V dnešných dňoch Európska únia stále tlačí na výrobcov automobilov, aby pomaly, ale isto presedlali na produkciu elektrických áut, k čomu ich chce donútiť aj novými zákonmi. Hoci sa o elektromobiloch hovorí ako o budúcnosti osobnej dopravy, jedna z najvýznamnejších osobností Veľkej Británie a vynálezca so šľachtickým titulom si myslí opak. Sir James Dyson má za sebou bohatú históriu plnú rôznych vynálezov, no elektromobil nepovažuje za budúcnosť a vývoj toho vlastného zastavil, informuje The Guardian. 

72-ročný inovátor, ktorý začínal s vynálezmi ešte pred desiatkami rokov, získal postupom času veľký majetok, významné postavenie a dokonca aj šľachtický titul od britskej kráľovskej rodiny. Aj on však chcel vyvinúť vlastný elektromobil a zistiť, či je takýto projekt skutočne životaschopný. V roku 2017 prehlásil, že plánuje investovať 2,5 miliardy libier do technológií, vrátane elektromobilu, ktorý mal pôvodne vychádzať z výrobnej linky už v roku 2021. Všetko však nakoniec dopadlo úplne inak.

Významný vynálezca nevidí budúcnosť v elektromobiloch

Výskumný tím 523 ľudí dostal po rokoch nepríjemnú správu o ukončení celého projektu. Sir Dyson v správe zamestnancom podotkol, že pracovali na fantastickom aute, ale projekt skončil neúspešne. Podľa vynálezcu nie je komerčne životaschopný. Jeho spoločnosti sa totiž nepodarilo nájsť žiadneho záujemcu, ktorý by kúpil túto divíziu. Elektrické auto Sira Dysona malo byť pôvodne vyrábané v Singapure a z výrobnej linky malo vyjsť o 2 roky, informuje Forbes. Zamestnanci pracujúci na projekte zatiaľ o prácu neprišli. Spoločnosť im hľadá alternatívne možnosti, aby mohli naďalej vyvíjať nové technológie.

Nenechaj si ujsť
Krásne veterány sa rozlúčili so spaľovacími motormi. Startup z nich robí elektromobily

„Nejde o zlyhanie produktu alebo tímu, ktorý bude tieto novinky zrejme veľmi ťažko znášať. Počas vývoja sme sa snažili naozaj tvrdo, ale jednoducho nevidíme spôsob, ako tento projekt urobiť komerčne úspešným,“ vyjadril sa Sir Dyson.

V skutočnosti mohol tento miliardár a vynálezca povedať to, čo si mnohí myslia už dlhé roky. Tesla, ako jedna z popredných spoločností sveta elektromobility, predáva svoje vozidlá so stratou a často slýchame správy o finančných problémoch firmy. Čaká podobná situácia aj VW, BMW, Jaguar či ďalšie automobilky, ktoré sú nútené vstúpiť do sveta elektromobilov? O vývoji ich situácie rozhodnú už najbližšie roky, v ktorých plánuje EÚ uplatniť nové pravidlá. Tie majú viesť k zvýšenému predaju elektrických áut a naopak poklesu predaja modelov so spaľovacími motormi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom