Koncern Volkswagen investuje do elektromobility extrémne veľa úsilia aj peňazí a zdá sa, že sa všetka táto snaha začína automobilke naplno vyplácať. Novinka ID.4, ktorá sa na Slovensku začal predávať len tento mesiac, získala prestížne ocenenie „Svetové auto roka 2021“, informuje automobilka v tlačovej správe pre médiá.

ID.4 je v poradí druhý elektromobil značky postavený na novej modulárnej platforme MEB, ktorá je určená výhrade pre elektromobily. Na trhu je pomerne krátko, predaj na Slovensku začal iba tento mesiac, no už stihol zabodovať v prestížnej medzinárodnej súťaži World Car Awards.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Kúpiť si spaľovák od Volkswagenu bude o pár rokov len prežitok – test ID.3 mi odhalil, čo čakať od kráľa ľudových áut

V automobilovom priemysle ide o najprestížnejšie ocenenie na svete, no a ID.4 sa môže pýšiť titulom „Svetové auto roka“ pre rok 2021. Najlepší automobil roka, pričom nezáleží, či ide o elektromobil, alebo spaľovák, vyberá 93-členná porota motoristických novinárov z 24 krajín sveta.

Volkswagen

Aby sa automobil vôbec mohol zapojiť do súťaže o svetové auto roka, musí sa vyrábať v minimálnom počte 10 000 kusov ročne a predávať aspoň na dvoch kontinentoch.

Okrem šetrnosti k životnému prostrediu, ktorá je v posledných rokoch kľúčovým aspektom v mnohých hodnoteniach, nielen v tomto, pochválila porota aj technologické inovácie, s ktorými ID.4 prišlo na trh.

Veľa ocenení padlo na head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý dokáže premietať navigačné šípky priamo do reálneho sveta. ID.4 zabodovalo aj vďaka možnosti prijímať takzvané OTA aktualizácie vzduchom (over-the-air) a s autom tak nebude nutné navštevovať servis kvôli základným aktualizáciám systému, všetko sa udeje na diaľku cez internet v podstate bez vedomia majiteľa.

Volkswagen

ID.4 je už piatym modelom značky, ktorý toto prestížne ocenenie vyhral. V minulosti sa to automobilke dvakrát podarilo s modelom Golf (rok 2009 a 2013), jedenkrát s modelom Polo v roku 2010 a raz s modelom Up v roku 2011.

NEPREHLIADNI
Vyše 1000 km za menej ako 17 hodín – skúsili sme prekonať slovenský rekord v jazde na elektromobile, výsledok extrémne prekvapil

Predaj spustený aj na Slovensku

ID.4 sa začal riadne predávať na Slovensku až začiatkom tohto mesiaca. Zákazníci si už môžu objednávať 9 predkonfigurovaných sériových verzií, ako aj uvádzací model ID.4 1ST zo skladových zásob. Všetky verzie majú pohon zadných kolies, elektromotor je na výber s výkonom 109, 125 a 150 kW (148, 170 a 204 koní). Batéria má pri dvoch slabších motoroch kapacitu 52 kW, pri najvýkonnejšom motore 77 kWh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom