Jedinečný elektromobil v podobe výnimočne efektívneho Mercedesu EQXX odskúšal aj známy bývalý jazdec Formule F1, v ktorej sa stal v roku 2016 majstrom sveta.

V novom videu vysvetľuje hneď niekoľko kľúčových detailov tohto vozidla a aj spôsob, ktorým Mercedes dosiahol tak ohromný dojazd aj bez príliš veľkej batérie.

Zázrak aerodynamiky

Ako prvé sa Rosberg zameriava na zadnú časť auta, ktorá pôsobí napriek intenzívne aerodynamicky orientovanému dizajnu ako nádherné retro. Do pozornosti sa dostáva tvar kvapky a zadný spodný difúzor, ktorý sa pri rýchlosti 60 km/h automaticky predĺži a zníži. Táto funkcia sama o sebe pridáva Mercedesu EQXX dojazd až 50 km.

Dbanie na aerodynamiku z tohto auta vyslovene srší a otvoriť si počas rýchlejšej jazdy okno je v tomto prípade skutočný hriech. Rosberg ďalej rozpráva aj o šetrení hmotnosti, ktorá je jednou z najväčších nevýhod elektromobilov a aj v tomto smere dosiahol Mercedes čosi neuveriteľné, napríklad vďaka hliníkovým brzdám a horčíkovým diskom kolies či celej zadnej časti vozidla, ktorá je vyrobená z jedného odliatku z bionických vlákien.

Okrem toho je použitý horčík aj v interiéri EQXX a automobilka sa neštítila ani uhlíkových vlákien, ktoré sú známe svojou nízkou hmotnosťou a vysokou pevnosťou. Azda najväčšie prekvapenie však prichádza zo samotnej batérie, ktorá dosahuje hmotnosť len 488 kg na 100 kWh, čo je podľa Rosberga absolútny rekord.

Svoj dojazd hravo prekoná

Aj keď udáva Mercedes dojazd 1 000 km, pochopiteľne je toto číslo závislé ako od počasia a kvality vozovky, tak aj od štýlu jazdy. Počas testov sa však Mercedesu podarilo uraziť 1 008 km pri priemernej rýchlosti 87 km/h a po dosiahnutí cieľa ostávala stroju kapacita ešte 15 %, pomocou ktorých mohol uraziť ďalších 140 km.

Nico Rosberg/Youtube Screenshot

Čo sa materiálov týka, tak je EQXX jedinečný a Rosberg vyzdvihuje napríklad bambusový koberec či sedadlá, ktoré sú vyrobené z húb a kaktusu a ďalšie časti interiéru, ktoré sú dokonca z recyklovaných PET fliaš.

Mini LED displej sa tiahne cez celú palubovku a napriek svojim rozmerom má veľmi nízku spotrebu elektrickej energie a vysoké rozlíšenie (až 8K) zároveň. Následne prišla jazda, počas ktorej nemohol sedieť za volantom samotný Rosberg, pretože podľa Mercedesu nie je dostatočne kvalifikovaný.

Znie ako chladnička

Začiatkom jazdy Rosberg vyhlásil, že počuje zvuk pripomínajúci chladničku. Podľa vodiča Mercedesu však pochádza tento zvuk z vákuového čerpadla brzdového systému, ktoré majú prakticky všetky elektromobily pre zabezpečenie plnohodnotného brzdenia aj bez spaľovacieho motoru.

Nico Rosberg/Youtube Screenshot

Aj keď EQXX zdieľa niektoré súčiastky s inými elektrickými Mercedesmi, nezdieľa s nimi celú platformu a jedná sa preto o úplne novú pohonnú jednotku.

Pre tento stroj Mercedes špeciálne vyrobil napríklad aj zadné pružiny, ktoré sú zo sklolaminátu – materiálu, ktorý značka v tomto smere doteraz nepoužila na žiadnom inom aute.

Typickým zabijakom dojazdu elektromobilov je aj klimatizácia, ktorá je v tomto prípade oveľa efektívnejšia a jej tepelné čerpadlo „nasáva“ teplo zo samotného pohonu a okolitého vzduchu.

Nico Rosberg/Youtube Screenshot

Keďže sa hľadelo predovšetkým na efektivitu auta, vystačí si s maximálnym výkonom 180 kW a silnou rekuperáciou, ktorá v mnohých prípadoch nahrádza brzdy. Veľkým pomocníkom je, pochopiteľne, aj solárny panel na streche Mercedesu EQXX.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú