Elon Musk, miliardár a zakladateľ spoločnosti SpaceX, takmer pred rokom predstavil na konferencii v Mexiku plány na kolonizáciu Marsu. Odvtedy však ubehol nejaký čas a tieto odvážne plány dnes dostali aktualizáciu. Okrem toho sme sa od Elona Muska dozvedeli na konferencii v Austrálii aj ďalšie vzrušujúce novinky. 

Budeme môcť cestovať kdekoľvek na našej planéte v priebehu hodiny? Ako to vyzerá s kolonizáciou Mesiaca? Poďme sa na to všetko pozrieť. Hlavným bodom Muskovho predstavenia bola misia na Mars, ktorá by z ľudstva spravila medziplanetárnu civilizáciu. Podľa slov Muska, v SpaceX dosiahli zlepšenie v oblasti financovania tohto projektu.

Myslím si, že najdôležitejšou vecou, ktorú dnes na tejto prezentácii predstavím, je to, že zrejme sme našli spôsob, ako za to všetko zaplatiť. – Elon Musk, CEO SpaceX

Tieto slová preniesol s odkazom na štartovací systém. Musk používal počas konferencii označenie BFR (v angličtine Big Fuckking Rocket), no dodal, že stále hľadajú to správne meno pre označenie tohto systému dopravy.

Nový systém odstaví súčasné rakety

Cieľom BFR je však učiniť z doterajších rakiet SpaceX, akými sú Falcon 9, chystaný Falcon Heavy a tiež modul Dragon, zastaralú technológiu. Ak by sa tento krok podaril, všetky prostriedky, ktoré smerujú do vývoja súčasných rakiet, by mohli použiť na ďalší vývoj BTR. Tento dopravný systém by tak mal nahradiť rakety Falcon aj pri štarte satelitov či vynášaní materiálu na ISS.

Veríme, že toto môžeme dokázať s príjmami, ktoré získavame za vypúšťanie satelitov a obsluhovanie medzinárodnej vesmírnej stanice. – Elon Musk, CEO SpaceX

Raketa použije menší počet motorov

Musk ozrejmil aj súčasný stav vývoja medziplanetárneho dopravného systému. SpaceX už skôr v tomto roku úspešne otestovala palivovú nádrž, ktorá pojme 1200 ton kvapalného kyslíka. Nádrž vyrobená z uhlíkových vlákien je podľa Muska kľúčová pri udržaní nízkej váhy a efektívnosti vesmírnej rakety.

Novinky sú aj v oblasti motorov. SpaceX v novom pláne počíta s ťahom 31 motorov Raptor, čo je zmena oproti predchádzajúcemu počtu 42 pohonných jednotiek. Takéto množstvo má vyprodukovať ťah, ktorý vystačí na vynesenie 150 ton materiálu do vesmíru. Niekoľko testov motorov Raptor ukázalo, že fungujú dobre. Väčšina ďalších prvkov dopravného systému, ako napríklad dokovanie na obežnej dráhe či pristávanie rakiet, zostali rovnaké.

Vyráža sa o 5 rokov

Vedúci predstaviteľ SpaceX je známy svojimi odvážnymi predpoveďami na splnenie určitých plánov. No a odhady pre let na Mars sú maximálne odvážne. Podľa Muska by mali prvé dve rakety systému BTR odštartovať s nákladom už v roku 2022. Teda zostáva 5 rokov na vývoj a vybudovanie úplne novej rakety.

Mars City Opposite of Earth. Dawn and dusk sky are blue on Mars and day sky is red.

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk (@elonmusk),

Spoločnosť však už v minulosti zmeškala niekoľko termínov. Vyslanie človeka na ISS, ktoré malo prebehnúť už tento rok, sa odkladá na ten budúci, prípadne až na rok 2019. Aj raketa Falcon Heavy mala odštartovať už pred štyrmi rokmi, dnes však Musk potvrdil, že štart stihnú do konca tohto roka.

Ani počas tohtoročnej prednášky sa Musk nevenoval priamo kolonizácii Marsu a ako by taká kolonizácia priamo fungovala. Už minulý rok však spomenul, že SpaceX sa považuje najmä za dopravnú spoločnosť. Predviesť spôsob, ako prežiť na Marse by tak mohli iné spoločnosti.

Okrem Marsu pôjdeme aj na Mesiac

Musk však so svojimi raketami neplánuje ísť len na Mars. Šéf SpaceX ozrejmil aj plány lietania na Mesiac. Toto by mal byť ďalší spôsob ako financovať vývoj dopravného systému na Mars. O lety na Mesiac sa v súčasnosti vo vyššej miere zaujímajú viaceré štáty a okrem iných aj vláda USA, v budúcnosti tak môže ísť o veľmi lukratívny kšeft. Nedávno podpísali dohodu o preskúmaní možnosti založenia staníc na Mesiaci aj Rusko a NASA.

Moon Base Alpha

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk (@elonmusk),

Kdekoľvek na Zemi v priebehu hodiny

Záver Muskovho predstavenia rozhodne nebol menej vzrušujúci ako predchádzajúce slová, vrátili sme sa pritom priamo na Zem. Rovnaký medziplanetárny dopravný systém, ktorý dopraví ľudí na Marse by zároveň mohol prevážať pasažierov aj na našej planéte. Musk prostredníctvom videa predstavil myšlienku, ktorá opisuje cestovanie kdekoľvek na Zemi v priebehu jednej hodiny. Medzi niektorými obľúbenými destináciami bude cesta dokonca trvať približne 30 minút. To všetko pri cene podobnej dnešným letenkám.

Koncept ultrarýchleho cestovania počíta s raketou BTR, ktorá by vyniesla pasažierov na obežnú dráhu Zeme, kde by sa nosná časť a špeciálny modul s posádkou oddelili. Pasažieri následne pristanú po vzore súčasných rakiet SpaceX na plávajúcich dokoch v blízkosti veľkých miest. Najvyššia rýchlosť takéhoto cestovania by mohla dosiahnuť približne 27 tisíc kilometrov za hodinu. Musk verí, že stavba rakety začne v priebehu šiestich až deviatich mesiacov.

Keďže táto myšlienka bola predstavená na konci Muskovej prezentácie, veľa detailov sme sa nedozvedeli. Podľa odhadov vyslovených v predchádzajúcej časti konferencie, by takýto spôsob mohol naraz prepraviť 80 až 200 ľudí. Kedy SpaceX plánuje niečo také spustiť alebo ako presne bude vyzerať takáto doprava pre pasažiera vnútri rakety sme sa nedozvedeli. Zároveň sa vynárajú otázky o bezpečnosti takejto dopravy.

Tak znova o rok?

Na ďalšie informácie ohľadom kolonizácie Marsu, Mesiaca a extrémne rýchlej dopravy na Zemi, si tak možno počkáme znova rok. A možno nám Musk znova niečo prezradí prostredníctvom svojho Instagramu alebo na Twitteri. Budeme pozorne sledovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú