Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované 4. marca: Duna: Časť druhá, ktorá si minulý týždeň odbila svoju premiéru v kinách, sa môže pochváliť pôsobivým štartom. Už prvé premietania naznačovali, že sci-fi epos Denisa Villeneuva by mohol za otvárací víkend zaznamenať silné čísla, realita v dobrom prekvapila aj samotného režiséra, informuje CNN.

Duna 2 za prvý víkend celosvetovo zarobila pôsobivých 178,5 milióna dolárov, z toho 81,5 milióna prišlo od amerických divákov. S prehľadom ide o najúspešnejší tohtoročný štart v kinách, ktorý predbehol aj očakávania analytikov. Tí filmu predpovedali tržby v USA na úrovni 70 až 80 miliónov, aj keď režisér Denis Villeneuve tieto odhady krotil.

Argumentoval, že ide o sci-fi žáner, ktorý ťažko oslovuje divácke masy, Duna 2 má navyše takmer tri hodiny, čo obmedzuje možnosti opakovaných premietaní v jeden deň. Aj napriek tomu filmová novinka u divákov bodovala a ľudia o ňu prejavili silný záujem.

Duna 2
TMDB

Analytik Paul Dergarabedian pre CNN vysvetľuje, že Duna: Časť druhá sa stala hlavnou udalosťou tejto filmovej sezóny. Vďaka skvelým recenziám, známemu hereckému obsadeniu i kvalitnému režisérovi si vybudovala povesť filmu, ktorý treba vidieť v kine.

Diváci zároveň prejavujú veľký záujem o prémiové formáty IMAX. Približne 18 % z celkových tržieb pochádza z IMAX kín, v desiatich krajinách dokonca Duna 2 svojimi tržbami prepisovala historické rekordy za otvárací víkend v sieťach IMAX.

Zárobky za úvodný víkend sú teda sľubné, podľa analytika však Duna: Časť druhá stále nemusí mať vyhrané. Kľúčové teraz bude udržať divácky záujem aj v ďalších týždňoch. Prepady v tržbách medzi prvým a druhým týždňom totiž pri niektorých blockbusteroch vedia predstavovať až 70 či 80 %. Svoje by o tom vedel rozprávať Marvel so svojím posledným filmom.

Pôvodný článok: Do svetových kín vo štvrtok dorazil horúco očakávaný veľkofilm Duna: Časť druhá. Sci-fi novinka režiséra Denisa Villeneuva vo svete zbiera nadšené ohlasy recenzentov i divákov a hovorí sa o nej ako o jednom z najveľkolepejších kinozážitkov posledných rokov.

Pozitívne ohlasy na jeseň 2021 zaznamenal aj prvý diel, ten však z hľadiska tržieb svoj plný potenciál nenaplnil. Prvá Duna do kín prišla v čase pandemických obmedzení, v deň premiéry bola navyše dostupná aj na streamovacej službe HBO Max. Dokopy preto prvý film nakoniec zarobil slušných, no zďaleka nie revolučných 435 miliónov dolárov.

Pokračovanie má nakročené k výrazne väčšiemu úspechu a, ako informuje Variety, Duna: Časť druhá po dvoch dňoch v kinách zarobila dvojnásobok toho, čo jej predchodca. Za prvé dva dni premietania diváci za vstupenky utratili 12 miliónov dolárov a celkovo sa počas otváracieho víkendu očakávajú zárobky na úrovni 70 až 80 miliónov dolárov.

Pri takýchto tržbách by išlo o najúspešnejší film od októbra minulého roka, kedy v kinách štartovalo hororové prekvapenie Päť nocí u Freddyho. Niektorí analytici však predpovedajú, že tržby v USA sa za prvý víkend môžu dostať až na 90 miliónov a celkovo by Duna 2 mohla v zárobkoch prekročiť miliardovú métu.

Úspech bude kľúčový z dvoch dôvodov

Záujem o film je enormný, v deň spustenia predpredajov napríklad v USA padla stránka kín AMC. Veľký hlad po filme je cítiť aj na Slovensku, IMAX v Bratislave je napríklad na najbližšie dni takmer vypredaný.

Pozitívne ohlasy a záujem divákov sú povzbudivé hneď z dvoch dôvodov. Duna 2 prichádza v čase, keď sa veľkým filmom v kinách nedarí a komerčne sa trápia. V kinách tento rok pohorela špionážne komédia Argylle aj nová komiksovka Madame Web. Nový blockbuster preto predstavuje potrebnú vzpruhu a dáva nádej na záchranu veľkofilmov v kinách.

Duna 2
TMDB

Ďalším pozitívom sľubných tržieb je aj vznik možného tretieho filmu, ktorý sa odvíjať práve od záujmu o premietaný film. Režisér Dennis Villeneuve už dávnejšie vyjadril záujem nakrútiť aj posledný film Duna, ktorý by uzavrel príbeh Paula Atreidesa. Inšpirovať sa chce udalosťami druhej knihy Franka Herberta s názvom Spasiteľ Duny.

Ak sa nevieš rozhodnúť, či Duna stojí za tvoj čas, ďalej neváhaj. Ak tento rok vidieť v kine nejaký film, je to práve tento. Dôvody vysvetľujeme v recenzii, rovnako však poukazujeme aj na dva kľúčové nedostatky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú