Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Efektivita je jedným z najdôležitejších parametrov elektromobilov. Čím je elektrické auto efektívnejšie, tým vyšší môže byť jeho dojazd. Vyššiu efektivitu dosahujú výrobcovia áut rôznymi spôsobmi, či už zlepšovaním aerodynamiky, zefektívňovaním pohonnej sústavy, alebo využívaním odpadového tepla, ktoré generuje elektrická sústava vo vozidle.

Práve využitie odpadového tepla napríklad na vykurovanie kabíny je jedným z najväčších „predlžovačov“ dojazdu najmä v zimných mesiacoch. Elektromobil ale odpadového tepla nevytvára toľko, koľko auto so spaľovacím motorom, kvôli čomu je potrebné kabínu vyhrievať inak, napríklad elektrickým odporovým kúrením, ktoré má ale vysokú spotrebu energie. Riešením tohto problému môže byť tepelné čerpadlo.

Táto súčiastka sa však nenachádza vo všetkých elektromobiloch. V niektorých modeloch je dokonca iba za príplatok a zákazník si tento detail niekedy nemusí absolútne všimnúť. Ako teda vlastne funguje tepelné čerpadlo, ako vplýva na dojazd elektromobilu a ktoré modely sú ním vybavené už v základe?

„Zázračný“ predlžovač dojazdu

Tepelné čerpadlo sa skladá z troch základných súčastí – kompresor, výparník a kondenzátor. Úlohou tepelného čerpadla pri vykurovaní je zbierať odpadové teplo z viacerých elektrických zdrojov vo vozidle a toto teplo následne prenášať do kabíny auta.

Hyundai

Zozbierané teplo ale nie je prenášané priamo do kabíny. Teplo z trakčných motorov, batérie či systému nabíjania sa priamo využíva na odparovanie chladiva, ktoré mení svoje skupenstvo z kvapaliny na plyn. Kompresor následne tlačí tento plyn do kondenzátora, kde sa znova mení na kvapalinu. Tento jednoduchý proces produkuje ďalšie teplo, ktoré sa znova využije na chod tepelného čerpadla a tiež na vyhrievanie kabíny.

Rozdiel oproti obyčajnému odporovému kúreniu je ten, že pri obyčajnom kúrení vyprodukujeme z 1 kWh energie 1 kW tepla. Tepelné čerpadlo dokáže z 1 kWh energie vyrobiť až trojnásobok tepla, teda zhruba 3 kW.

Vďaka tomu, že tepelné čerpadlo dokáže zbierať odpadové teplo z iných súčastí elektromobilu a aj vďaka jeho efektivite pri výrobe tepla nespotrebúva až tak veľké množstvo energie z batérie, predlžuje sa samotný dojazd elektromobilu v zime pri využívaní kúrenia v kabíne.

Tepelné čerpadlo dokáže fungovať aj opačným spôsobom, a teda že kabínu vychladí. Princíp fungovania je prakticky rovnaký, akurát sa zmení smer, ktorým je teplo vedené.

Ak si teda kúpiš elektromobil bez tepelného čerpadla, v zime buď nebudeš kúriť a dojazd sa oproti letným mesiacom nijak drasticky nezníži, alebo zostaneš poriadne prekvapený, keď po zapnutí kúrenia ubudne z dojazdu aj 40 %.

Výsledky z reálnej premávky hovoria za všetko
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú