Najnovším trendom v osobnej doprave sa hlavne v mestách stávajú elektrické kolobežky. Okrem toho, že ti dokážu ušetriť čas v zápchach, neriešiš parkovanie a ušetríš aj peniaze za tankovanie. V lete sme ťa však informovali o tom, že sa pripravuje zmena zákona o cestnej premávke, ktorá sa má sčasti týkať aj majiteľov elektrických kolobežiek.

Elektrické kolobežky sú cenovo dostupné, a preto sa nie je čomu čudovať, že ich vlastní čoraz viac ľudí rôznych vekových kategórií. Stal sa z nich obľúbený dopravný prostriedkoch v mestách, hlavne počas teplých dní. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky však prinieslo novelu zákona, ktorá upravuje pojem „kolobežka“ a prináša novú zmenu pre používateľov elektrických kolobežiek.

Novela je už schválená, pričom zmena sa týka všetkých kolobežiek

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes nakoniec novelu zákona o cestnej premávke schválili. Novela upravuje postavenie účastníkov cestnej premávky, pričom osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa výslovne zaradí medzi vodičov nemotorového vozidla. Doteraz sa zaraďovala medzi chodcov.

Novela platí pre všetky kolobežky bez obmedzenia výkonu, či iných parametrov. V praxi to bude znamenať to že majiteľ elektrickej kolobežky bude musieť na jazdu používať cestu alebo chodník pre cyklistov. Na chodníku pre peších budú môcť používatelia jazdiť len rýchlosťou chôdze.

Zobraziť celú galériu (0)
Po úprave zákona sa staneš vodičom nemotorového vozidla, ako v prípade cyklistov, Unsplash

Po novom budeš musieť jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, že tie nie sú dostupné, po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Zároveň nebudeš môcť viesť kolobežku bez držania riadidiel, či ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky.

Bezpečnosť a pokuty za nedodržiavanie predpisov

Veľmi dôležitá je aj bezpečnosť, pričom aj tu platia rovnaké pravidlá ako v prípade cyklistov. Za zníženej viditeľnosti je potrebné disponovať reflexnými prvkami, ako je reflexná vesta, odrazové  svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu. Kolobežka musí mať aj takzvané odrazové svetlá bielej farby. Dôležitým bezpečnostným prvkom je aj ochranná prilba.

Za jazdu bez reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti zaplatíš pokutu vo výške 30 € a za nerešpektovanie dopravnej značky či dopravného značenia budeš „ľahší“ o 30 € až 150 €. Za ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky ti hrozí pokuta 60 € a za jazdu bez ochrannej prilby mimo obce 10 €.

Zobraziť celú galériu (0)
Hlavným dôvodom zavádzanie nových zákonov je hlavne bezpečnosť na cestách, Ninebot

Tolerancia alkoholu v krvi je pre vodičov elektrických kolobežiek rovnaká ako u cyklistov. Pri kontrole môže vodič nafúkať najviac 0,5 promile. Nie sme jedinou krajinou na svete, ktorá upravuje zákon kvôli kolobežkám.

Novela je dnešným dňom schválená, pričom oficiálne začne platiť od 1. januára 2020. Je potrebné si uvedomiť, že bez ohľadu na zmeny v zákone je potrebné pri jazde nielen na elektrických kolobežkách dbať predovšetkým na vlastnú bezpečnosť a na bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom