Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Duna: Časť druhá naďalej budí veľký divácky záujem a v zárobkoch sa približuje k ďalšiemu míľniku. Tržby filmu sa už teraz zdajú byť uspokojivé na to, aby spoločnosť Warner Bros. Discovery Dune odklepla aj ďalšie pokračovanie, o ktorom sa v zákulisí hovorí ako o hotovej veci. Režisér Denis Villeneuve však dvíha prst a hovorí, že Duna: Časť tretia príde len pri splnení konkrétnej podmienky.

Tržby sú viac než uspokojivé

Začnime najskôr číslami. Duna: Časť Druhá v kinách doposiaľ zarobila už 575 miliónov dolárov. Ide o zatiaľ najúspešnejší film tohto roka, pričom zárobky prvého dielu nová Duna prekonala už za dva týždne od premiéry.

Miliardové zárobky, o ktorých sa pred premiérou hovorilo, sa síce ukázali byť ako prehnané, tak či tak je veľkovýpravné sci-fi už teraz možné považovať za veľký komerčný úspech. Celkové tržby budú navyše ešte narastať a podľa analytikov by mohli smerovať k cieľovej sume okolo 800 miliónov. Nová Duna je zároveň už teraz historicky ôsmym najzárobkovejším IMAX filmom v histórii.

Duna 2
TMDB

S takýmito zárobkami a úspechmi sa zdá byť otázkou času, kedy štúdio Warner Bros. Pictures odklepne aj diskutovaný tretí diel. Chuť natočiť Dunu ako trilógiu v nedávnej minulosti vyjadril aj Denis Villeneuve, ktorý natočil prvý aj druhý diel. Kanadský režisér ešte pred premiérou druhej časti potvrdil, že aktívne píše scenár aj k tretiemu filmu.

Pokračovanie sa zdá byť isté, má to ale háčik

Duna: Časť tretia by v prípade vzniku mala byť opäť postavená na knižnej predlohe spisovateľa Franka Herberta a mala by pokryť udalosti Spasiteľ Duny. Slávny spisovateľ v knihe uzatvára príbeh Paula Atreidesa, nesústreďuje sa však iba na Arrakis, ale na svätú vojnu, ktorú rozpútali udalosti v závere filmu i prvej knihy.

Villeneuve teda má chuť aj odhodlanie novú Dunu natočiť, aj keby Warneri pokračovanie odklepli ešte dnes, počkáme si naň niekoľko rokov. Režisér si totiž chce dať od svojej sci-fi prestávku a trvá na tom, že Duna 3 vznikne iba za jedného predpokladu.

Na obidvoch filmoch som pracoval súčasne, čo mi dávalo dokonalý zmysel. Cítil som, že bolo správne začať pracovať na pokračovaní hneď po konci prvého filmu. Už vtedy sme rozmýšľali nad jeho dizajnom či jednotlivými scénami. Znamenalo to však, že posledných šesť rokov som nepretržite strávil na Arrakise. Myslím, že by bolo dobré teraz zaradiť miernu spiatočku.

Najskôr sa musíme ubezpečiť, že máme silný scenár. Chcem sa za každú cenu vyhnúť tomu, aby niečo nebolo hotové a pripravené. Takto jednoducho nefungujem a mohlo by byť nebezpečné prepadnúť prílišnému entuziazmu. Všetky nápady najskôr hodíme na papier. Ak sa rozhodneme natočiť Spasiteľ Duny, musí to byť skutočné a relevantné. Ak to nemá byť lepšie ako dvojka, nemá zmysel to vôbec robiť,“ povedal Villeneuve pre Empire.

Duna 2
TMDB

Aj napriek varovným slovám režiséra sa nový film Spasiteľ Duny zdá byť takmer hotovou vecou. Vo veľkom s ním ráta aj oceňovaný hudobný skladateľ Hans Zimmer, ktorý sa postaral o soundtrack k prvej dvojici filmov a pre ComicBook prezradil, že už aktívne pracuje aj na treťom filme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú