Ľudstvo potrebuje pre svoj chod čoraz väčšie množstvo elektrickej energie, pričom značné obavy spôsobuje prechod na elektromobilitu v rôznych oblastiach, ktorá požiadavky na produkciu elektriny ešte väčšmi navýši. Ako ale informuje portál Interesting Engineering, poriadnym škrtom cez rozpočet môže byť v tomto smere umelá inteligencia.

Ohromná spotreba

Umelá inteligencia prechádza intenzívnym vývojom, kvôli ktorému sa stáva čoraz používanejšou a zaberá oveľa viac digitálneho priestoru. Očakáva sa napríklad, že len umelá inteligencia spoločnosti Google môže dosiahnuť ročnú spotrebu až 29,3 TWh, čo je porovnateľné s celoročnou spotrebou elektrickej energie v Írsku.

Dôkazom o intenzívnom nasádzaní umelej inteligencie v praxi je aj fakt, že množstvo spoločností začalo s vývojom špecializovaných počítačových čipov, ktorých úlohou je práve využívanie AI. Ako navyše informuje SemiAnalysis, integrovanie chatbota podobného ChatGPT do vyhľadávača ako je Google, čo má samotná spoločnosť Google v pláne, môže priviesť energetickú spotrebu na spomínanú úroveň, teda až 80 MWh denne.

LLNL/Twitter

Je však nutné podotknúť, že je umelá inteligencia najviac energeticky náročná počas svojej vývojovej fázy, kedy dochádza k jej trénovaniu pomocou ohromného množstva dát. Následná prevádzka tak energeticky intenzívna nie je, avšak ak takúto technológiu začne používať celý svet, jej spotreba rozhodne nebude zanedbateľná – podobne, ako sa stalo aj v prípade kryptomien.

Slovensko nie je pripravené

FonTech.sk nedávno v exkluzívnom rozhovore vyspovedal generálnu riaditeľku spoločnosti Microsoft pre Slovensko a Českú republiku. Upozornila, že Slovensko, ale aj zvyšok Európy, nemá potrebné zákony a legislatívu, ktorá dokáže krajiny bezpečne pripraviť na to, čo môže umelá inteligencia v blízkej budúcnosti priniesť.

Milióny grafických kariet

Na prevádzku spomínaného systému spoločnosti Google by boli potrebné približne 4 milióny grafických kariet, čo znie neuveriteľne, avšak prínos ľudstvu môže byť takisto prekvapivý. Umelú inteligenciu navyše začínajú vo veľkom používať aj iné spoločnosti a to nielen na získavanie informácií.

Ruská náhradu iPhonu je poriadny prepadák. Skončí v smetnom koši rovnako ako ich prvý notebook?

Umelá inteligencia do značnej miery pomáha aj z grafického hľadiska, pričom v tomto smere sú známe najmä systémy Midjourney a StableDiffusion. Tie sú využívané na širokú škálu použití a i keď najbežnejšie je umenie, v niektorých prípadoch fungujú aj ako inšpirácia v architektúre či dokonca pomoc pri vytváraní filmov alebo počítačových hier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú