Ako informuje tlačová agentúra TASR, Európska únia (EÚ), USA a Čína chcú  stanoviť minimálnu životnosť batérií používaných v elektromobiloch. Elektromobilita na celom svete tak pomaly, ale isto vstupuje do úplne novej fázy, ktorá skôr či neskôr pochová mýty o životnosti batérií elektromobilov, ktoré sa chystá vyrábať aj slovenská firma InoBat Auto.

Nové povinnosti pre výrobcov

Na tom sa v princípe dohodli na Svetovom fóre Európskej hospodárskej komisie Organizácie Spojených národov (UNECE) pre harmonizáciu predpisov o vozidlách v Ženeve. Návrh presného znenia záväzného pravidla sa ešte musí schváliť v marci 2022.

Krajiny, ktoré s ním budú súhlasiť, potom budú musieť nariadenie zapracovať do domácej legislatívy. Pravidlo by mohlo začať platiť už v roku 2023, uviedla v piatok (12. 11.) UNECE.

Batérie sa väčšinou montujú do podlahy elektromobilu, vďaka čomu sa zlepšia jazdné vlastnosti, Flickr

Podľa návrhu by výrobcovia áut museli preukázať, že baterky v ich elektromobiloch a hybridoch počas stanoveného obdobia alebo prejdených kilometroch nestratia príliš veľa zo svojej kapacity.

Chcú zaručiť kvalitu batérií

Konkrétne by po 5 rokoch alebo 100 000 prejdených kilometroch mali stratiť menej ako 20 % kapacity, respektíve menej ako 30 % po 8 rokoch alebo 160 000 kilometroch. „To by zabránilo používaniu kvalitatívne slabých batérií,“ uviedla UNECE.

Ide o prvú medzinárodnú reguláciu, týkajúcu sa životnosti batérií. Návrh okrem EÚ, USA a Číny podporujú aj Japonsko, Kanada, Južná Kórea a Veľká Británia. Podľa údajov UNECE sa v minulom roku predali viac než 3 milióny elektromobilov a hybridov. V Európe už trhový podiel elektrifikovaných modelov predstavuje 10 % a elektromobilita poriadne naberá na obrátkach.

Tesla

Podľa dostupných informácií napríklad Tesla tieto podmienky spĺňa a jej batérie degradujú oveľa menej. Nedávno sa pritom potvrdilo, že Tesla vlastní firmu na vývoj ďalších revolučných batérií a je možné očakávať, že v tomto smere vykoná ešte ohromný pokrok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú