Sme opäť o krok bližšie k objasneniu záhady vzniku supermasívnych čiernych dier. Najnovšia štúdia zverejnená v žurnále Astronomy & Astrophysics totiž uvádza, že prvé supermasívne čierne diery vznikali a narastali veľmi rýchlo vo veľkých štruktúrach podobných pavučine, ktorá obsahuje množstvo plynu, o téme informoval portál Phys.

Objavili sme supermasívnu čiernu dieru, v okolí ktorej sa nachádza šesť galaxií

Podľa  akceptovanej teórie vznikali prvé čierne diery vo vesmíre rozpadom prvých hviezd. Doposiaľ si však astronomická obec láme hlavu nad tým, ako sa tieto čierne diery dokázali „premeniť“ na supermasívne čierne diery. Pomôcť zistiť odpoveď na túto otázku sa pokúsili aj vedci v uvedenej štúdii, ktorí vďaka teleskopu VLT (Very Large Telescope) vybudovanom organizáciou ESO (European Southern Observatory), objavili šesť galaxií nachádzajúcich sa v okolí supermasívnej čiernej diery, upozornil Sciencealert.

Nejde však len o hocijakú supermasívnu čieru dieru, ale ide o „monštrum“ vážiace 1 miliárdukrát viac ako naše Slnko a pochádza z obdobia, keď vesmír bol iba 900 miliónov rokov starý. Navyše v jej okolí bolo objavených aj šesť galaxií „uväznených“ v kozmickej pavučine plnej plynu, ktorá sa rozprestiera do vzdialenosti až 300-krát väčšej, ako je rozmer Mliečnej dráhy.

Tiež ide vôbec o prvé zoskupenie galaxií pochádzajúce z obdobia, keď vesmír ešte nemal ani miliardu rokov, ktoré sa podarilo spozorovať, informoval web Astronomy.

Aby toho nebolo málo, pozorované galaxie patria medzi tie najslabšie, aké moderné teleskopy dokážu zaznamenať. Ich objavenie si vyžiadalo niekoľko hodín tvrdej práce na najväčších ďalekohľadoch, akými ľudstvo v súčasnosti disponuje, vrátane už uvedeného VLT nachádzajúceho sa v čilskej púšti Atacama.

Vedci tiež dokázali určiť, že štyri zo šiestich objavených galaxií sú určitým spôsobom prepojené s objavenou supermasívnou čiernou dierou.

Na margo tohto objavu sa spoluautorka štúdie Barbara Balmaverde vyjadrila, že objav pravdepodobne tvorí iba pomyselnú špičku ľadovca a v skutočnosti sa v okolí tejto čiernej diery nachádza viacero galaxií, no my sme boli schopní spozorovať iba tie najjasnejšie.

Autori štúdie si myslia, že ich supermasívna čierna diera a jej okolité galaxie nazývané SDSS J1030 + 0524 môžu vniesť svetlo nádeje do objasnenia vývinu supermasívnych čiernych dier, napríklad ako tej, ktorá sa nachádza v srdci našej galaxie.

Ako vznikli prvé supermasívne čierne diery?

Štúdia tiež naznačuje, že prvé čierne diery vytvorené z kolapsu prvých hviezd museli narastať veľmi rýchlo, pretože už v dobe ani nie jednu miliardu rokov po Veľkom tresku mali hmotnosť miliardy Sĺnk. Čo je však najpodstatnejšie, vedci prišli s vysvetlením, ako tieto čierne diery za tak „krátky čas“ dokázali narásť do tak enormných rozmerov.

Podľa dostupných informácií tieto čierne diery rástli vďaka kozmickej pavučine plnej plynu. Kozmická pavučina je pravdepodobne najväčšou štruktúrou, aká kedy vo vesmíre vznikla. Ide o univerzálnu štruktúru, ktorou je „pretkaný“ celý vesmír a spája vzdialené galaxie a superkopy galaxií prostredníctvom vlákien plynu známych ako „filamenty“.

„Filamenty kozmickej pavučiny sú ako vlákna pavúčej siete“ vysvetľuje hlavný autor štúdie, Marco Mignoli. „Galaxie sa nachádzajú a vznikajú tam, kde sa filamenty križujú, pričom plyn potrebný pre rast galaxie a centrálnej čiernej diery prúdi popri nich“ dodal.

Ako sa vytvorila tak obrovská štruktúra?

Ako vôbec vznikla tak obrovská kozmická štruktúra podobná pavučine, ktorá obsahuje množstvo plynu? Vedci sa domnievajú, že to môže mať úzky súvis s ďalšou neobjasnenou záhadou, ktorou je temná hmota.

V ranom vesmíre bola normálna hmota príliš horúca, aby dokázala držať spolu a nieto ešte vytvárať gravitačne prepojené objekty ako galaxie a čierne diery. Temná hmota však mohla byť oveľa chladnejšia ako normálna hmota, čo znamená, že sa mohla v ranom vesmíre zhlukovať a vytvárať obrovské štruktúry  známe ako halo temnej hmoty.

Vedci predpokladajú, že tieto hala temnej hmoty v ranom vesmíre dokázali pritiahnuť obrovské množstvo plynu a temná hmota, a plyn spoločne vytvorili túto pavučinovú štruktúru, v ktorej sa mohli formovať galaxie a čierne diery.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú