Slovensko už vodičom pre jazdu na diaľniciach elektronickú diaľničnú známku ponúka, no v Českej republike takúto možnosť doteraz nemali. V susednom Česku sa tejto žiadanej zmeny motoristi nakoniec dočkali spolu so zmenou doby platnosti ročnej známky, avšak stále nemajú 1-dňovú známku. Informácie priniesol český portál idnes.cz a ČT24.

Česko sa nakoniec rozhodlo pre zavedenie elektronických diaľničných známok, ktoré budú pre motoristov v novom systéme dostupné od roku 2021. Motoristi budú môcť diaľničné známky kúpiť na internete a viazať sa budú na evidenčné číslo vozidla. Spolu s touto novinkou však štát predĺžil aj platnosť ročnej diaľničnej známky.

Predĺžená platnosť ročnej diaľničnej známky

Ročnú známku si síce stále vodiči kúpia za 1 500 Kč, hoci padol aj návrh na zvýšenie ceny na 2 000 Kč, ktorý neprešiel, no tá bude po novom miesto kalendárneho roka platná celých 365 dní od kúpy. Jej cena sa nemá zvýšiť aspoň do doby, pokým sa v Česku nedokončí modernizácia diaľnice D1, informuje ČT24. Týmito novinkami sa vodiči vyhnú viacerým obmedzeniam, ktoré doteraz mali pri nákupe a platnosti diaľničných známok.

Nenechaj si ujsť
[Aktualizované o vyjadrenie NDS] Zabudol si si kúpiť diaľničnú známku, no aj tak si vyrazil na cestu? Takéto sú tvoje možnosti a následky

Pri tej ročnej sa tak už nebudú musieť báť, že im platnosť vyprší s koncom roka. Rovnaký podnet na Slovensku však podala aj strana SaS, ktorá podľa TASR žiada, aby ročná známka bola platná rovnako 365 dní. Doteraz totiž u nás platia ročné diaľničné známky do konca januára budúceho kalendárneho roka, teda nemusí byť využitá celá doba platnosti.

Napríklad vodič, ktorý si kúpi ročnú diaľničnú známku na Slovensku začiatkom jari alebo v lete, nevyužije jej platnosť na celý rok ako by mohlo z jej označenia vyplývať, ale iba do 31. januára nasledujúceho roka. Zatiaľ nie je jasné či sa podobná zmena platnosti ročnej diaľničnej známky udomácni aj u nás. Viac sa tejto téme venoval aj portál Startitup.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom