Z elektrických kolobežiek sa stal fenomén nielen u nás na Slovensku, ale na celom svete. Obľúbené sú hlavne vo veľkých mestách, kde dokážu ušetriť desiatky minút v preplnených uliciach. Na trhu sa nachádza množstvo kolobežiek od rôznych výrobcov za ceny, ktoré sú dostupné pre širokú skupinu používateľov. Pri jazde je však potrebné dodržiavať určité pravidlá, čo sa môže javiť ako veľký problém.

Elektrické kolobežky ti okrem času dokážu ušetriť aj peniaze za tankovanie, či nervy pri hľadaní parkovacieho miesta. Nie sú to však len dospelí, ktorí vo veľkom využívajú tieto dopravné prostriedky. Kolobežky majú samozrejme v obľube aj deti, ktoré ich využívajú hlavne na zábavu. Okrem toho, že si kolobežky môže zakúpiť naozaj ktokoľvek, existujú aj požičovne, respektíve služby zdieľaných kolobežiek, kde si môžeš kolobežku za poplatok na určitý čas prenajať.

Hlavnou témou je bezpečnosť

V súvislosti s kolobežkami sa už toho popísalo celkom dosť, no hlavnou témou sa takmer vždy stáva bezpečnosť. Ide hlavne o dodržiavanie pravidiel spojených s ich užívaním. Častokrát sa totiž stáva, že používatelia sú bezohľadní, pričom jazdia veľkou rýchlosťou po chodníkoch a ohrozujú tým nielen seba, ale aj chodcov.

Samostatnou kapitolou je aj parkovanie kolobežiek, ak máš kolobežku prenajatú a ty už ďalej nechceš pokračovať v jazde. Stáva sa totiž, že kolobežky sú odstavené v strede chodníkov.

V Čechách už stratili trpezlivosť

V susednej Prahe už nejaký čas pôsobí služba zdieľaných kolobežiek Lime. Aj v Prahe sa však stretli už s množstvom problémov, ktoré strpčujú život hlavne chodcom. Okrem zlého parkovania kolobežiek sa zvýšil počet nehôd, ktoré boli spôsobené neprispôsobivou jazdou, no v určitých prípadoch hral veľkú rolu aj alkohol. Trpezlivosť s prevádzkou elektrických kolobežiek napríklad už stratila časť Praha 2, ktorá zakázala spoločnosti Lime prevádzku elektrických kolobežiek vo svojom obvode. Nakoľko zákaz nebol akceptovaný, radnica podala na spoločnosť trestné oznámenie, informuje ct24.cz.

Zobraziť celú galériu (3)
Elektrické kolobežky sú v Prahe veľmi obľúbené, li.me

Magistrát chystá vypovedanie memoranda so spoločnosťou Lime, pričom ho chce nahradiť novým a oveľa prísnejším. Jeho súčasťou by malo byť aj povinné poistenie používateľov elektrických kolobežiek. Ak by používateľ spôsobil škodu, tá by bola ihneď uhradená. S novým memorandom súhlasí aj prevádzkovateľ, ktorý má záujem sa s mestom dohodnúť.

Spoločnosť však dodáva, že prevádzka kolobežiek je bezpečná, pričom sa snaží na pretrvávajúce problémy reagovať množstvom opatrení. Jedným z nich je napríklad pokutovanie používateľov za zlé parkovanie alebo po novom zavedenie špeciálnej „slovnej hračky“, ktorá sa nachádza v aplikácii, pričom je potrebné jej vyriešenie, aby bola kolobežka odomknutá. To by malo zabrániť dostať sa ku kolobežke ľuďom, ktorí sú pod vplyvom alkoholu.

Opatrenia v Izraeli aj na základe smrteľných nehôd

S kolobežkami sa „bojuje“ aj v izraelskom Tel Avive. Mesto nedávno oznámilo, že bude od prevádzkovateľov zdieľaných kolobežiek vyžadovať, aby mali všetky kolobežky nainštalované poznávacie značky. Lehotu na splnenie podmienky je do 15. decembra tohto roka. Tel Aviv je s vyše 450-tisíc obyvateľmi po Jeruzaleme druhým najväčším izraelským mestom.

V súčasnosti tu fungujú tri spoločnosti, ktoré prenajímajú elektrické kolobežky. Aj v Tel Avive však majú problémy s bezohľadnými vodičmi, ktorí jazdia veľkou rýchlosťou po chodníkoch, čím ohrozujú seba, ale aj chodcov. Mesto vytvorilo dokonca aj aplikáciu, do ktorej je možné vkladať fotografie „kolobežkárov“, ktorí porušujú pravidlá. Mesto vie na základe informácii pokutovať usvedčeného používateľa do 24 hodín. Úradníci mesta dúfajú, že vďaka možnosti sledovania kolobežiek budú vodiči zodpovednejší.

Tel Aviv už dávnejšie vydal viacero opatrení. Jedným z nich je aj povinné používanie ochrannej prilby, či pásu s vysokou viditeľnosťou. Ďalšie opatrenie vyžaduje, aby používatelia elektrických kolobežiek mali vodičský preukaz alebo špecializované školenie pre jazdu na elektrickej kolobežke. Nariadenia nasledovali po množstvách nehôd, pričom niektoré z nich boli aj smrteľné, informuje Calcalistech.

Novela zákona, ktorá stanovuje nové pravidlá

Elektrické kolobežky sa začali riešiť aj u nás na Slovensku. Len nedávno bola schválená novela zákona o cestnej premávke o ktorej sa dočítaš tu. Novela po novom upravuje postavenie účastníkov cestnej premávky, pričom osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa zaradí medzi vodičom nemotorového vozidla. V praxi to znamená toľko, že používateľ bude musieť na jazdu zvoliť chodník pre cyklistov. Na chodníku pre peších bude môcť jazdiť len rýchlosťou chôdze.

Zobraziť celú galériu (3)
Niektorí používatelia jazdia na kolobežkách veľmi nebezpečne, SITA

Ak cyklotrasa nebude dostupná, jazdiť budeš musieť po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Zakázaná je aj jazda bez držania riadidiel, či ťahanie vozíka alebo iných predmetov, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky. Kolobežka musí byť vybavená rôznymi reflexnými prvkami, či svetlom a zároveň je potrebné používanie ochrannej prilby. Za nedodržiavanie dopravných predpisov, či za jazdu bez reflexných prvkov budú používatelia pokutovaní.

Bude regulácia potrebná?

Veľkým problémom sa javí regulácia, ktorá bude pravdepodobne skôr, či neskôr potrebná. Kolobežku si v súčasnosti môže kúpiť naozaj ktokoľvek bez obmedzenia veku, čo môže viesť k nebezpečným situáciám hlavne, ak kolobežku používa dieťa, či dôchodca. Je potrebné si uvedomiť, že elektrická kolobežka je dopravný prostriedok, ktorým je možné spôsobiť zranenie alebo v horšom prípade aj smrť.

Používanie kolobežiek by malo byť podmienené vlastnením vodičského preukazu, prípadne špecializovaným školením. Pokuty sú len akýmsi postrašením, ktoré v praxi nič nevyriešia. Pri deťoch by mali dôležitú rolu zohrať hlavne rodičia, ktorí by mali dieťaťu vysvetliť, ako a kde je možné s kolobežkou jazdiť tak, aby to bolo bezpečné. Častokrát sa totiž stáva, že dieťa na kolobežke vybehne na cestu bez toho, aby dávalo pozor na prichádzajúce auto. Takýmto konaním sa zvyšuje riziko tragickej udalosti.

Elektrické kolobežky sú u nás fenoménom hlavne posledného roka, no vo svete fungujú už o niečo dlhšie. Elektrické kolobežky začali fungovať v Kalifornii, no aj tam už padli prvé zákazy. Kolobežky sú zakázané napríklad v San Franciscu, či Santa Monice. V iných mestách sa vyskytujú aj odporci elektrických kolobežiek, ktorí sa s nimi nemaznajú. Vo francúzskom Lyone našli v miestnej rieke vyše 100 elektrických kolobežiek, čím dali jasne najavo, čo si o tomto spôsobe dopravy myslia.

Elektrické kolobežky sú výborným dopravným prostriedkom, ktorí však nepatrí do rúk ľuďom, ktorí s nimi nemajú skúsenosti a už vôbec nie deťom na to, aby sa pomocou nich pohybovali na frekventovaných miestach. Určitá regulácia potrebná je, no, žiaľ, ako to už býva zvykom, zavedená bude až vtedy, keď sa začne rapídne rásť množstvo dopravných nehôd alebo pokým niekto nepríde o život.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú