Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Povestný „losí test“ dokáže veľmi jednoducho, no zároveň efektívne preveriť jazdné vlastnosti áut každého typu. Obyčajné strhnutie volantu dokáže o vozidle prezradiť, či je pretáčavé, neotáčavé, ale hlavne ako sa zachová v kritickej situácii. Nuž, elektrický Ford Mustang Mach-E si pri tomto teste vôbec neviedol dobre, informuje portál InsideEVs.

Nie je Mustang ako Mustang. Zatiaľ čo spaľovacia „muscle car“ verzia má v poslednej generácii vďaka klasickej koncepcii nezávisle zavesených náprav veľmi dobré jazdné vlastnosti a počas rokov vývoja sa z nej stala legenda amerického motorizmu, elektrický Mustang Mach-E z dobrých jazdných vlastností nezdedil takmer nič.

Testom neprešiel

Aby auto prešlo losím testom švédskeho média Teknikens Värld (Svet technológií), musí zostať ovládateľné pri prudkom zatočení v rýchlosti vyššej ako 72 km/h. Ford Mustang Mach-E sa stal neovládateľným už pri rýchlosti 68 km/h a testom tak neprešiel.

Ford

Je to veľkým prekvapením, nakoľko mnoho automobilových novinárov naopak dobré jazdné vlastnosti elektrického SUV vypichlo, vďaka obvyklému klišé o nízkom ťažisku elektromobilov s batériami v podvozku. Prax a skutočná krízová situácia ale ukázali, že Mustang Mach-E dobre drží na ceste zrejme len s tými najšpičkovejšími pneumatikami a v tiahlejších zákrutách.

NEPREHLIADNI
Dva populárne plug-in hybridy pohoreli v kritickom „losom teste“. Kde je ich najväčší problém?

Vo videu, ktoré zdieľal YouTube kanál Teknikens Värld môžeš vidieť, že pri rýchlosti 68 km/h elektrickému Mustangu ušla zadná časť auta, no vozidlo sa ešte vodičovi (a elektronike) podarilo vyrovnať. Zadnou časťou ale zrazil niekoľko kužeľov, test sa tak považuje za neúspešný.

Pri rýchlosti 72 km/h, ktorá je minimálna na úspešné prejdenie testom sa auto už dokonca ani nepodarilo zrovnať. Mustang Mach-E teda podľa verdiktu patrí k vozidlám s najhorším riadením. Novinár vo videu pripisuje tento neúspech zle a neskoro fungujúcemu systému ESP.

Veľkosťou ani váhou to nie je

Ak si myslíš, že za tento zlý výsledok môže váha elektrického auta alebo nebodaj to, že sa jedná o SUV, si na omyle. Ďalej vo videu môžeš vidieť, ako si pri rovnakom teste viedla konkurencia v podobe Tesly Model Y a Hyundai Ioniq 5.

Tesla úspešne zvládla losí test pri rýchlosti až 75 km/h a viedla si tak lepšie, ako niektoré populárne „kombíky“ so spaľovákom. Hyundai Ioniq 5 takisto úspešne prešiel testom, keď sa dokázal vynúť prekážke pri rýchlosti 72 km/h.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú