Väčšina elektromobilistov si nedokáže predstaviť moderný elektromobil bez tepelného čerpadla. Tento „zázračný predlžovať dojazdu“ výrazne zlepšuje efektivitu elektromobilu najmä v zime. Ako upozornil portál Mojelektromobil.sk, koncern odstránil ponuku tepelného čerpadla už aj zo slovenského konfigurátora.

Už pred pár týždňami sa objavili informácie, že automobilka Audi v USA nebude ponúkať pri modeli Q4 e-tron tepelné čerpadlo v dôsledku problémov s dodávkami tohto komponentu. Ako upozornil portál InsideEVs, netrvalo dlho a na tento krok nadviazala aj automobilka VW pri s modelmi ID.4.

Za všetko môže nedostatok čipov

Za nedostupnosť tepelných čerpadiel môže stále pretrvávajúca čipová kríza. Nedostatok polovodičov už spôsobil automobilkám množstvo škrtov, kvôli ktorým boli nútené znížiť úroveň a ponuku príplatkovej výbavy a teraz sa tento krok týka aj dôležitého komponentu pre elektromobily.

Tomáš Oros/FonTech

Ako uviedol pre Mojelektromobil.sk PR manažér VW Marek Chovanec, výpadok s dodávkami tepelného čerpadla môže byť, žiaľ, dlhodobejší. Aktuálne sa navyše nedá ani objednať auto s tým, že by zákazník počkal na dostupnosť tepelného čerpadla.

Aktuálne si teda záujemci musia zobrať elektromobil bez tohto dôležitého komponentu, alebo s objednávkou budú musieť počkať, pokým ju automobilka znova nezavedie do konfigurátora. Rovnako je to aj pri modeloch Škoda Enyaq. Prémiovejšia Audi Q4 e-tron sa aktuálne na slovenskom trhu nedá vôbec nakonfigurovať.

Elektromobil bez neho nekupuj

Téme tohto „zázračného predlžovača dojazdu“, sme sa venovali v samostatnom článku v minulosti. Tepelné čerpadlo sa skladá z troch základných súčastí – kompresor, výparník a kondenzátor. Úlohou tepelného čerpadla pri vykurovaní je zbierať odpadové teplo z viacerých elektrických zdrojov vo vozidle a toto teplo následne prenášať do kabíny auta.

Hyundai

Zozbierané teplo ale nie je prenášané priamo do kabíny. Teplo z trakčných motorov, batérie či systému nabíjania sa priamo využíva na odparovanie chladiva, ktoré mení svoje skupenstvo z kvapaliny na plyn. Kompresor následne tlačí tento plyn do kondenzátora, kde sa znova mení na kvapalinu. Tento jednoduchý proces produkuje ďalšie teplo, ktoré sa znova využije na chod tepelného čerpadla a tiež na vyhrievanie kabíny.

Rozdiel oproti obyčajnému odporovému kúreniu je ten, že pri obyčajnom kúrení vyprodukujeme z 1 kWh energie 1 kW tepla. Tepelné čerpadlo dokáže z 1 kWh energie vyrobiť až trojnásobok tepla, teda zhruba 3 kW.

Vďaka tomu, že tepelné čerpadlo dokáže zbierať odpadové teplo z iných súčastí elektromobilu a aj vďaka jeho efektivite pri výrobe tepla nespotrebúva až tak veľké množstvo energie z batérie, predlžuje sa samotný dojazd elektromobilu v zime pri využívaní kúrenia v kabíne.

Tepelné čerpadlo dokáže fungovať aj opačným spôsobom, a teda že kabínu vychladí. Princíp fungovania je prakticky rovnaký, akurát sa zmení smer, ktorým je teplo vedené.

Ak si teda kúpiš elektromobil bez tepelného čerpadla, v zime buď nebudeš kúriť a dojazd sa oproti letným mesiacom nijak drasticky nezníži, alebo zostaneš poriadne prekvapený, keď po zapnutí kúrenia ubudne z dojazdu aj 40 %.

Výsledky z reálnej premávky hovoria za všetko

Na internete sa nachádza množstvo testov, v ktorých porovnávali elektromobil s tepelným čerpadlom s rovnakým modelom bez tepelného čerpadla. Rozdiely v dojazde, najmä počas mrazivých dní, hovoria za všetko.

Test spotreby elektrickej energie na vykurovanie vozidla vykonal aj známy youtuber Bjorn Nyland. Ako modelové vozidlá použil Tesly Model 3, pričom jedna z nich bola bez tepelného čerpadla a tá druhá s tepelným čerpadlom.

V oboch vozidlách nastavil požadovanú teplotu v kabíne na 21 stupňov Celzia. Model 3 bez tepelného čerpadla spotreboval na dosiahnutie a udržiavanie tejto teploty 2,17 kWh energie, pričom verzia s tepelným čerpadlom spotrebovala iba 0,73 kWh. Vykúrenie interiéru tepelným čerpadlom je tak trikrát efektívnejšie.

O efektivite tepelného čerpadla nás informujú aj samotné automobilky. Napríklad VW na svojom webe uvádza, že pri vonkajšej teplote pod 0 °C je energetický výkon potrebný na vyhriatie vnútorného priestoru až o 40 % nižší ako vo vozidle bez tepelného čerpadla.

Všeobecne platí, že čím nižšia je priemerná rýchlosť, tým väčší je vplyv vyhrievania, a tým väčší je pozitívny vplyv tepelného čerpadla na celkový dojazd.

Michal Varga/FonTech

Jedny z najlepších tepelných čerpadiel majú elektromobily značky Hyundai/KIA. Elektrické autá týchto dvoch výrobcov sa v zimnom teste pri teplote -7 stupňov Celzia dostali na 90 % dojazdu, ktorý sa modelom Kona a e-Niro podarilo dosiahnuť pri teplote 26 stupňov Celzia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP