovtedy si môžu poškodení používatelia pomôcť aj sami.

Postup s využitím funkcie 3D Touch:

  1. Nútene vypnúť aplikáciu iMessage a prejsť na domovskú obrazovku.
  2. Na domovskej obrazovke pomocou funkcie 3D Touch vyvolať z aplikácie iMessage možnosť písania novej správy.
  3. Ukončiť písanie novej správy, čo bude viesť k návratu ku všetkým konverzáciám v iMessage.
  4. Finálnym krokom je odstránenie inkriminovanej konverzácie s čiernou bodkou.

Postup s využitím asistenta Siri:

  1. Nútene vypnúť aplikáciu iMessage a otvoriť asistenta Siri.
  2. Požiadať Siri o odpoveď na správu s čiernou bodkou.
  3. Posielať odpovede pomocou Siri, pokým emoji nezmizne z obrazovky v konverzácii.
  4. Posledným krokom je otvorenie aplikácie iMessage a odstránenie tejto konverzácie.
Takýmto „prankom“ priateľa nepotešíš

Tento novodobý problém moderných smartfónov sa aktuálne môže šíriť medzi priateľmi, ktorí si ho v aplikáciách môžu posielať ako nevinný žart. Práve toto emoji však po kliknutí narobí príjemcovi správy nepríjemné problémy, ktoré si už mohli na vlastnej koži skúsiť aj používatelia aplikácie WhatsApp. V nej dochádzalo k obdobnej chybe, kedy po kliknutí na čiernu bodku došlo k zmrazeniu aplikácie. U starších smartfónov problém vyriešil až reštart systému. U zariadení s iOS je však riešenie o čosi zložitejšie. Pomocou vyššie spomenutého postupu by sa mal následkov takejto nebezpečnej správy zbaviť každý používateľ. Stretol si sa už s týmto problémom?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom