Takmer každá služba dnes od nás vyžaduje pomerne veľké množstvo údajov. Nie vždy je to na škodu, pretože rôzne služby nám takto dokážu uľahčiť život. Či už je to pri automatickom vypĺňaní formulárov v e-shopoch, automatickom vypĺňaní informácií o platobnej karte či automatické vypĺňanie hesiel.

Teraz si predstav, že by nejaký hacker prelomil heslo k takýmto službám a dostal sa k tvojim citlivým dátam. Okrem zablokovania prístupu k aplikáciám a službám by ti mohol pokojne ukradnúť identitu, vybieliť účet a narobiť obrovské dlhy. Ako sa teda voči takémuto niečomu brániť? Jednou z viacerých možností je dvojfaktorová autentifikácia.

Čo je to dvojfaktorová autentifikácia?

Do väčšiny známych služieb, ako je Google, sociálne siete ako Twitter či Facebook, alebo manažéri hesiel, sa pri predvolenom nastavení prihlasujeme klasickým heslom. Čo však býva častým problémom, je fakt, že nie vždy používame silné heslá, alebo na rôzne účty používame stále rovnaké. Zabezpečenie sa týmto rozhodne znižuje a hackerom výrazne uľahčujeme prácu.

V posledných rokoch si teda určite natrafil na pojem dvojfaktorová (2FA) alebo dvojstupňová autentifikácia / prihlásenie. Táto metóda autentifikácie, respektíve prihlásenia, pridáva k predvolenému nastaveniu použitia jedného hesla aj druhú metódu zabezpečenia. Tá má potenciál zvýšiť ochranu účtov a služieb, pričom znižuje pravdepodobnosť, že sa ich zmocní tretia strana.

Najčastejšie býva ako druhá forma zabezpečenia použitá SMS autentifikácia, kde v rámci SMS správy používateľ obdrží vygenerovaný kód, ktorý následne zadá pri prihlásení. V dnešnej dobe sa však už ani táto metóda nepovažuje za úplne najbezpečnejšiu. Preto existujú aj iné metódy, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti lepšie.

Príkladom môže byť použitie takzvaných autentifikátorov, respektíve aplikácií, ktoré generujú špeciálne kódy a overia tvoju identitu. Príkladom môže byť Google Atentificatorči Microsoft Authenticator. Existuje tiež možnosť použitia vygenerovaných kódov, ktoré si používateľ uloží mimo počítača či smartfónu a pri výzve ich zadá.

Asi najbezpečnejšou formou zabezpečenia sú takzvané fyzické kľúče alebo autetifikátori. Vo väčšine prípadov ide o fyzické USB kľúče alebo adaptéry, ktoré v procese prihlásenia pripoja k zariadeniu. Špeciálne autentifikačné kódy uložené na kľúči ťa následne automatický identifikujú.

Google

Google je dnes azda najpoužívanejšou službou a jej účet vlastní každý, od majiteľov Android smartfónov, až po používateľov Windowsu alebo ekosystému Apple. Vzhľadom k tomu, koľko toho o nás gigant vie, umožňuje našťastie nastavenie takzvaného dvojstupňového overenia, pričom na výber dáva viacero možností:

Krok 1.

Pre zapnutie dvojstupňového overenia stačí kliknúť na tento odkaz a pokračovať tlačidlom „Začíname“. Potom postupuj podľa pokynov na obrazovke.

Ak vlastníš Android smartfón alebo tablet, otvor Nastavenia > Google > Účet Google:

 1. Klikni hore na položku Zabezpečenie
 2. V časti Prihlásenie do Googlu vyber možnosť Dvojstupňové overenie
 3. Klikni na položku Začíname
 4. Postupuj podľa pokynov na obrazovke

Následne je potrebné si vybrať druhú metódu overenia, pričom Google dáva na výber hneď niekoľko možnosti:

 1. Výzva od Googlu – Google pri prihlásení pošle do telefónu výzvu, ktorú stačí jednoducho potvrdiť, čím používateľ autorizuje svoju identitu, prípadne potvrdí opak.
 2. Textová správa (SMS) alebo telefonický hovor – Google pošle na tvoje telefónne číslo šesťciferný kód. Používateľ si môže zvoliť, či kód prijme v textovej správe (SMS) alebo prostredníctvom telefonického hovoru. Potom kód zadá do príslušného miesta na obrazovke prihlasovania, čím potvrdí svoju totožnosť.
 3. Bezpečnostný kľúč – ako bolo spomenuté vyššie, často ide o fyzický USB kľúč, ktorý si je možné kúpiť a používať na overovanie identity. Keď bude Google vyžadovať overenie totožnosti, používateľ kľúč jednoducho pripojí k telefónu, tabletu alebo počítaču.
 4. Prihlásenie pomocou kľúča vstavaného v zariadení – ide o obdobnú ochranu ako v prípade bezpečnostného kľúča, no tentoraz úlohu kľúča zohráva tablet, smartfón alebo počítač:
  • Android – v prípade Android smartfónov je možné od verzie systému Android 7.0 používať smartfón ako bezpečnostný kľúč. Je však potrebné, aby zariadenie, na ktorom sa používateľ prihlasoval, malo Bluetooth pripojenie. Po nastavení dvojstupňového overenia na smartfóne stačí zapnúť Bluetooth na oboch zariadeniach a na smartfóne kliknúť na výzvu.
  • iOS – dvojstupňovú ochranu za pomoci smartfónu dokážu po novom poskytovať aj zariadenia so systémom iOS vo verzii 10.0 a vyššej. Je však potrebné si nainštalovať aplikáciu Google Smart Lock a mať zapnuté Bluetooth.
  • PC – prihlásiť sa je možné aj počítačom, no v tomto prípade sa vyžaduje najnovší a kompatibilný operačný systém Chrome OS, Windows alebo MacOS. Taktiež je potrebné mať nainštalovanú najnovšiu verziu kompatibilného prehliadača, najlepšie Chrome.

Následne je potrebné prejsť ďalšími dvomi krokmi, pri ktorých sa nastaví zálohovanie overenia a tiež informácie dôležité pre obnovenie.

Facebook

Facebook je jedna z najväčších sociálnych sietí na svete. Prostredníctvom nej zdieľame množstvo fotografií, videí a tiež informácií o sebe. K Facebooku sa viaže jeden účet, pomocou ktorého je následne možné využívať aj ďalšie služby, ako je Messenger, Instagram či WhatsUpp. Facebook umožňuje taktiež zapnutie takzvaného dvojfaktorového overenia, ktoré si môžeš nastaviť nasledovne:

 1. Aplikácia v smartfóne – Na hlavnej obrazovke zvoľ tri vodorovné čiary menu vpravo hore > Nastavenia a súkromie > Nastavenia > Zabezpečenie a prihlasovanie > dvojstupňové overenie. Následne stačí postupovať podľa pokynov na obrazovke a zvoliť si jedno z dostupných zabezpečení.
 2. PC – Na hlavnej obrazovke začni kliknutím vpravo hore a následne kliknutím na Nastavenia > Zabezpečenie a prihlásenie prejdi do nastavení zabezpečenia a prihlásenia. Potom sa presuň dole na Použiť dvojfázové overenie a klikni na Spravovať. Následne stačí už len zvoliť dostupnú metódu zabezpečenia a postupovať podľa pokynov na obrazovke.

Facebook pre dvojfázové overenie používa dve metódy, a to overenie formou SMS správy a tiež pomocou aplikácií tretích strán ako sú už spomínané služby Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator. 

Twitter

Ďalšou pomerne rozšírenou sociálnou sieťou je Twitter. Ten obdobne ponúka možnosť autentifikácie pomocou dvojfaktorového overenia. Môžeš si ho nastaviť nasledovne:

 1. Aplikácia v mobile  Na hlavnej obrazovke klikni na svoj profilový obrázok a zvoľ Nastavenia a súkromie > Účet > Zabezpečenie > Dvojfaktorové overenie. Následne postupuj podľa pokynov na obrazovke.
 2. PC – začni kliknutím na tento odkaz, následne zvoľ Zabezpečenie a Dvojfaktorové overenie.

Twitter umožňuje ako druhú zabezpečovaciu metódu zvoliť SMS správy, autentifikačné aplikácie tretích strán či fyzický identifikačný USB kľúč.

Ďalšie populárne služby

Dvojfaktorové overenie ponúka množstvo ďalších populárnych služieb, ako je napríklad sLinkedIn, e-shopy ako eBay či Amazon a finančné služby ako PayPal. Kliknutím na odkazy nižšie sa jednoducho dostaneš k nastavenia dvojfaktorového overenia, kde už stačí len nasledovať pokyny na obrazovke:

 • LinkedIn – cez prehliadač na PC kliknutím na nasledujúci odkaz. V ponuke stačí zapnúť dvojfaktorové overenie a vybrať si z dostupných metód
 • eBay – prostredníctvom PC prehliadača stačí kliknúť na odkaz, ktorý ťa po prihlásení presmeruje na nastavenia dvojfázového overenia. Následne stačí postupovať podľa inštrukcií
 • Amazon – nastavenia dvojfaktorového overenia sú dostupné po kliknutí na tento odkaz
 • PayPal – po kliknutí na odkaz a prihlásení stačí zvoliť Dvojstupňové overenie a pokračovať na základe pokynov.
 • Microsoft – Dvojfázové overenie je vhodné nastaviť si aj na svojom Microsoft účte kliknutím na nasledujúci odkaz. Po prihlásení stačí v hornej modrej lište nájsť Dvojfázové overenie a pokračovať na základe pokynov po kliknutí na odkaz Zapnúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom