Pri cestnej nákladnej doprave sa veľa hovorí o tom, či je v tomto odvetví elektromobilia správnym smerom. Mnohí sa domnievajú, že elektrický ťahač nikdy nebude mať dostatočný dojazd, no s novým prívesom spoločnosti Einride prejde nákladiak pokojne aj cez 1000 km na jedno nabitie, informuje portál InsideEVs.

Nákladná cestná doprava je zrejme posledným odvetvím, ktoré širšiemu nástupu elektromobility ako-tak odoláva. V takzvanej „last mile delivery“, čiže doručovaniu zásielok v okruhu pár kilometrov, už vídame elektrické dodávky pomerne často.

Problémom je doručovanie tovaru na dlhé trasy, napríklad pri medzištátnych prepravách, kedy je potrebné prejsť vzdialenosti dlhé aj niekoľko tisíc kilometrov. Aj tie najlepšie elektrické ťahače súčasnosti ponúkajú dojazd na jedno nabitie prinajlepšom okolo 500 km.

Takýto dojazd zabezpečuje naozaj masívna batéria, ktorá sa následne nabíja podstatne dlhšie než pri osobnom elektromobile. Švédska spoločnosť Einride prichádza s možným riešením. Predstavila príves, ktorý je osadený obrovskou batériou – predĺži dojazd elektrického ťahača až o 650 km.

Kompatibilný so všetkými konvenčnými ťahačmi

Firma Einride označila svoj príves za „revolučný“, nakoľko zásadne zjednodušuje integráciu elektromobility do nákladnej dopravy. Vďaka zabudovanej 320 kWh batérii dokáže predĺžiť dojazd na jedno nabitie až o 650 km.

Einride

Ak to pripočítame k dojazdu tých najlepších elektrických ťahačov súčasnosti, razom sa dostaneme na hodnotu cez 1 000 km na jedno nabitie. Napríklad Nikola Tre disponuje dojazdom 550 km na jedno nabitie a spolu s prívesom spoločnosti Einride by dokázal prejsť až 1 200 km bez zastávky na nabíjanie. Spoločnosť však vyvinula príves predovšetkým pre svoj autonómny Pod a konvenčné ťahače BYD, no kompatibilný má byť prakticky s akýmkoľvek elektrickým ťahačom.

Výroba v roku 2023

Zatiaľ sa jedná iba o prototyp, ktorý sa ale celkom určite dostane do výroby. Tá zrejme začne v roku 2023, no do tej doby príde spoločnosť Einride s drobnými zmenami v dizajne.

Einride

Okrem masívnej batérie predlžujúcej dojazd je príves vybavený technológiami umelej inteligencie, ktorá pomôže so sledovaním stavu nákladu či s plánovaním trasy. Príves teda dokáže urobiť aj z „hlúpeho“ elektrického ťahača jedno z najinteligentnejších vozidiel na cestách.

Detailnejšie informácie (napríklad o nabíjacom výkone)  nám zatiaľ spoločnosť neposkytla, no predpokladáme, že batériu s tak veľkou kapacitou bude možné nabíjať aj pomocou výkonných DC stojanov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP