Elon Musk uštedril vláde a novému správcovi NASA miernu kritiku. Bill Nelson totiž podporuje permanentný zákaz spolupráce medzi NASA a CNSA (Čínsky národný vesmírny úrad), podľa Muska je to ale prehnané, informuje Futurism.

„Vlkov dodatok“ pochováva dobré vzťahy

V roku 2011 vošiel do platnosti „Vlkov dodatok“ (Wolf amendment, pomenovaný podľa politika a silného kritika čínskeho režimu, Franka Wolfa), podľa ktorého má NASA zákaz priamo spolupracovať s Čínou alebo Čínou vlastnenými firmami, s výnimkou multilaterálnych spoluprác. Výnimku môže udeliť aj kongres, ako sa stalo v roku 2019 počas lunárnej misie Čchang-e 4.

TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Nový administrátor NASA, Bill Nelson, vyhlásil, že podporuje zmenu tohto zákona na permanentný. Na to na Twitteri reagoval Elon Musk, ktorý vlastní kozmickú spoločnosť a podobná problematika je mu preto blízka.

„Na zdravej konkurencii nie je nič zlé, toto je už ale trochu priveľa. Bolo by skvelé, keby mohli kozmické lode cestovať od jednej stanice k druhej (čo je oveľa ťažšie, než sa zdá!).“

Dôvodom sú obavy z kopírovania technológií a ich využitie vo svoj prospech. Čína je totiž pre USA hrozbou číslo jedna, ako nedávno vyhlásili americkí špióni. Buduje vraj vesmírne zbrane a kozmickú expanziu využíva vo svoj politický prospech.

Pre Muska však majú aj dobré správy

Kým politická situácia s Čínou možno Muska neteší, náladu mu môže zlepšiť Nelsonova žiadosť o navýšenie rozpočtu NASA kvôli mnohým plánovaným projektom, vrátane Artemis, ktorého súčasťou je aj Muskova spoločnosť SpaceX.

NASA / JPL-Caltech

Administratíva prezidenta Bidena totiž požiadala o navýšenie rozpočtu NASA na rok 2022 až o 6,6%, teda 24,8 miliardy amerických dolárov, píše Space News. V prípade schválenia pôjde o najvyšší rozpočet NASA od roku 1993.

Dôvodom je množstvo dôležitých projektov, ktorými sú okrem lunárneho programu aj projekty planetárneho výskumu a štúdia klimatických zmien. Len planetárny výskum očakáva navýšenie rozpočtu o 500 miliónov $. Dôležitými misiami tejto sekcie sú nedávno schválené DaVinci+ a Veritas, ktoré poletia k Venuši.

Bill Nelson tvrdí, že viac financií je treba aj pre HLS (Human Landing System), v rámci ktorého udelila NASA kontrakt Muskovej spoločnosti SpaceX. Keďže ale NASA sľúbila dvoch „výhercov“, hľadá dodatočné financie pre udelenie kontraktu druhému najlepšiemu účastníkovi, teda zoskupeniu National Team, na ktorého čele stojí Blue Origin so svojim pristávacím modulom Blue Moon.

NASA

Nie všetky projekty však majú to šťastie na navýšenie financií. Špeciálne upravený Boeing 747 s 2,5 m teleskopom na palube, známy ako SOFIA, stojí NASA približne 85 miliónov $ ročne a jeho vedecký prínos je nedostatočný. Navrhuje preto jeho zrušenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú