Celý svet momentálne sleduje drámu 12 mladých futbalistov a ich trénera, ktorí uviazli v jednej z thajských jaskýň po náhlom zaplavení. Na ich záchrane pracuje medzinárodný tím, pričom pomocnú ruku podal aj Elon Musk. Ten teraz detailnejšie ukázal ponúkané riešenie.

Skupina 13 ľudí uviazla v zatopenej jaskyni ešte 23. júna, pričom nájsť sa ich podarilo až o deväť dní neskôr. Záchranná akcia je mimoriadne komplikovaná, a to vzhľadom na zložitý prístup k deťom a ich trénerovi. Cestu pretína niekoľko úsekov, ktoré si vyžadujú náročné ponorenie, pričom v najužšom mieste je na manévrovanie dostupný len priestor široký 70 centimetrov.

Thajské úrady a záchranné zložky sa vzhľadom na aktuálny zdravotný stav a blížiaci monzún rozhodli spustiť záchrannú akciu už včera. Podľa najnovších informácií z britskej stanice BBC, už piati chlapci mali s pomocou profesionálnych potápačov prejsť náročnou cestou. V jaskyni sa však stále nachádza ešte ďalších 8 osôb, pričom záchranná akcia môže trvať niekoľko ďalších dní. Komplikované je aj zaistenie prísunu kyslíka, ktorý sa v komore, kde je futbalový tím uväznený, rýchlo míňa.

Kapsula z Falcon 9

Zatiaľ čo záchranná akcia ešte prebieha, na riešení, ktoré by umožnilo vyslobodenie chlapcov, neustále pracuje aj tím okolo Elona Muska. Podnikateľ už skôr zverejnil návrh, ktorý počítal s vybudovaním špeciálnej kapsule. Tá využíva materiál, ktorý bežne využíva SpaceX pri rakete Falcon 9. Musk teraz na Twitteri zverejnil niekoľko videí, ktoré zobrazujú podľa jeho slov dokončenú kapsulu pri testovaní v bazéne v Los Angeles.


Kapsula ponúka dostatok priestoru, do ktorého sa vie vtesnať dospelý muž, pritom jej rozmery by mali umožňovať s pomocou potápačov aj prechod cez najužšie miesta v zaplavenej thajskej jaskyni. Vzduch do zariadenia je vháňaný z kyslíkovej bomby a celé váži približne 40 kg. Kapsulu mali už včera poslať do Thajska.

Momentálne však nie je pravdepodobné, že sa kapsula využije priamo na záchranu thajských chlapcov a ich trénera. Spomínaná záchranná akcia už totiž prebieha a ak sa podmienky výrazne nezhoršia, snáď sa celý tím dostane v bezpečí von ešte kým zariadenie z USA dorazí a bude plne pripravené. Podľa Muska by aj v takom prípade mohla kapsula slúžiť pri podobných situáciách v budúcnosti, ale spomína aj využitie vo vesmíre na štýl „únikovej lode“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom