Elon Musk sa zdanlivo nezastaviteľne ženie za svojim snom, ktorým je už roky dostať ľudstvo k iným planétam. V Texase buduje mesto Starbase, ktoré je hlavným strediskom vývoja, konštrukcie a testovania prototypov opakovateľne použiteľnej rakety Starship.

Deje sa to však v malej dedine s názvom Boca Chica a, pochopiteľne, nie všetci jej obyvatelia sú z týchto udalostí práve nadšení, informuje Futurism.

Nutná daň za posun ľudstva vpred? Obyvatelia sú bezmocní

História malej dediny Boca Chica na pobreží Mexického zálivu v Spojených štátoch amerických sa píše od 60. rokov minulého storočia. Za svoj pomerne krátky život mala niekoľko mien, ktoré boli svojim spôsobom spojené s vesmírnym vekom.

Elon Musk / Twitter

Najprv dostala názov Kennedyho pobrežie podľa bývalého prezidenta USA, Johna F. Kennedyho. Neskôr ju premenovali na Kopernikove pobrežie, po známom poľskom astronómovi, Mikulášovi Kopernikovi.

SpaceX začal prenikať do Boca Chica už v roku 2014, jeho vplyv v danej oblasti však zatiaľ driemal. Ešte vždy nevedeli, ktorým smerom sa vývoj rakety Starship vlastne vydá. Napokon však započalo hromadné skupovanie pozemkov a obrovské zmeny – program opakovateľne použiteľnej rakety, ktorá dostane ľudí na Mars, započal.

SpaceX / Flickr

Z pokojného pobrežia sa stalo rušné stredisko plné masívnej techniky, ktorým občas otrasie mohutná explózia prototypu rakety či rev raketových motorov Raptor, cestu často zablokuje presun jednej z rakiet či obrovského žeriavu. Spoločnosť sa snaží o odkúpenie pozemkov a na Weemsovej ulici, na ktorej stoja všetky obytné budovy dediny Boca Chica, vlastní až 25 z 37 nehnuteľností.

Zvyšným obyvateľom ponúka trojnásobok hodnoty ich pozemkov, čo je ich posledná ponuka – zhruba 150 000 amerických dolárov. Tí sa však nechystajú ustúpiť a zrejme im neostane nič iné, než sa naučiť s prítomnosťou vesmírnej firmy jedného z najbohatších ľudí na planéte žiť. Jedným z týchto obyvateľov je aj Mary, na internete známa ako Boca Chica Gal, ktorá je fotografkou pre NASASpaceflight (skupinu nadšencov, ktorí do posledného detailu sledujú každý krok Muskovej spoločnosti).

Jednému z obyvateľov bolo zakázané bezpečnostnou službou SpaceX používať ďalekohľad vo svojej záhrade, ktorým pozoroval lokálne vtáctvo, píše Houston Chronicle. Spoločnosť pritom už dostala kontrakt od NASA, v rámci ktorého má vyvinúť pristávací modul pre astronautov na Mesiaci. Zrušenie celého projektu je v tomto štádiu prakticky nemožné, dôveru do neho vkladá priveľa ľudí.

Chcú mať len svätý pokoj – k vhodnému kompromisu ale nedospejú

Väčšina z obyvateľov tejto odľahlej oblasti sú dôchodcovia, ktorí nechcú nič iné, než pokoj. Vyrušujú ich však časté testy, kvôli ktorým musia opustiť svoje domovy. SpaceX im síce preplatí hotel v neďalekom meste, i tak však ide o vážne narušenie pohodlia pre niekoho, kto chce stráviť čas na pokojnom pobreží.

SpaceX / flickr

Oblasť zažila v posledných troch rokoch obrovský boom (a to aj doslovne) a v okolí Boca Chica vyrástli desiatky obrovských budov, ktoré slúžia pre vývoj a konštrukciu rakiet. Elon Musk sa nechystá ustúpiť, na to je už predsa len neskoro.

Z testovacieho komplexu v Boca Chica vzlietlo už päť plnohodnotných prototypov rakety Starship, z ktorých posledný, s označením SN15, dokázal úspešne pristáť. Menej šťastný osud postihol prototyp SN11, ktorý explodoval ešte vo vzduchu a zalial široké okolie oceľovými troskami.

Padajúce trosky prototypu SN11. Zdroj: Cosmic Perspective / YouTube screenshot

Elon Musk navyše nedávno prostredníctvom Twitteru oznámil, že pracujú na vybudovaní mesta Starbase. Zrejme tak nepôjde len o základňu, ale o plnohodnotné mesto prevažne pre tých, ktorí sa na vývoji a konštrukcii Starship podieľajú. Tichá a pokojná Boca Chica je tak, zdá sa, navždy minulosťou a musí ustúpiť novému veku, ktorý spraví z ľudstva medziplanetárny druh – ak sa pošťastí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom