Japonská automobilka Mazda sa do sveta elektromobilov vrhla s malým oneskorením, no nakoniec predsa len nechce zaostávať za konkurenciou. Počas autosalónu Tokyo Motor Show tak predstavila svoj prvý elektrický model, malý crossover, ktorý sa snaží pútať pozornosť zaujímavými riešeniami a moderným dizajnom. Elektrická Mazda MX–30 odhalila časť svojich európskych špecifikácií, ale aj netradičné „Freestyle“ otváranie dverí, ktoré má priniesť nové možnosti.

Počas predstavenia na spomínanom autosalóne odhalila Mazda svoj najnovší počin, ktorý dostal ako prvý spomedzi všetkých modelov značky čiste elektrický pohon. Výrobca chcel navyše poskytnúť budúcim majiteľom tohto kúsku väčšie možnosti pri využití automobilu a miesto klasického spôsobu otvárania dverí priniesol späť riešenie, ktoré sme pred rokmi videli aj v Mazde RX-8.

Prvá elektrická Mazda je tu

Na oficiálnej stránke medzi vlastnosťami tohto elektromobilu figuruje kapacita lítium-iónovej batérie s vlastným chladiacim systémom, ktorá činí 35,5 kWh. Auto.cz však informuje, že výkon elektromotora je na úrovni 106 kW a dojazd na jedno nabitie je 210 km. Batériu bude možné nabíjať striedavým, ale aj jednosmerným prúdom. V prípade DC nabíjania je možné využiť maximálny vstupný výkon 6,6 kW. Rozmery samotného auta sú potom 4,395 mm × 1,795 mm × 1,570 mm a rázvor kolies je 2,655 mm.

Mazda si dala záležať aj na dynamike MX-30-ky počas jazdy, kedy využíva technológiu Electric G-Vectoring Control Plus pre ovládanie krútiaceho momentu jediného elektromotora v zákrutách, informuje Engadget. Ten je umiestnený v prednej časti karosérie a samotná batéria sa nachádza pod podlahou. K šasi auta je však pripevnená až na 20 miestach, aby bolo auto diagonálne pevné a zároveň sa znížil hluk počas jazdy. Osobitnou kategóriou je už spomínané otváranie dverí.

Nenechaj si ujsť
Volvo predstavuje prvý elektromobil: Toto je XC40 Recharge s viac ako 400 koňmi a jedným z najvyšších dojazdov

Tie sa dokážu otvoriť o 82° v prípade predného páru dverí a o 80° vzadu, čím cestujúcim ponúkajú dostatok priestoru na nastúpenie, no zároveň im poskytnú lepší zážitok z otvoreného priestoru a prinesú nové možnosti napríklad pri nakladaní vecí, deklaruje výrobca. Vo svojom interiéri potom MX-30 ponúka jednoduchý dizajn s modernými technológiami, medzi ktorými Mazda nezabudla ani na veľký 7″ dotykový displej umiestnený pred elektronickou riadiacou pákou s automatickým radením.

Celý interiér elektromobilu je orientovaný na priestrannosť a posádke má poskytnúť pocit otvoreného priestoru, pričom Mazda pri jeho návrhu využila dizajnový koncept „Human Modern“ a materiály s minimálnym dopadom na životné prostredie. Oficiálna cena pre Slovensko zatiaľ nebola stanovená, no v Česku sa má Mazda MX-30 vo verzii First Edition predávať od 899 990 Kč, čo je necelých 35 200 €. K prvým zákazníkom má doraziť v prvej polovici budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP