Dnes v skorých ranných hodinách Elon Musk informoval vo svojom tweete, že sa nechal testovať na koronavírus. Testy však boli metúce. Celkovo sa CEO SpaceX a Tesly nechal otestovať 4-krát, no výsledky boli nejednoznačné. Výsledky antigénových testov považuje Elon Musk za podozrivé a naznačuje, že sa v spojitosti s testovaním deje podvod, informuje The Verge.

Testovanie na koronavírus absolvoval Elon Musk po tom, čo sa uňho prejavili príznaky ako pri chrípke, vrátane mierne zvýšenej teploty, kašľa a smrkania.

Nezaznamenal žiadne neobyčajné symptómy. Po absolvovaní 4 antigénových testov mu boli doručené výsledky, avšak polovica z nich bola pozitívna a druhá polovica negatívna.

Musk dostal neisté výsledky. Z polovice bol pozitívny a z polovice negatívny

Pri testovaní mali byť využité antigénové testy od spoločnosti BD. Po obdržaní výsledkov začal Musk spochybňovať ich presnosť a na Twitteri sa vyjadril, že sa deje niečo „mimoriadne podvodné“. Následne si nechal spraviť PCR testovanie od inej spoločnosti, výsledok tohto testu by mal byť známy do 24 hodín.

Svojimi vyjadreniami však opäť zasial medzi ľudí pochybnosti aj v odpovedi, ktorou súhlasil s ďalším používateľom Twitteru, že výnosy z testov nie sú falošné a majú byť konzistentné. Na adresu antigénových testov spoločnosti BD sa vyjadril, že „sú rovnako užitočné ako hod žetónom“.

Nie je to však prvýkrát, čo Musk spochybnil nielen samotné testovanie, ale aj pandémiu koronavírusu, ktorú ešte dávnejšie označil za „hlúpu“. Kritizoval tiež opatrenia, vrátane lockdownu. Svojimi vyjadreniami si pohneval aj epidemiológov.

Olej do ohňa prilial aj po vyjadrení, že sa odmietne zaočkovať v prípade, keď bude dostupná vakcína. Na druhej strane však neskôr potvrdil, že Tesla pracuje na RNA bioreaktore, ktorý bude schopný vakcíny vyrábať.

Rýchle testovanie antigénovými testami nie je rovnako presné ako PCR test

Antigénové testy pritom vyhodnocujú výsledok na základe toho, že detegujú špecifický proteín na povrchu vírusu, zatiaľ čo PCR test analyzuje samotný vírus, avšak je za potreby určiť výsledok v laboratóriu. Pri antigénových testoch nie je laboratórne vyšetrenie vzorky potrebné, môžu byť použité napríklad aj pre celoplošné testovanie, ktoré milióny Slovákov absolvovali v uplynulých dvoch týždňoch.

„Tento typ testov (antigénové, pozn.redakcie) je založený na stanovení bielkoviny, ktorá sa nachádza v obale vírusu. Sú citlivé v čase, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie, t.j. 3-5 dní od nástupu prejavov ochorenia.

Takisto ako pri PCR teste sa vzorka odoberá z nosohltana. Veľkou výhodou oproti PCR diagnostike je rýchlosť stanovenia výsledku, ktorá je približne do 15 minút,“ uvádza slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

V prípade výsledkov antigénových testov je však vyššia šanca na falošný negatívny výsledok, uvádza Správa potravín a liečiv (FDA). Pozitívne výsledky týchto testov sú však podľa FDA presnejšie. K téme sa pred časom vyjadril aj slovenský premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva SR, ktorí skonštatovali, že antigénové testy dokážu odhaliť 67 % infikovaných, ktorých by odhalili aj PCR testy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú