Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Architekti sa v spolupráci s vedcami neustále zaoberajú tvorbou budov, ktoré sú nielen jedinečný a zaujímavé na pohľad, avšak tiež technologicky funkčné a predovšetkým udržateľné. Najnovšou zaujímavosťou z tejto oblasti sú nafukovacie mrakodrapy, s ktorými prišla malá spoločnosť ZUMO a tvrdí, že majú množstvo výhod, píše Interesting Engineering.

Vytvoril ich Midjourney

Za snímkami vyobrazujúcimi rôzne druhy nafukovacích budov stojí dvojica architektov z projektu ZUMO, na ich tvorbu však použili umelú inteligenciu Midjourney, jeden z najlepších generátorov obrázkov. Architekti tvrdia, že sú takéto nafukovacie mrakodrapy nielen udržateľné a teda ekologické, ale navyše je možné nimi zmeniť existujúce mestá na nepoznanie vďaka rôznym inováciám.

V oblasti architektúry sa objavuje skutočne veľké množstvo inovácií, v tomto prípade však tvorcovia nevysvetľujú, z čoho pramenia výhody takýchto budov. Už na prvý pohľad je však jasné, aké budú ich problémy. Nafukovacie obytné priestory sa ľudstvo chystá použiť napríklad vo vesmíre, avšak na Zemi majú takéto priestory vážne nedostatky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ZUMO (@zumo.digital)

Nafukovacia budova, obzvlášť výšková, je nesmierne málo odolná voči veternému počasiu, aj keď ZUMO tvrdí, že je opak pravdou. Lákavý nebude ani interiér takýchto priestorov a nápad tak, aspoň zatiaľ, definitívne ostane len v rovine inšpiratívneho návrhu. Na technologicky pokročilé budovy vytvorené umelou inteligenciou sme sa však pozreli bližšie.

Ponesie ho raketoplán

Prvý obývateľný nafukovací modul sa dostane na vesmírnu stanicu Orbital Reef pomocou nového raketoplánu Dream Chaser, ktorého dizajn sa podobá na testovacie zariadenie BOR-4. To Sovietskemu zväzu slúžilo pre testovanie tepelného štítu a konštrukcie pre raketoplán Buran, ktorý nakoniec letel len raz a to vďaka rakete Energija.

Má čo ponúknuť

Moderná architektúra má však rozhodne čo ponúknuť a niekedy sa aj tie najšialenejšie návrhy stanú realitou. O tom vie svoje Saudská Arábia, ktorá spustila konštrukciu projektu NEOM. Ten má obsahovať napríklad vertikálne orientované mesto s dĺžkou 170 km a výškou 500 m, pričom na šírku dosiahne len 200 m a poskytne dopravu úplne bez áut.

Nejedná sa ani zďaleka o prvú kontroverznú stavbu Saudskej Arábie, avšak jej majestátnosť a ambície nemožno uprieť. Okrem dlhočizného mesta, ktoré dostalo názov The Line, pribudne aj niekoľko ďalších regiónov, ako je napríklad jedinečný Oxagon, luxusný ostrov Sindalah a nesmierne kontroverzné horské stredisko Trojena.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú