Znárodniť elektrinu vyrobenú na Slovensku či zakázať jej vývoz z krajiny zrejme nie je také jednoduché. Ministerstvo hospodárstva SR neodpovedalo, či by sa to dalo ošetriť napríklad schválením všeobecného hospodárskeho záujmu. V každom prípade chce dodržať pravidlá Európskej komisie.

V súvislosti s rastúcimi cenami energií vyhodnocujeme viacero možností, avšak tak, aby došlo k čo najmenšej miere k narúšaniu vnútorného trhu alebo komerčných vzťahov. Taktiež pracujeme v medziach, ktoré nám poskytuje Európska komisia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra Mária Pavlusík.

Podobný scenár však navrhuje aj predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský. Podľa neho, sa celý trh s elektrinou zrútil.

Ja od začiatku roka hovorím ministrovi Sulíkovi, že to treba riešiť. Že firmy nemôžu mať desaťnásobne, päťnásobne vyššie ceny elektriny. Stále rozpráva o tom, že to je trh. Ja si myslím, že v tejto situácii by mal štát zaviesť všeobecný hospodársky záujem, prikázať výrobu elektriny, prikázať dodávky, stanoviť ceny a nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné inštitúcie, pre školy, nemocnice. Ja navrhujem to, aby naozaj tento všeobecný hospodársky záujem sa aplikoval na celý trh s elektrinou, pretože ten trh sa úplne zrútil. To proste tá elektrina, ktorá sa tu vyrobí za 50 eur za megawatthodinu a dodá sa do vedľajšej dediny, medzitým virtuálne odíde do Lipska na burzu a tam zdražie na 900 a dodá sa za 900 eur,“ povedal v diskusnej relácii TA3 V politike Kremský.

Vyššie ceny energií sa odzrkadlujú naprieč spoločnosťou

O extrémnych cenách elektriny informujeme pravidelne, dnes sme písali o tom, že na pražskej burze cena za megawatthodinu s dodávkou v budúcom roku preskočila do štvorciferných čísel a dosiahla až 1 001 eur.

Rastúce ceny energií sa nepáčia ani ľuďom, ktorí zvažujú nákup elektromobilu. Nedávny prieskum, o ktorom sme informovali v samostatnom článku, zistil, že aktuálne je najväčšou bariérou pred kúpou elektromobilu práve rastúca cena energií. Tento dôvod tak predbehol aj neslávne známu vyššiu obstarávaciu cenu.

Mnoho Slovákov sa tiež obáva nedostatku plynu a to i napriek tomu, že všetky krajiny majú dlhodobý krízový plán, ktorý stanovuje postup pri odstavení plynu bez ohľadu na príčinu. Viac o tomto pláne nájdeš v samostatnom článku.

V Rakúsku sa riešia podobné energetické problémy

V Rakúsku liberáli požadujú od spolkovej vlády balík opatrení v súvislosti s rastúcimi cenami energií. Nové Rakúsko a Liberálne fórum (NEOS) napríklad navrhuje bonus za šetrenie zemným plynom, v prípade elektriny zas vyzýva na zníženie DPH zo súčasných 20 na 10 percent a zníženie nákladov na sieťovú infraštruktúru z 24 na 10 % z účtu.

Na podporu obnoviteľných zdrojov energií tiež liberáli od vlády žiadajú mimoriadne nariadenie.

Podľa hovorkyne NEOS Karin Doppelbauer je najdôležitejším opatrením šetrenie energiou, ktoré sa dá dosiahnuť spomenutým bonusom. Ten by sa mal najprv vzťahovať na plyn a neskôr aj na elektrinu.

Na základe návrhu liberálov by každý, kto ušetrí 20 percent plynu, dostal 20 % poukaz na celý účet za plyn. Podľa Doppelbauer by sa to už dalo započítať s ročným zúčtovaním a znížilo by to spätné platby.

Spomenuté mimoriadne nariadenie na rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie podľa NEOS zníži byrokraciu v spolkových krajinách.

Tie by mali byť konečne „povinné“ definovať energetické zóny, „aby sa mohla expanzia fotovoltaiky a veternej energie posunúť vpred“. Nariadenie by sa týkalo aj zaškolenia špecialistov a asistentov, aby tieto systémy vedeli rýchlo nastaviť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú