Kalifornská spoločnosť Proterra vytvorila so svojím autobusom nový rekord v dojazde elektrického vozidla na jedno nabitie. Predtým, ako sa batérie vozidla vybili ponúkli energiu na prejdenie až 1 772,2 kilometra. Hodnota nového rekordu tak bola posunutá o takmer 140 kilometrov. 

Nové maximum dosiahli technici zo spoločnosti Proterra na testovacej dráhe v americkej Indiane. Rekordérom je takmer 12-metrový elektrický autobus s názvom Catalyst E2. Vozidlo poháňala počas testu energia z batérií, ktoré spoločne poskytli kapacitu až 660 kWh. Predchádzajúci rekord bol stanovený na hranici približne 1 630 kilometrov, ktorú dosiahlo experimentálne vozidlo s označením Schluckspecht E.

Prekonal výrazne ľahšieho konkurenta

Zaujímavosťou je, že Catalyst E2 je pritom až 46-násobne ťažší. Predstavitelia spoločnosti aj s ohľadom na tento rozdiel považujú prekonanie rekordu za veľký výkon. Elektrické autobusy by mali v budúcnosti porážať tradičné ekvivalenty so spaľovacími motormi najmä vyššou spoľahlivosťou a ponúknutím nižších nákladov v prepočte na kilometer cesty. Aj tento výsledok teda dáva jasný signál, že budúcnosť bude rozhodne patriť ekologickej doprave.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú