Ceny verejného nabíjania elektromobilov v uplynulých mesiacoch rástli naprieč celou Európu, no k drastickému dvíhaniu cien pristúpil poskytovateľ MOL Plugee v susednom Maďarsku až teraz. Ako informuje portál Index, pomalé AC nabíjanie tam bude od 1. februára stáť viac než najrýchlejšie nabíjanie u väčšiny poskytovateľov na Slovensku.

Poskytovateľ MOL Plugee pôsobí aj na našom trhu a preto sa môže stať, že k podobnému kroku pristúpi aj u nás. Aktuálne sa môžu zákazníci na Slovensku v sieti MOL Plugee nabíjať za 0,29 €/1 kWh pri pomalom AC nabíjaní, za DC nabíjanie si zaplatia 0,54 €/1 kWh. Na Slovensku poskytovateľ zvýšil ceny ešte v októbri minulého roka.

AC nabíjanie sa viac neoplatí

Doteraz boli ceny v susednom Maďarsku porovnateľné s tými našimi. Za AC nabíjanie platili elektromobilisti 149 HUF (0,38 €)/1 kWh a pri DC nabíjaní bola cena nastavená na 179 HUF (0,46 €)/1 kWh. Rýchle DC nabíjanie tak bolo v Maďarsku dokonca lacnejšie než u nás.

Alsym Energy

Od 1. februára ale budú ceny nasledovné: Za pomalé AC nabíjanie zaplatia 249 HUF (0,64 €)/1 kWh a pri DC nabíjaní až 289 HUF (0,74 €)/1 kWh. Aj pomalé AC nabíjanie v sieti MOL Plugee tak bude v Maďarsku drahšie než DC nabíjanie u nás.

Z MOL Plugee sa tak jednoznačne stáva jeden z najdrahších poskytovateľov u našich južných susedov a dokonca možno aj v celej Európe. Aj pri verejnom AC nabíjaní u nás platí, že v takomto prípade je prevádzka elektromobilu stále výhodnejšia v porovnaní s prevádzkou spaľovacieho auta.

Ceny AC nabíjania u nás sú ale viac než polovičné. V Maďarsku sa teda pri nabíjaní v sieti MOL Plugee už jednoducho prevádzka elektromobilu neoplatí. Portál Index ale upozorňuje, že pri domácom nabíjaní je elektromobil naďalej výrazne výhodnejší.

DC nabíjanie stojí v tejto sieti porovnateľne s ďalšou konkurenciou. Napríklad v sieti Ionity, ktorá patrí k najdrahším sieťam v Európe, stojí 1 kWh energie v Maďarsku 280 HUF (0,72 €). Nabíjanie v Ionity je teda ešte o pár centov lacnejšie. Najväčšiemu európskemu poskytovateľovi hrá do karát aj fakt, že MOL Plugee má väčšinou iba 50 kW DC stojany, pričom Ionity poskytuje maximálny nabíjací výkon až 350 kW.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP