Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Apple oficiálne zrušila svoj dlhoročný projekt vývoja elektromobilu, ktorý bol interne známy ako „Projekt Titan“, informuje Bloomberg. Toto rozhodnutie znamená koniec desaťročného úsilia, ktorého cieľom bolo postaviť Apple ako konkurenta v odvetví elektrických vozidiel (EV), ktorý by mohol konkurovať spoločnostiam ako Tesla a Rivian. Zrušenie projektu bolo interne oznámené v utorok, čo prekvapilo takmer 2 000 zamestnancov, ktorí sa na ňom podieľali.

Prečo sa Apple rozhodol pre drastické ukončenie?

Rozhodnutie o zastavení projektu elektromobilu prijalo vedenie spoločnosti Apple a oznámili ho prevádzkový riaditeľ Jeff Williams a viceprezident Kevin Lynch, ktorí boli za toto úsilie zodpovední. V nadväznosti na toto oznámenie bolo oznámené, že mnohí zamestnanci z projektu elektromobilu budú preradení na prácu na projektoch generatívnej umelej inteligencie (AI) v rámci spoločnosti. Tento posun zamerania na AI odráža strategický obrat spoločnosti Apple, ktorá chce intenzívnejšie investovať do technologického sektora, ktorý sa rýchlo rozvíja a vyvíja.

Projekt Titan bol jedným z najambicióznejších projektov spoločnosti Apple, ktorého cieľom bolo vytvoriť plne autonómne elektrické vozidlo s pokročilými funkciami, ako je interiér podobný limuzíne a hlasová navigácia. Projekt však čelil mnohým výzvam a v priebehu rokov prešiel viacerými zmenami vedenia a stratégie.

Napriek značným investíciám a náboru automobilových inžinierov a talentov z automobilových spoločností od roku 2014 sa projekt snažil zosúladiť s hlavnou činnosťou spoločnosti Apple v oblasti elektroniky a online služieb.

Aleks Aleksandrof/YouTube

Problémy neeviduje len Apple

Zrušenie prichádza v čase, keď odvetvie elektrických vozidiel zažíva spomalenie, pričom hlavní hráči ako Tesla, Ford a General Motors pozastavili alebo obmedzili svoje plány na rozšírenie elektrických vozidiel z dôvodu slabnúceho dopytu a vysokých úrokových sadzieb. Rozhodnutie spoločnosti Apple prerušiť svoj projekt automobilu sa tiež zhoduje s prípravou spoločnosti na odhalenie ďalších podrobností o jej práci v oblasti generatívnej umelej inteligencie, čo je odvetvie, ktoré púta značnú pozornosť investorov, dodáva Financial Times.

Zatiaľ čo projekt elektromobilu sa ukončuje, spoločnosť Apple je naďalej prítomná v automobilovom priemysle prostredníctvom svojho softvéru CarPlay, ktorý sa zameriava na informačno-zábavné systémy. Odklon spoločnosti od elektromobilov a prechod ku generatívnej umelej inteligencii odráža strategickú reorganizáciu jej výskumného a vývojového úsilia, keďže Apple sa snaží udržať si konkurenčnú výhodu v technologickom sektore zameraním sa na oblasti s vysokým potenciálom rastu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú