Elektrické dodávky boli donedávna nedostatkový tovar, no elektrifikácia už prenikla aj do tohto segmentu. Ja som detailne preveril schopnosti Peugeotu e-Expert a vozidlo mi pomohol zhodnotiť aj človek, ktorý sa už dlhé roky živý ako kuriér.

Elektrických dodávok sme testovali už niekoľko. Až doposiaľ sme ale pri ich testoch narážali na minimálne jeden z dvoch zásadných problémov –  vysoká obstarávacia cena alebo nedostatočný dojazd na jedno nabitie. V tých najhorších prípadoch to bola kombinácia oboch nevýhod.

Napríklad Mercedes e-Sprinter aj v tej najlepšej konfigurácii disponuje iba 45 kWh batériou, čo je na dodávku veľmi málo. Mercedes e-Vito je menšie auto s podstatne väčšou batériou, ktorá má až 90 kWh, no tu už narážame na cenový problém a o  testovanom Mercedes EQV ani nehovoriac. Táto luxusná dodávka stála viac než 100 000 €, takže návratnosť pri podnikaní je v tomto prípade zrejme nemožná.

Na scénu však prišiel Peugeot a model e-Expert. Elektrická dodávka prichádza v troch rôznych dĺžkach a v dvoch verziách z hľadiska kapacity batérie. Od toho sa odvíja aj cena „cargo“ verzie, ktorá začína na sume 35 500 € s DPH a končí na 42 500 € s DPH.

Ja som mal na test lepšie vybavenú verziu so 75 kWh batériou, ktorá začína na 41 600 € a myslím si, že v tejto konfigurácii je e-Expert aktuálne najlepšou elektrickou dodávkou, ktorá si poradí nielen s doručovaním balíkov v rámci mesta.

V článku sa dozvieš:

  • Akú spotrebu som dosiahol pri dynamickej jazde, ale aj pri plne zaťaženom aute
  • Čo si o Peugeot e-Expert myslí dlhoročný kuriér
  • Pre koho má táto elektrická dodávka zmysel
  • V čom dominuje e-Expert nad inými elektromobilmi koncernu Stellantis
  • Aké nezmyslené chyby a nedostatky som si počas testovania všimol

Loading...

Loading…

Elektrická pohonná sústava Peugeotu e-Expert mi bola už veľmi dobre známa z iných elektromobilov koncernu Stellantis. Elektromotor s výkonom 100 kW (136 koní), krútiaci moment 260 Nm a základná hmotnosť tesne pod 2 tony zabezpečujú solídnu jazdnú dynamiku.

Mário Šimovič/FonTech

Pri plnom naložení a vyšších rýchlostiach je to už o niečo horšie, no pri mestskej premávke budeš s e-Expertom „najrýchlejší kuriér v okrese“. Pri plnej záťaži sa skvele hodí jazdný režim Power, vďaka ktorému je plynový pedál citlivejší a auto je dynamickejšie.

Mário Šimovič/FonTech

Ako som už spomenul vyššie, batéria v testovanom modeli mala kapacitu 75 kWh, z čoho využiteľných okolo 65-70 kWh. Nabíjanie s výkonom 100 kW ma veľmi milo prekvapilo najmä z hľadiska nabíjacej krivky, keď si až do 80 % SoC držal nabíjací výkon nad 70 kW. Maximálny nabíjací výkon 100 kW sa udržal až do 60 % SoC, čo je rovnako skvelé. Ostatné elektromobily z koncernu Stellantis, ktoré som mal možnosť testovať, takto dobrú nabíjaciu krivku nemali.

Mário Šimovič/FonTech

Čo ma ale pri tomto aute zaujímalo najviac, boli spotreby, reálny dojazd pri plne naloženom aute a možnosti jeho využitia. S autom som preto v rôznych podmienkach najazdil vyše 1 200 km za jeden týždeň a dospel som k záveru, že toto je hádam prvá použiteľná elektrická dodávka, ktorá zároveň nezruinuje tvoju peňaženku.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP