Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Úžitkové vozidlá masovejšej elektrifikácii pomerne dlho odolávali, no automobilky už dnes disponujú solídnym zastúpením čistých elektromobilov aj v tejto kategórii. VW nedávno predstavil ID. Buzz, Peugeot má elektrický E-Expert, Mercedes ponúka elektrický Sprinter či E-Vito. Svojho zástupcu do tohto segmentu pred pár rokmi priniesol aj Renault, no minulý rok prešiel elektrický Master zásadnou modernizáciou.

Papierovo po novom dodávka Renault Master E-Tech pôsobí mimoriadne dobre a použiteľne pre väčšinu typických jázd, ako napríklad doručovanie balíkov, preprava objemného tovaru na krátke a stredne dlhé vzdialenosti či prevoz materiálu v rámci veľkého výrobného areálu.

Ako som už naznačil, na papieri to s Masterom E-Tech skutočne vyzerá ružovo, no dva týždne za volanom tejto veľkej dodávky mi ukázali, že kvôli nešťastnej kombinácii viacerých technických riešení je v realite elektrický Master využiteľný len pre veľmi úzku skupinu vodičov.

S novou batériou je dojazd konečne postačujúci

Ako som povedal, Master E-Tech prešiel modernizáciou a zatiaľ čo prvá verzia mala batériu s kapacitou len niečo málo cez 30 kWh, po novom tu už nájdeme 52 kWh akumulátor. V praxi sa môžeš spoľahnúť na 160 km dojazdu aj v teplotách pod nulou.

Mário Šimovič/FonTech

Priemerná spotreba sa totiž pohybovala na úrovni 30-34 kWh/100 km v závislosti od toho, či sa s autom jazdilo iba v meste, alebo aj na okreskách, prípadne diaľnici. Spotrebu mierne navyšovalo aj zapnuté kúrenie, no priznám sa, že ak bolo vonku okolo -10 stupňov Celzia, kabína sa nestíhala vykurovať a radšej som jazdil s oblečenou zimnou bundou.

Výkon 76 koní do mesta úplne stačí. Do rýchlosti 50 km/h Master E-Tech zrýchľuje svižne, no od 50 km/h vyššie je už deficit výkonu cítiť. Pomaly sa však dostávam k jednému z najväčších kameňov úrazu tejto dodávky, ktorým je maximálna rýchlosť. Tá je totiž obmedzená na 80 km/h, čím automobilka prakticky zabila akúkoľvek možnosť využívať Master na diaľnici, či dokonca aj na okreskách.

Na túto tému som sa rozprával aj bývalým kuriérom, ktorý rozvážal balíky v rámci okresu. Počas pracovnej doby jazdil aj medzi obcami, teda po okreskách a rýchlosť 80 km/h by ho rozhodne obmedzovala. Nehovoriac o tom, že takouto jazdou by aj on sám obmedzoval ostatných vodičov.

Renault Master E-Tech Electric mohol byť špičkovou dodávkou, nebyť niekoľkých nezmyselností

To isté platí pri jazde na diaľnici. Minimálna rýchlosť na diaľnici je 80 km/h, čiže technicky na ňu s Renaultom Master E-Tech môžeš, no ver mi, nie je to nič príjemné, keď ťa každú chvíľu obieha nejaký kamión. Ja som si jazdu po diaľnici s týmto autom vyskúšal a môžem tak definitívne povedať, že na diaľnicu to nie je ani príležitostne, nanajvýš tak núdzovo.

Nechápem, prečo Renault natvrdo obmedzil maximálku na 80 km/h. Výkon elektromotora by dokázal auto rozhýbať aj na vyššie rýchlosti, povedzme 100 km/h. Potom by sa už Master E-Tech nestratil na okreskách, a dokonca ani prípadnou jazdou na diaľnici. Režim „ECO“, ktorý sa v tomto aute nachádza, tak prakticky iba zhorší jazdnú dynamiku a vypne kúrenie. Nič viac, nič menej.

DC nabíjanie, ktoré ale nepoteší

Druhým kameňom úrazu vylepšeného Master E-Tech je nabíjanie. Nechápem, kde mali inžinieri hlavu, keď navrhovali, akým nabíjaním auto vybavia, no rozhodne ide o jedno z najhorších riešení, s akým som sa v elektrickom aute stretol.

Mário Šimovič/FonTech

Renault Master E-Tech disponuje DC nabíjaním, ktoré však má, a teraz dávaj pozor, maximálny výkon 22 kW. Nie, nepomýlil som sa, tu je naozaj prítomné DC nabíjanie s výkonom 22 kW a plné nabitie tak trvá až 3 hodiny. DC nabíjačka je však drahá a jej inštalácia je rozhodne náročnejšia než inštalácia AC wallboxu.

Tu ale narážame na problém, pretože Master podporuje nabíjanie striedavým prúdom s maximálnym výkonom iba 3,7 kW. V takomto prípade plné nabitie zaberie zhruba 17 hodín. Ja si stále hovorím, prečo?

Prečo vôbec do auta dávali DC nabíjanie, keď aj tak nemôžeš využiť potenciál rýchlych nabíjačiek? Ak by malo DC nabíjanie výkon aspoň 50 kW, dokázal by som to akceptovať. Plné nabitie za hodinku a pár minút nie je tak hrozné.

Mário Šimovič/FonTech

Prečo sa potom radšej úplne nevykašľali na DC nabíjanie a auto nevybavili iba AC nabíjačkou s výkonom aspoň 11 kW? Moderné elektromobily disponujú AC nabíjačkami 22 kW a Renault má dokonca technológiu, ktorá umožňuje nabíjať striedavým prúdom s výkonom až 43 kW. Túto technológiou používa v Renault Zoe. Výkonnejšie AC nabíjanie autu rozhodne chýba a aj kuriér tak pokojne môže prísť ráno na depo s tým, že jeho dodávka sa cez noc nestihla doplna nabiť.

Kvôli týmto nešťastným riešeniam okolo nabíjania je tak auto prakticky odkázané iba na nabíjanie v noci a celý deň si tak musíš vystačiť s dojazdom 160 km.

Náklad v aute skoro necítiť

Na adresu elektrického Renaultu Master ale musím adresovať aj pozitívne názory. Záťažový test, pri ktorom som do auta naložil plus-mínus 30 paliet s hmotnosťou 20 kg, zvládol Master E-Tech bravúrne.

Mário Šimovič/FonTech

Elektromotor prakticky záťaž 600 kg ani nepocítil. Do rýchlosti 50 km/h bolo auto rovnako svižné ako bez nákladu a aj pri vyššej rýchlosti bolo cítiť, že nebyť obmedzovača na 80 km/h, dodávka by zvládla zrýchľovať ďalej. Otázkou už zostáva, aká by bola následná spotreba.

S plne naloženým autom sa však priemerná spotreba pri jazde mestom a okreskami prakticky nijak nezvýšila a držala sa na úrovni do 34 kWh/100 km. V tomto má jednoducho elektromotor výhodu. Maximálny krútiaci moment je dostupný v celom rozsahu otáčok. S plne naloženou naftovou dodávkou by som váhu nákladu na dynamike rozhodne viac pocítil.

Pracant, ktorý si nepotrpí na technológie

Úžitkové vozidlá väčšinou nebývajú prešpikované tými najmodernejšími technológiami. Renault Master E-Tech nie je výnimkou a už na prvý pohľad je v kabíne pre vodiča a dvoch pasažierov vidieť, že je to v prvom rade pracant. Nespočetne veľa odkladacích priestorov na rôzne dokumenty dopĺňa jednoduchý kokpit s analógovými budíkmi a klasické rádio. Žiaden pokročilý infotainment.

Mário Šimovič/FonTech

Uprostred budíkov sa nachádza jednoduchý digitálny palubný počítač, ktorý ukazuje priemernú a momentálnu spotrebu či odhadovaný dojazd, no to je z „inteligentnejších“ funkcií asi tak všetko. Samozrejme, nachádza sa tu ešte vonkajšia teplota a aktuálny čas či informácie z mobilného telefónu.

Práve to sa môže hodiť kuriérom, ktorí doručujú balíky. Ovládačom pod volantom dokážeš ovládať telefónny zoznam po tom, čo si svoj smartfón spáruješ s rádiom cez bluetooth. Za príplatok však môžeš mať dotykovú obrazovku s farebným infotainmentom, ktorá bude pôsobiť o niečo prémiovejšie.

Tým, že je auto určené predovšetkým do mesta, chýba mu aj tempomat a absentujú aj akékoľvek bezpečnostné funkcie, ktoré by dokázali predvídať kolíziu a podobne.

Mário Šimovič/FonTech

Aj elektrickú verziu, podobne ako tú spaľovaciu, si dokážeš nakonfigurovať až v 8 rôznych verziách, či už ide o skriňovú nadstavbu, dvojkabínu alebo valník.

Na konci tohto všetkého ale problémom zostáva cena. Auto, ktoré je tak striktne obmedzené na používanie iba v meste a iba v rámci dojazdu na jedno nabitie, pretože nabíjať ho počas dňa tri hodiny asi nikto nechce, začína na dvojnásobku toho, čo naftová verzia. Master E-Tech môžeš mať od 52 000 €, no bežnú naftovú dodávku, s ktorou sa nestratíš ani na diaľnici a ani pri dlhšej trase, kúpiš od 25 000 €.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú